Konkurs Wydawnictwa Bellona (38 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (do wyboru spośród poniższych tytułów):

1) Stanisław Rek „Smyrna 1919-1922” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Krzysztof Mazowski „Orvais 1808” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Mariusz Samp „Mazowsze 1047” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Jarosław Wojtczak „Las Argoński 1918” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych będzie przez nas odtąd preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. W bitwie tej armia oblegająca ważną twierdzę, utraconą na rzecz przeciwnika nieco ponad 20 lat wcześniej, została okrążona przez armię idącą twierdzy z odsieczą i ostatecznie zmuszona do kapitulacji. W wyniku umowy kapitulacyjnej pokonani musieli oddać zwycięzcom całe swoje uzbrojenie, w tym liczną artylerię, ale zachowali wolność i sztandary, które jednak podczas ceremonii kapitulacyjnej musieli złożyć przed królem, głównodowodzącym armii, która przyszła twierdzy z odsieczą. Obraz z epoki autorstwa nieznanego malarza przedstawia dowódców pokonanej armii oddających hołd zwycięskiemu królowi, siedzącemu wraz z towarzyszącymi mu dostojnikami na koniach. Na ziemi, u końskich kopyt leżą sztandary pokonanej armii. Co to za bitwa i jak nazywał się ów zwycięski król?

2. Pod koniec XVII wieku w armii polskiej pojawia się zupełnie niespotykana formacja, skopiowana od jednego z przeciwników Rzeczypospolitej. Ze względu na jej specyfikę, sposób rekrutacji do niej żołnierzy w wojsku polskim musiał być inny niż w oryginalnej formacji. Dostępne ilustracje pokazują, że różnili się też nieco od oryginału umundurowaniem, łączącym elementy rodzime i obce. Językiem komendy był niemiecki. Od nazwy formacji wywodzi się nazwa lekkiej broni palnej będącej na jej wyposażeniu i bardzo dla niej charakterystycznej (później w XVIII wieku przezbrajano ich w nowsze typy broni palnej). Co to za formacja?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 27 lutego 2023. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.


Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 31.01.2023 r.

Poprawiony: wtorek, 31 stycznia 2023 08:05