Konkurs Wydawnictwa Bellona (50 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć pięćdziesiątą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI NA PYTANIA DRUGIEGO ETAPU

1. Podczas jednej z bitew powstania listopadowego miało miejsce starcie ułanów polskich i rosyjskich. W decydującym momencie, wraz w wkroczeniem do walki doborowego pułku rosyjskich ułanów, stała się ona bardzo wyrównana i doszło do przemieszania kawalerzystów obu stron. Polacy natrafili na godnego siebie przeciwnika, ostatecznie jednak zwyciężyli. Poza lepszym wyszkoleniem żołnierzy zadecydował o tym pewien szczegół techniczny dotyczący uzbrojenia, który dał polskim ułanom przewagę. Tak przynajmniej opisuje to ich dowódca będący weteranem wojen napoleońskich i wybitnym kawalerzystą. Sama bitwa została przez Polaków przegrana, ale dzięki zwycięskiej walce stoczonej przez ułanów zdezorganizowana polska piechota i artyleria mogły się bezpiecznie wycofać. Co to za bitwa i jaki szczegół techniczny dał polskim ułanom przewagę w starciu z ich rosyjskimi odpowiednikami?

Bitwa pod Górami Ponarskimi (albo pod Wilnem) 19.VI.1831. Szczegół techniczny dający polskim ułanom przewagę to krótsze lance, które okazały się w boju lepsze.

Wspomniany epizod opisuje w swoim pamiętniku dowodzący polskimi ułanami gen. Dezydery Chłapowski, w czasie epoki napoleońskiej oficer 1 Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej. W walce starły się polski 1 Pułk Ułanów i rosyjski Orenburski Pułk Ułanów. Wśród odpowiedzi pojawiały się bitwa pod Olszynką Grochowską czy bitwa pod Stoczkiem, chciałbym jednak zwrócić uwagę, że tam podczas decydujących starć przeciwnikiem polskich ułanów nie byli rosyjscy ułani, ale odpowiednio rosyjscy kirasjerzy i strzelcy konni. Pytaliśmy także o szczegół techniczny dotyczący uzbrojenia i wyposażenia ułanów, więc inne rozwiązania techniczne, niedotyczące kawalerii, np. race kongrewskie, tutaj nie pasowały.

2. Planując inwazję państw Osi na Maltę strona niemiecka nosiła się z zamiarem użycia w ramach operacji desantowej kilku egzemplarzy sowieckiego sprzętu bojowego, świeżo zdobytych podczas działań w Rosji latem 1941 r. Proszę podać nazwę tego sprzętu.

Czołg ciężki KW-2

Uznawaliśmy także odpowiedzi, gdzie padały inne typy sowieckich czołgów, o ile wśród nich występowały czołgi KW-1 lub KW-2.

3. Podczas amerykańskiej inwazji na Guadalcanal, gen. Rupertus zanotował wpadkę wychodząc na ignoranta w temacie uzbrojenia strzeleckiego Korpusu Marines. 9 sierpnia 1942 r., podczas końcowych walk o wyspę Tulagi zaczepił jednego z oficerów Paramarines (batalionu spadochronowego operującego w ramach 1 Dywizji Marines), łajając żołnierza za nieregulaminowe uzbrojenie omyłkowo wzięte przez generała za zdobyczny japoński karabin. Proszę podać nazwę broni, której nie rozpoznał generał.

Karabin samopowtarzalny Johnson M1941 kal. 7,62 mm

W pytaniu, jak wynika z jego treści i kontekstu, chodziło o karabin, więc nie mógł to być bagnet, jak podało kilka osób. Trudno, żeby generał pomylił bagnet z karabinem, natomiast mógł pomylić dwa typy karabinów. Jedynie dodatkowo wspomnę, że wspomniany karabin posiadał bagnet kłujny. Tego typu bagnety w armii japońskiej miały tylko karabinki kawalerii.

Prawidłowe odpowiedzi na pytania I części konkursu podaliśmy TUTAJ. Pytania II części okazały się znacznie trudniejsze i przerzedziły grono odpowiadających. Początkowo wydawało się nawet, że liczba odpowiedzi będzie taka, iż nie będzie trzeba robić losowania, ale w końcówce zmobilizowaliście się i pojawiło się więcej odpowiedzi. Po tym też wnosimy, że niektórzy szukali odpowiedzi do końca albo niemal do końca czasu trwania konkursu. Ci, którym udało się w tej edycji odpowiedzieć dobrze na wszystkie pytania, wykazali się dużą wiedzą i mieli znacznie większe szanse na zdobycie nagrody niż podczas standardowych edycji konkursu. Po prawdzie, chętnie przyznalibyśmy je wszystkim, którzy nadesłali komplet poprawnych odpowiedzi, ale jako że i tak nagród było więcej niż zwykle oraz ze względu na to, że Bellona sponsoruje także nagrody w organizowanym przez nas równolegle konkursie modelarskim (tam przypada akurat 25 edycja, a więc także jest ona dla nas wyjątkowa), nie chcemy nadużywać cierpliwości Wydawnictwa.


Po losowaniu nagrody (za całą 50 edycję) powędrują do następujących osób:

1) TomaszN
2) Kretus
3) Fidor99
4) Mariusz Landowski
5) Wojciech Biliński

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi. To była wyjątkowa edycja konkursu również dla nas. Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.


Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 29.02.2024 r.

 

Poprawiony: czwartek, 29 lutego 2024 10:07