Konkurs Wydawnictwa Bellona (51 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Daniel Kowalczuk „Katanga 1960-1963” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Paweł Kupsik „Termopile 480 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Mariusz Samp „Kraj Głomaczów 1003” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

 

PYTANIA KONKURSOWE

1. Salwa Baterii Tryumfalnej złożonej z 8 ex-pruskich dział, odlanych w latach 1708-1710, ogłosiła 11 listopada 1918 r. zakończenie Wielkiej Wojny. Jak wiadomo, zdobył je Napoleon po wygranej wojnie z Austrią i zajęciu Wiednia w 1805 r. Prośba o sprecyzowanie ile dział liczyła pierwotnie słynna bateria i co się dokładnie stało z egzemplarzami, które nie dotrwały do 1832 r. kiedy to, po nadaniu im oficjalnej nazwy, przewieziono działa z pompą do Paryża.

2. Możny ten, będący wcześniej urzędnikiem dworskim u Piastów, wykorzystał osłabienie ich władzy i założył własne państwo nazwane od jego imienia, obejmujące jedną z polskich prowincji. Bił własną monetę i kontestował prawa panującej dynastii. Jego rządy nie potrwały jednak długo. O kogo chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 25 marca 2024. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 08.03.2024 r.

Poprawiony: piątek, 08 marca 2024 08:26