Konkurs Wydawnictwa Bellona (40 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (do wyboru spośród poniższych tytułów):

1) Daniel Gazda „Weje 405-396 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Henryk Łukasik „Kraków 1914” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Stanisław Rek „Smyrna 1919-1922” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Krzysztof Mazowski „Orvais 1808” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych będzie przez nas odtąd preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Jak nazywała się formacja kawaleryjska występująca w kilku krajach europejskich, której nazwa wywodzi się od nazwiska dowódcy pierwszego pułku tego typu? Twórca formacji i jej pierwsi żołnierze wyróżniali się na tle sił zbrojnych państw, w których przyszło im służyć, pod względem pochodzenia etnicznego i wyznania. Wykorzystywali także dość charakterystyczne dla nich uzbrojenie.

2. W artylerii jednego z państw europejskich na pewnym etapie rozwoju tego rodzaju broni powstał dość unikatowy sposób transportu artylerzystów, mający za zadanie przyspieszyć ich przemieszczanie się po polu bitwy. Obsługi baterii przewożono na specjalnych ławeczkach zamontowanych na łożach dział. Pomysł nie utrzymał się długo i niebawem został zarzucony. Proszę podać o jaki kraj chodzi i jak nazywało się to rozwiązanie.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 27 kwietnia 2023. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.


Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 30.03.2023 r.

Poprawiony: czwartek, 30 marca 2023 08:25