XVII Pola Chwały – Orzeł Morski II: Złamana Chryzantema

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

XVII Pola Chwały zbliżają się wielkimi krokami. Jedną z atrakcji konwentu, zaplanowaną na piątkowy wieczór (22 września), będzie rozgrywka w nowy moduł do gry Sławomira Łukasika „Orzeł Morski”, poświęcony walkom na Salomonach, Wyspach Bismarcka i Nowej Gwinei w 1942-43, z udziałem autora. Rozgrywka odbędzie się na Zamku Królewskim w Niepołomicach, w sali Jagiellońskiej. Niżej parę słów przybliżających o czym jest gra.

***

Każdy, kto interesuje się II Wojną Światową na Dalekim Wschodzie zna nazwę Guadalcanal. Pierwsza aliancka ofensywa na Dalekim Wschodzie dotyczy tej wyspy. Jej celem było zabezpieczenie dróg morskich między Stanami Zjednoczonymi a Australią.

Pewien krajowiec powiedział, że najpierw przyszli Japończycy i przegnali nas do dżungli. Potem przyszli Amerykanie i wygonili Japończyków do dżungli. Na końcu przyszły morskie pszczoły i już nie było dżungli.

Otóż owe morskie pszczoły to bardzo pożyteczne owady, bez których żadna kampania na Pacyfiku nie mogłaby się obyć. Są one także elementem mojej gry. Budują i utrzymują wytrwale lotniska, bez których lotnictwo alianckie nie byłoby w stanie działać.

Na drugim krańcu ogromnego akwenu tworzonego przez Morze Salomona znajduje się Nowa Gwinea. A tam australijska obrona terytorialna broni dostępu do dalszej części szlaku wiodącego do położonego na południowo-zachodnim wybrzeżu miasteczka Port Moresby, w którym znajduje się lotnisko i jedyny w tej części Papui port.

Na trzecim końcu ogromnego trójkąta oceanicznego Oko Nipponu otoczone lotniskami i czynnymi wulkanami. Rabaul na Nowej Brytanii, ongi zwanej Nowym Pomorzem. To stąd Japończycy wysyłają swoje zastępy morskie, lotnicze i lądowe do zajęcia Guadalcanalu i zdobycia Port Moresby. Guadalcanal to tylko jeden element układanki.

Gracze dysponują flotą (żetony to pojedyncze duże okręty i okręty podwodne oraz zespoły mniejszych okrętów), lotnictwem pokładowym oraz lądowym, a także wojskami lądowymi.

Alianci muszą jak najbardziej przybliżyć się do Rabaulu, by atakować go jak najsilniejszym lotnictwem. Japończycy, o ile nie uda im się zdobyć Guadalcanalu i Port Moresby, muszą jak najlepiej blokować dostęp do kolejnych wysp, na których można zbudować lotnisko i przebazować na nie rosnące w siłę alianckie lotnictwo. Bez kolejnych lotnisk ta potężniejąca siła nie będzie w stanie atakować Rabaulu z powietrza.

Przemieszczanie okrętów po mapie odbywa się w sposób tajny, przy pomocy żetonów maskowania. Także lotnictwo rozstawiane jest na mapie w sposób tajny, co powoduje sporą dozę niepewności co do działań przeciwnika. Marynarka dowozi, lotnictwo osłania i atakuje, a armia zdobywa i utrzymuje teren, bez którego lotnictwo działało nie będzie, a marynarka będzie zbędna.

Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Sławomir Łukasik
Grafika: Sławomir Łukasik

Opublikowano 01.09.2023 r.

Poprawiony: piątek, 01 września 2023 08:03