Wojny Napoleońskie w Pałacu Pod Blachą (2 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W ostatnią sobotę (6 maja 2023) miałem okazję gościć na imprezie „Wojny Napoleońskie w Pałacu Pod Blachą” poświęconej bitewniakom napoleońskim. Wydarzenie odbywało się w urodziny księcia Józefa Poniatowskiego, w Pałacu Pod Blachą, który jak wiadomo był jego rezydencją (ściśle rzecz biorąc urodziny księcia przypadają 7 maja, ale jak to nieraz bywa w takich sytuacjach, wszystkie związane z tym wydarzenia przeprowadza się w najbliższy tej dacie weekend, czasami przesuwając nieznacznie). Była to już druga edycja imprezy. Wpisywała się ona w cały szereg atrakcji przygotowanych na ten dzień przez Pałac Pod Blachą (w tym z udziałem rekonstruktorów). Organizatorem spotkania był Warlord Games Polska, a personalnie Maciej Król. Grano w trzy systemy bitewne Warlord Games: „Black Powder”, „Black Seas” i „Epic Battles: Waterloo”.

Największą była epicka rozgrywka w „Black Powder” odtwarzająca bitwę pod Fuentes de Oñoro (3-5 maja 1811). Pozostałe dwie rozgrywki nie zostały ściśle osadzone w realiach historycznych konkretnych bitew. W przypadku „Black Seas” poza rozgrywką prowadzono też naukę gry. Bardzo wiele do spotkania pod względem organizacyjnym wniosła ekipa „Z Kostką i Miarką” z Poznania, która poprowadziła dwie z trzech rozgrywek („Black Seas” i „Epic Battles: Waterloo”) oraz naukę gry w „Black Seas”. Zanim jednak to tych wszystkich pięknych rzeczy doszło, rano prowadzący imprezę musiał zmierzyć się z wyzwaniami natury organizacyjnej, nieustępującymi tym, przed którymi na początku kampanii 1813 roku stanął cesarz Napoleon (chodziło mi po głowie porównanie do kampanii 1812 roku, ale byłoby ono chyba jednak zbyt drastyczne). Na szczęście nie zakończyło się Lipskiem i wydarzenie szczęśliwie doszło do skutku, zaś popołudniową porą wręcz rozkwitało.

Na imprezie panowała bardzo dobra atmosfera. Miło było zobaczyć wiele znajomych twarzy. Sama lokalizacja jest symboliczna, a z uwagi na inne mające miejsce tego dnia atrakcje nad stołami pojawiali się też co jakiś czas postronni widzowie. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z wargamingiem. Gratuluję pomysłu, mam nadzieję, że wydarzenie będzie odbywać się w kolejnych latach i że uda mi się na nie zawitać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 07.05.2023 r.

Poprawiony: niedziela, 07 maja 2023 09:19