Konkurs Wydawnictwa Bellona (31 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (do wyboru spośród poniższych tytułów):

1) Tomasz Jarmoła - „Saint-Nazaire – Dieppe 1942” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Michał Piegzik – „Aleuty 1942-1943” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Paweł Korzeniowski – „Gallipoli 1915-1916” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Szymon Jagodziński – „Pomorze 1807” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych będzie przez nas odtąd preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. X był władcą niezbyt dużego państwa A. Jego ojczyzna kilkadziesiąt lat wcześniej stanowiła część składową większego państwa, które uległo obcemu najazdowi i przestało istnieć. Ojczyzna bohatera pytania stanowiła mniej więcej 1/3 terytorium owego większego państwa i choć nie została opanowana, to jej władca został lennikiem najeźdźców. X został wkrótce potem władcą większego państwa B. Zasłynął tam jako jeden z wybitniejszych monarchów, choć jego rządy nie trwały długo. Dokonał reformy jazdy i powołał nowy rodzaj piechoty. Jako władca państwa B z sukcesem prowadził wojnę z państwem C będącym jego przeciwnikiem na wschodzie, opanowując dwa ważne miasta będące zarazem twierdzami. Wojna utknęła dopiero podczas oblężenia kolejnego wielkiego miasta-twierdzy i ostatecznie zakończyła się traktatem korzystnym dla B. Zidentyfikuj władcę X oraz państwa A, B i C.

2. X było średniej wielkości państwem, nie za wielkim, ale też nie za małym, w każdym razie na tyle dużym by jego władcy mieli pewne znaczenie w europejskiej polityce. Położenie i brak wystarczającego potencjału by odgrywać samodzielną rolę zmuszało ich do wchodzenia w różnego rodzaju mniej bądź bardziej trwałe alianse. Pierwszym z partnerów, z pomocą którego władcy X usiłowali odegrać większą rolę, było państwo, A położone na wschód od X. Związek ten początkowo rokował wiele i formalnie trwał przez kilkadziesiąt lat, ale nie przyniósł spodziewanych efektów. W późniejszym okresie władcy X lawirowali między mocarstwami B i C. Początkowo byli sojusznikiem B, jednak wskutek klęsk poniesionych przez nie w wojnach z C, zostali, trochę z przymusu, sojusznikiem C. Wkrótce nastały jednak nowe czasy i C poniosło druzgocącą klęskę w wojnie z mocarstwem D. W wojnie tej armia X walczyła jako sojusznik po stronie C. W zmienionej sytuacji X szybko porzuciło sojusz z C, stając się sojusznikiem mocarstwa D. Władca tego ostatniego z chęcią przystał na to, za udział w przegranej wojnie X musiało jednak dostarczyć D duży kontyngent znakomitych koni, z których słynęła kawaleria X. Sojusz z D sprawił, że władca X, obecnie noszący już tytuł królewski, objął tron także w innym państwie będącym sojusznikiem D. Spektakularna klęska D, która niebawem nastąpiła, ponownie zmusiła władców X do całkowitej reorientacji swojej polityki zagranicznej. Państwu X groził całkowity rozbiór i wymazanie z mapy Europy. Ostatecznie, dzięki zabiegom dyplomatycznym, jego władcom udało się uratować koronę, stracili jednak znaczną część terytorium na rzecz żądnego zemsty państwa C. Proszę zidentyfikować państwa X, A, B, C i D.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 25 lipca 2022. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.


Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 03.07.2022 r.

Poprawiony: niedziela, 03 lipca 2022 09:25