Homildon Hill 14 IX 1402, Shrewsbury 21 VII 1403

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Homildon Hill 14 IX 1402, Shrewsbury 21 VII 1403: triumf i klęska rodu Percy
Autor: Cezary Namirski
Wydawca: Inforteditions
Seria: Pola Bitew
Rok wydania: 2022
Stron: 98
Wymiary: 23,6 x 16,4 x 0,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-67111-26-3

Recenzja
Wojna stuletnia to nie tylko czas zmagań między dwoma głównymi antagonistami – Francją i Anglią, ale także walk wewnętrznych oraz działań zbrojnych na terytorium sąsiednich państw (Szkocji, Irlandii, Kastylii, Aragonii). Wydana w serii „Pola Bitew” książka Cezarego Namirskiego „Homildon Hill 14 IX 1402, Shrewsbury 21 VII 1403: triumf i klęska rodu Percy” przybliża czytelnikom dwie bitwy w okresie skomplikowanych przetasowań dynastycznych na tronie angielskim. Wraz z detronizacją Ryszarda II doszło do niepokojów społecznych zakończonych wojną domową i próbą obalenia Henryka IV.

Na niespełna stu stronach autor zdecydował się pomieścić całkiem pokaźny materiał. Książka liczy sobie sześć rozdziałów plus wstęp i epilog. We wstępie przybliżone zostaje czytelnikowi tło historyczne i dobór źródeł. Pierwsze dwa rozdziały koncentrują się na relacjach i konfliktach szkocko-angielskich w drugiej połowie XIV w. Kolejny dotyczy wojskowości walczących stron. Dwa następne przedstawiają tytułowe bitwy (po jednej na rozdział). Ostatni zaś opowiada o dalszych losach jednego z głównych bohaterów historii – Sir Archibalda Douglasa. W epilogu odnajdujemy przedstawienie pól bitewnych dzisiaj oraz nawiązania do nich w kulturze i tradycji lokalnej.

Poszczególne rozdziały napisane są w sposób zwięzły, nie ma odczucia znużenia lekturą, wręcz przeciwnie – niedosyt, w tym przypadku jednak format serii nie pozwolił na głębsze przedstawienie wydarzeń. Pomimo to autor starał się ukazać je tak obszernie jak mógł. W razie potrzeby obecne są liczne przypisy odsyłające do innych dzieł, które potencjalnie mogą służyć czytelnikowi jako rozwinięcie tematu książki. Sama treść nie stanowi suchego przedstawienia faktów. Cezary Namirski, korzystając z licznych źródeł, często snuje domysły lub stara się zrozumieć takie, a nie inne sposoby postępowania poszczególnych postaci czy wojsk. Oprócz sfery militarnej przybliżona zostaje także polityczna. Autor pokazuje, że motywacje i przynależność „krajowa” po obu stronach granicy angielsko-szkockiej nie były monolitem, zaś wielu spośród lordów pogranicznych znało się ze sobą i pozostawało w różnorodnych koligacjach, których nie były w stanie zniweczyć nawet toczące się raz po raz wojny. Działało to także w drugą stronę. Podczas oficjalnych okresów pokoju lokalni szlachcice często najeżdżali się i łupili.

Jak na rozmiary publikacji wysoko oceniam warstwę ilustracyjną. Pozycja zawiera bowiem dwadzieścia sześć fotografii i rycin, jedno drzewo genealogiczne oraz aż siedem map. Czytelnik odnajdzie zarówno autorskie zdjęcia obszarów i miejsc występujących w książce, jak i ryciny przedstawiające głównych bohaterów oraz sceny batalistyczne związane z tytułowymi bitwami. Mapy opisują tereny zmagań wojennych oraz poszczególne fazy bitew. W przypadku Homildon Hill są to dwie fazy, a dla bitwy pod Shrewsbury trzy. Wszystkie ilustracje i mapy, oprócz okładki, są czarno-białe. Jedynie ta ostatnia jest kolorowa. Przedstawia ona kulminacyjny moment bitwy pod Shrewsbury – śmierć Henryka „Hotspura” Percy’ego, po której nastąpiło załamanie się wojsk rebelianckich.

Uznanie budzi bibliografia. Jak na tak krótką pozycję prawie sto publikacji robi wrażenie. Zdecydowana większość z nich to pozycje angielskojęzyczne, zarówno angielskie, jak i szkockie. Pozycje bibliograficzne dzielą się na trzy typy: źródła historyczne, literatura piękna, oraz opracowania – tych ostatnich jest najwięcej. Z uwagi na wykształcenie autora i jego pobyt w Zjednoczonym Królestwie nie budzi wątpliwości dobór literatury. Po prostu widać, że autor zna się na rzeczy.

Pod względem technicznym książka wypada bardzo porządnie. Okładka wykonana jest z papieru kredowego, a poszczególne strony z półkredowego. W połączeniu z objętością dobrze sprawdza się w podróży. Sama zawartość nie jest może wyczerpująca dla znawców tematu, ale dla większości czytelników z pewnością stanowić będzie zręczne i bardzo przystępne przedstawienie tematyki konfliktów na Wyspach Brytyjskich w okresie późnego średniowiecza.

Autor: Maciej Sadło

Opublikowano 15.07.2022 r.