Konkurs Wydawnictwa Bellona (37 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć trzydziestą siódmą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Podczas walk o niepodległość i granice Polski toczących się w latach 1918-1920 w bitwie tej Polacy zdobyli duże ilości sprzętu bojowego przeciwnika. Znacząco wpłynęło to na rozwój jednego z rodzajów wojsk. Co to za bitwa i jakiego rodzaju sprzęt w niej zdobyto?

bitwa o Ławicę podczas Powstania Wielkopolskiego (6.I.1919), znajdowało się tam lotnisko, gdzie zdobyto ponad 200 niemieckich samolotów i dużo sprzętu lotniczego m.in. silniki, płaty

2. Dosłużył się w Wojsku Polskim stopnia podpułkownika, następnie został amerykańskim filmowcem. Wyreżyserował jeden z najbardziej kasowych filmów swoich czasów. Później ukazały się jeszcze co najmniej dwie jego wersje. W filmie pojawiają się dinozaury. Jego tytuł pokrywa się z nieoficjalną nazwą pewnego typu amerykańskiego sprzętu pancernego o podwoziu gąsienicowym z okresu II wojny św. O kogo chodzi, jaki tytuł nosił ten film i co to za sprzęt pancerny?

Merian C. Cooper (dowódca Eskadry Kościuszkowskiej), film „King Kong”, amerykańska ciężka artyleria samobieżna M12 155 mm GMC „King Kong”

Pytania, ku zaskoczeniu układającego, okazały się łatwe, i otrzymaliśmy dużo poprawnych odpowiedzi (niemal wszystkie). Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Adam Suchalet

2) Kamil Krajnik

3) Karel W.F.M. Doorman

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 29.01.2023 r.