Konkurs Wydawnictwa Bellona (35 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć trzydziestą piątą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Proszę podać jakie pojazdy pancerne przeciwnika (czołgi, działa pancerne, samochody pancerne) zniszczyli powstańcy podczas Powstania Warszawskiego, uwzględniając wszystkie formacje podległe niemieckiemu naczelnemu dowództwu. Dodatkowo, w celu lepszej identyfikacji, sugerujemy podanie dat, ewentualnie także innych okoliczności zniszczenia poszczególnych pojazdów. Jeżeli otrzymamy niepełne bądź niedokładne odpowiedzi, w przypadku niewielkich braków bądź nieścisłości będziemy uwzględniali odpowiedzi zawierające najwięcej poprawnie zidentyfikowanych pojazdów uległych zniszczeniu.

W związku z tym, że w literaturze są rozbieżności co do zniszczonego sprzętu niemieckiego w czasie Powstania Warszawskiego i kwestie te nie są w pełni wyjaśnione, po zapoznaniu się z różnymi nadesłanymi odpowiedziami, okazało się, że pytanie sprawiło kłopot także układającemu je. Stąd też wyjątkowo opóźnienia w ogłoszeniu wyników, co jak do tej pory nam się nie zdarzało. Żeby uniknąć potencjalnych problemów i wątpliwości, postanowiliśmy uznać wszystkie nadesłane odpowiedzi (było ich niewiele). Niżej przedstawiamy poprawną odpowiedź, a dokładniej rzecz biorąc to co za taką uznawaliśmy, natomiast postaramy się jeszcze zweryfikować to i przedstawić ostateczną odpowiedź na forum (nie będzie to już miało wpływu na wyniki konkursu). Mamy nadzieję, że pytanie będzie kanwą ciekawej dyskusji na forum. Jeśli chodzi o poprawną odpowiedź, pomijamy sprzęt zdobyty (często był podawany w odpowiedziach), pomijamy także pojazdy uszkodzone (również były podawane w odpowiedziach) i tak jak była o tym mowa w pytaniu ograniczamy się do czołgów, dział pancernych i samochodów pancernych (zatem transportery i pojazdy specjalne takie jak Goliathy także pomijamy). Biorąc to wszystko pod uwagę lista wyglądałaby tak:

- PzKpfw M14/41 736(i) – zniszczony 5 sierpnia w czasie walk o małą Pastę (ul. Piękna)
- PzKpfw M14/41 736(i) – zniszczony 3 września w czasie walk przy ul. Lipowej
- opancerzony wóz łączności SdKfz 263 (8x8) należący do oddziałów RONA – zniszczony 11 sierpnia przez zdobyczną Panterę „Magda”
- Jagdpanzer 38 (t) „Hetzer” – zniszczony 9 lub 10 sierpnia. Strata została odnotowana w dokumentacji A.Pz.Jg.Abt.743. Prawdopodobnie należał do 2 kompanii tego batalionu (dywizjonu).
- PzKpfw V „Panther” – zniszczony 30 września w trakcie walk na Żoliborzu. Należał do I/Pz.Rgt. 27, wchodzącej w skład 19 Dywizji Pancernej.

Inny podawany sprzęt pancerny, którego zniszczenie jest wątpliwe:
- Jagdpanzer 38 (t) „Hetzer” - podaje się, że został zniszczony bądź uszkodzony 2 sierpnia przy ul. Świętokrzyskiej/pl. Napoleona (wtedy też zdobyto drugiego Hetzera – tego, którego potem nazwano „Chwat”), bardziej prawdopodobne jest jednak, że został tylko uszkodzony.
- Sturmgeschütz StuG III Ausf. B Sd.Kfz 142/1 – podaje się, że został zniszczony bądź uszkodzony 8 sierpnia przez zdobyczną Panterę „Magda”, bardziej prawdopodobne jest jednak, że został tylko uszkodzony.
- PzKpfw IV - zniszczony 3 sierpnia, podczas ataków na barykadę powstańczą, ul. Solec, jak wyżej prawdopodobnie został tylko uszkodzony.
- PzKpfw VI „Tiger” z 3 DPanc. SS „Totenkopf” – zniszczony 4 sierpnia na ul. Narutowicza, stanowił osłonę konwoju niemieckiego na Okęcie, jak wyżej prawdopodobnie został tylko uszkodzony.

Istnieją też wiarygodne dane dotyczące zdobycznego sprzętu radzieckiego wykorzystywanego przez Niemców, który został zniszczony.

2. Słynny niedźwiedź Wojtek, udomowiony przez żołnierzy II Korpusu gen. Andersa, nie był pierwszym niedźwiedziem służącym w XX wieku w wojsku polskim. Proszę podać imię niedźwiedzia wcześniej w podobny sposób udomowionego i przygarniętego przez polskie oddziały.

niedźwiedzica Baśka, zwana Baśką Murmańską

Pytania (zwłaszcza pierwsze) okazały się trudne i otrzymaliśmy niewiele odpowiedzi. Z początku zanosiło się nawet na to, że w ogóle nie będzie trzeba robić losowania. Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi. Jednocześnie przepraszamy za jednodniowe opóźnienie z ogłoszeniem wyników konkursu w związku z pierwszym pytaniem (jak dotąd zawsze wyrabialiśmy się w terminie 3-dniowym).

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Seweryn Rodek

2) Stefan Kuśnierkiewicz

3) Kornelia Woźnowska

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 30.11.2022 r.

Poprawiony: wtorek, 06 grudnia 2022 09:31