Konkurs Wydawnictwa Bellona (50 edycja) – I etap

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Ta edycja jest szczególna w porównaniu z dotychczasowymi, bo 50. Konkurs będzie miał dwa etapy. W pierwszym, który potrwa do 14 lutego, zadajemy 2 pytania, w kolejnym, który rozpocznie się 15 lutego, zadamy kolejne 3 pytania. W losowaniu nagród, które odbędzie się po zakończeniu drugiego etapu, wezmą udział osoby, które odpowiedzą prawidłowo na największą liczbę pytań, ewentualnie jeśli jakieś nagrody zostaną, rozlosujemy je wśród kolejnej grupy, która odpowiedziała prawidłowo na najwięcej pytań. Zatem, aby mieć gwarancję wzięcia udziału w losowaniu nagród, trzeba odpowiedzieć prawidłowo na wszystkie pytania. Do wygrania jest pięć nagród książkowych (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Daniel Kowalczuk „Katanga 1960-1963” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Paweł Kupsik „Termopile 480 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Mariusz Samp „Kraj Głomaczów 1003” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Kamil Anduła „Lenino 1943” (seria „Historyczne Bitwy”)

5) Stephen E. Ambrose „Żołnierze. 7 czerwca 1944 – 7 maja 1945. Od plaży Normandii do Berlina” (max. 3 szt.)*

6) Stephen E. Ambrose „D-Day. 6 czerwca 1944. Przełomowa bitwa II wojny światowej” (max. 3 szt.)*

7) Richard Pipes „Rosja carów” (max. 3 szt.)*

8) Richard Pipes „Czerwone imperium” (max. 3 szt.)*

9) Richard Pipes „Rewolucja rosyjska” (max. 3 szt.)*

10) Krzysztof Rak „Piłsudski. Między Stalinem a Hitlerem” (max. 3 szt.)*

*
w kolejności zgłoszeń przez nagrodzonych po ogłoszeniu wyników drugiego etapu.


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE (PIERWSZY ETAP)

1. Bitwa ta rozegrała się w starożytności, w miejscu, gdzie wcześniej rozegrała się inna bitwa. Strona atakująca miała w niej trzykrotną przewagę liczebną nad przeciwnikiem, a mimo to poniosła sromotną klęskę. Straty mniej licznej, zwycięskiej armii były bardzo niewielkie. Liczniejsza, pokonana armia miała w swoim składzie falangę macedońską i rydwany z kosami. By osłonić skrzydła obrońcy zbudowali fortyfikacje polowe. Zostały one jednak na początku bitwy przełamane przez jazdę przeciwnika. Obrońcami dowodził wybitny wódz, który odegrał ważną rolę w dziejach swojego państwa. Co to za bitwa?

2. Trzech władców średniowiecznych nosiło ten sam przydomek:
Pierwszy z władców (władca A) pozostawał w cieniu swojego wybitnego ojca. Wkrótce udało mu się jednak uzyskać tytuł, jaki nosił jego ojciec. Kontynuował politykę swojego poprzednika. Miał problemy z silnymi tendencjami odśrodkowymi, które pojawiły się wraz z wydzielaniem niektórych prowincji i oddawaniem ich pod władzę synów, co wpłynęło na jego decyzje co do dalszych losów państwa. Z powodzeniem walczył z ościennymi ludami najeżdżającymi jego państwo, co jego następcom nie szło już tak dobrze.
Drugi z władców (władca B) miał znakomite perspektywy, odziedziczył bowiem po swoim wybitnym, długo panującym ojcu silne, rozwinięte gospodarczo państwo. Nie dane było mu jednak rządzić nim zbyt długo, zginął bowiem w walce z najeźdźcami z odległego kraju. Niewiele czasu potem jego matka została świętą.
Trzeci z władców (władca C) za młodu musiał walczyć o swoje z bratem. Ostatecznie, wskutek jego przedwczesnej śmierci, przejął władzę nad całością ich dziedzictwa i opiekę nad synem owego brata (czyli swoim bratankiem). Ten ostatni nosił to samo imię co zmarły brat. Jako że władca ten nie miał potomków, z czasem całość ich dziedzictwa przejął ów bratanek. Sięgnął on później po koronę królewską, ale nie cieszył się nią długo, został bowiem zamordowany.
Zidentyfikuj władców A, B i C, o których mowa w pytaniu.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 14 lutego 2024. Dnia 15 lutego 2024 podamy prawidłowe odpowiedzi na pytania pierwszego etapu konkursu i rozpocznie się drugi etap konkursu. Ogłoszenie wyników 50 edycji wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi na pytania drugiego etapu konkursu nastąpi pod koniec lutego.


Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE


Autor: Raleen

Opublikowano 02.02.2024 r.

Poprawiony: piątek, 02 lutego 2024 10:57