Konkurs Wydawnictwa Bellona (54 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1)
Krzysztof Mroczkowski „Bejrut 1982” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Grzegorz Jeziorny „Morze Filipińskie 1944” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Jarosław Wojtczak „Meksyk 1810-1821” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

 

PYTANIA KONKURSOWE

1. Były to dwie połączone operacje izraelskich sił specjalnych. Podczas pierwszej płetwonurkowie podłożyli ładunki wybuchowe pod okręty przeciwnika, wskutek czego jeden z nich zatonął, a drugi został ciężko uszkodzony i musiał być chwilowo wycofany ze służby. Druga operacja polegała na wykorzystaniu sowieckiego sprzętu pancernego w malowaniu przeciwnika. Żołnierze sił specjalnych, nie niepokojeni minęli wrogie pozycje, dotarli do dwóch stacji radarowych, które zniszczyli, wraz z licznymi posterunkami wokół nich, po czym wycofali się do swoich. Podczas walk, w których byli wspierani przez artylerię i lotnictwo, udało im się zabić ponad setkę żołnierzy przeciwnika, bez strat własnych (straty ponieśli jedynie płetwonurkowie, zginął też jeden z pilotów). Sukces ten wywołał poważne perturbacje w zaatakowanym państwie. Zdymisjonowani zostali szef sztabu i szef marynarki oraz kilku innych wyższych oficerów. Co to za operacje?

2. Wydarzenie koło pewnego pięknego, starego mostu, którego nazwa pochodzi od nazwiska słynnego podróżnika, stało się pretekstem do rozpoczęcia poważnego konfliktu zbrojnego. O jakie wydarzenie chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 23 czerwca 2024. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 03.06.2024 r.

Poprawiony: poniedziałek, 03 czerwca 2024 10:45