Konkurs Wydawnictwa Bellona (50 edycja) – II etap

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Ta edycja jest szczególna w porównaniu z dotychczasowymi, bo 50. Konkurs będzie miał dwa etapy. O organizacji konkursu, jego pierwszym etapie i nagrodach można przeczytać TUTAJ. Obecnie podajemy prawidłowe odpowiedzi na pytania pierwszego etapu oraz zamieszczamy pytania drugiego etapu.


PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI NA PYTANIA PIERWSZEGO ETAPU

1. Bitwa ta rozegrała się w starożytności, w miejscu, gdzie wcześniej rozegrała się inna bitwa. Strona atakująca miała w niej trzykrotną przewagę liczebną nad przeciwnikiem, a mimo to poniosła sromotną klęskę. Straty mniej licznej, zwycięskiej armii były bardzo niewielkie. Liczniejsza, pokonana armia miała w swoim składzie falangę macedońską i rydwany z kosami. By osłonić skrzydła obrońcy zbudowali fortyfikacje polowe. Zostały one jednak na początku bitwy przełamane przez jazdę przeciwnika. Obrońcami dowodził wybitny wódz, który odegrał ważną rolę w dziejach swojego państwa. Co to za bitwa?


bitwa pod Cheroneą 86 r. p.n.e.

2. Trzech władców średniowiecznych nosiło ten sam przydomek:
Pierwszy z władców (władca A) pozostawał w cieniu swojego wybitnego ojca. Wkrótce udało mu się jednak uzyskać tytuł, jaki nosił jego ojciec. Kontynuował politykę swojego poprzednika. Miał problemy z silnymi tendencjami odśrodkowymi, które pojawiły się wraz z wydzielaniem niektórych prowincji i oddawaniem ich pod władzę synów, co wpłynęło na jego decyzje co do dalszych losów państwa. Z powodzeniem walczył z ościennymi ludami najeżdżającymi jego państwo, co jego następcom nie szło już tak dobrze.
Drugi z władców (władca B) miał znakomite perspektywy, odziedziczył bowiem po swoim wybitnym, długo panującym ojcu silne, rozwinięte gospodarczo państwo. Nie dane było mu jednak rządzić nim zbyt długo, zginął bowiem w walce z najeźdźcami z odległego kraju. Niewiele czasu potem jego matka została świętą.
Trzeci z władców (władca C) za młodu musiał walczyć o swoje z bratem. Ostatecznie, wskutek jego przedwczesnej śmierci, przejął władzę nad całością ich dziedzictwa i opiekę nad synem owego brata (czyli swoim bratankiem). Ten ostatni nosił to samo imię co zmarły brat. Jako że władca ten nie miał potomków, z czasem całość ich dziedzictwa przejął ów bratanek. Sięgnął on później po koronę królewską, ale nie cieszył się nią długo, został bowiem zamordowany.
Zidentyfikuj władców A, B i C, o których mowa w pytaniu.


A – Ludwik I Pobożny (król Franków i cesarz rzymski)
B – Henryk II Pobożny (książę śląski)
C – Bolesław Pobożny (książę wielkopolski)


PYTANIA (DRUGI ETAP)

1. Podczas jednej z bitew powstania listopadowego miało miejsce starcie ułanów polskich i rosyjskich. W decydującym momencie, wraz w wkroczeniem do walki doborowego pułku rosyjskich ułanów, stała się ona bardzo wyrównana i doszło do przemieszania kawalerzystów obu stron. Polacy natrafili na godnego siebie przeciwnika, ostatecznie jednak zwyciężyli. Poza lepszym wyszkoleniem żołnierzy zadecydował o tym pewien szczegół techniczny dotyczący uzbrojenia, który dał polskim ułanom przewagę. Tak przynajmniej opisuje to ich dowódca będący weteranem wojen napoleońskich i wybitnym kawalerzystą. Sama bitwa została przez Polaków przegrana, ale dzięki zwycięskiej walce stoczonej przez ułanów zdezorganizowana polska piechota i artyleria mogły się bezpiecznie wycofać. Co to za bitwa i jaki szczegół techniczny dał polskim ułanom przewagę w starciu z ich rosyjskimi odpowiednikami?

2. Planując inwazję państw Osi na Maltę strona niemiecka nosiła się z zamiarem użycia w ramach operacji desantowej kilku egzemplarzy sowieckiego sprzętu bojowego, świeżo zdobytych podczas działań w Rosji latem 1941 r. Proszę podać nazwę tego sprzętu.

3. Podczas amerykańskiej inwazji na Guadalcanal, gen. Rupertus zanotował wpadkę wychodząc na ignoranta w temacie uzbrojenia strzeleckiego Korpusu Marines. 9 sierpnia 1942 r., podczas końcowych walk o wyspę Tulagi zaczepił jednego z oficerów Paramarines (batalionu spadochronowego operującego w ramach 1 Dywizji Marines), łajając żołnierza za nieregulaminowe uzbrojenie omyłkowo wzięte przez generała za zdobyczny japoński karabin. Proszę podać nazwę broni, której nie rozpoznał generał.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 28 lutego 2024. Dnia 29 lutego 2024 podamy prawidłowe odpowiedzi na pytania drugiego etapu konkursu i rozstrzygniemy całą 50 edycję.


Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 15.02.2024 r.