IV Gladius (cz. 2)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Klaudia Pruszkowska wraz z mężem nad stworzonymi przez siebie makietkami, które można było obejrzeć i nabyć podczas IV edycji konwentu gier bitewnych Gladius. Są to uniwersalne elementy terenu nadające się do różnego typu gier bitewnych, zwłaszcza do większych skal (28 mm). Więcej informacji o makietkach Klaudii znajdziecie na jej profilu facebookowym.

 

Rozgrywki w Argatorię na stoisku firmy Spellcrow. Po prawej stronie do boju zasiedli nasi koledzy z Poznania, reprezentujący sekcję gier bitewnych stowarzyszenia Klub Fantastyki „Druga Era”, organizatora konwentu Pyrkon. Argatoria to stosunkowo świeży system, jedna z nowości tej edycji konwentu.

 

Rodzinne granie w Fistful of Lead. Najmłodsi próbują swoich sił...

 

W sobotnie popołudnie rozgrywki w Sagę oraz Ravenfeast trwały w najlepsze. Wśród grających uważne oko wypatrzy cenionego autora i tłumacza Marcina Sowę.

 

Battletechowiec poznaje Wojnację. Tego typu przejawów wargamingowego prozelityzmu nie brakowało podczas tej edycji Gladiusa, podobnie jak w poprzednich latach.

 

Intensywne boje trwają także na stoisku Wargamera. Zasady drugiej edycji Ogniem i mieczem przechodzą właśnie poważny test. Kto chciał je wypróbować – była znakomita okazja.

 

Pokaz Star Wars Legion na stoisku sklepu Paladynat, zaangażowanego w promocję systemu i prowadzącego ligę dla graczy. Za stołem właściciel i nietuzinkowa postać z naszego światka bitewniakowego – Artur Szyndler. Sam również miałem okazję spróbować i wrażenia z rozgrywki mam bardzo pozytywne. Podstawowe mechanizmy działają płynnie i są łatwe do opanowania.

 

Weterani bitewniakowego hobby (choć trzeba dodać, że dla większości z nich hobby stało się pracą...)

 

Kolejni adepci poznają tajniki systemu Bogowie wojny: Robert E. Lee.

 

Unia czy Konfederacja wygra?

 

Drugowojenne zmagania w systemie Chain of Command

 

Marcin Nietrzebka (po prawej) niestrudzenie walczy o każdą duszę... by trafiła do wargamingowego raju.

 

Ekipa One Page Rules i kolejna prezentacja systemu Age of Fantasy

 

Mroczne figurki do Warmachine & Hordes

 

Turniej DBA, przez lata chluba klubu Agresor, tym razem był skromniejszy, ale przy takiej obfitości różnych systemów nie ma się czemu dziwić.

 

Pokaz systemu Marvel Crisis Protocol na stoisku Paladynatu

 

Na stoisku Paladynatu można było także wypatrzeć taką oto świeżynkę. Ktoś pamięta kreskówkę He-man z lat 80-tych (u nas bardziej 90-tych)? Superbohater sprzed lat wraca w jednym z najnowszych bitewniaków. Więcej o sprawie wie ekipa Paladynatu, więc w razie czego wiecie, gdzie kierować pytania.

 

Prelekcja Artura Szyndlera poświęcona grom bitewnym trzeciej generacji stanowiła zwieńczenie pierwszego dnia konwentu. Półtoragodzinne wywody prelegenta przerywane były co pewien czas uwagami (najczęściej polemiką) niektórych słuchaczy. Dzięki temu całość zyskiwała... Można się było wiele dowiedzieć nie tylko na tytułowy temat, ale także o rozwoju rynku gier bitewnych w ciągu ostatnich 20-30 lat.

 

Kolejna strzelanina na Dzikim Zachodzie...

 

Nowi gracze próbują Ravenfeasta

 

Walki wikingów i innych pokrewnych im barbarzyńców... Zarówno Saga, jak i Ravenfeast to gry skirmishowe, czyli takie, w których operuje się niewielką grupą figurek. Aby zacząć, nie trzeba ich więc posiadać zbyt wiele. Sama rozgrywka może być też stosunkowo szybka.

 

Pokaz systemu Basic Impetus 2, prowadzony przez Matheo z kanału Paints of War (po prawej). Jest to system poświęcony starożytności. Można grać figurkami w różnych skalach, w tym pokazie do rozgrywki użyto figurek w skali 28 mm.

 

Rozgrywka w systemie Basic Impetus 2 (1)

 

Rozgrywka w systemie Basic Impetus 2 (2)

 

Rozgrywka w systemie Basic Impetus 2 (3)

 

Rozgrywka w systemie Basic Impetus 2 (4)

 

Rozgrywka w systemie Basic Impetus 2 (5)

 

Rozgrywka w systemie Basic Impetus 2 (6)

 

Rozgrywka w systemie Basic Impetus 2 (7)

 

Czy Cieniogłębia zwycięży pochłaniając wolny świat? Wszystkim, którzy uważają, że fantastyka nie ma nic wspólnego z rzeczywistością polecam opis systemu Rangers of Shadow Deep, przygotowany przez Tomka Hebla na potrzeby Gladiusa, zamieszczony na stronie konwentu.

 

Jak widać, aby grać w gry bitewne wcale nie trzeba mieć wiele lat. Jak się złapie bakcyla za młodu, to tak już zostaje.

 

Ciekawostka – oto jakie figurki można było zobaczyć na tegorocznym Gladiusie... Więcej na ich temat niebawem.

 

Niektórzy sprawdzali czy zasady do systemów One Page Rules rzeczywiście mieszczą się na jednej stronie.

 

Zacięte miny, skupione twarze. Miarki intensywnie pracują określając odległości między zmagającymi się oddziałami. Jak to na turnieju DBA...

 

Dumni gracze w Wojnację. W ten system także udało się zorganizować mini-turniej, ale by dopełnić skład trzeba było zaangażować jednego z organizatorów konwentu.

 

Pokaz systemu Victory at Sea poświęconego II wojnie św. na morzu. Ponoć system nie jest taki popularny... jak mógłby być. Miałem okazję poprzyglądać się modelom okrętów. Naprawdę robią wrażenie. Do tego, aby zagrać, nie potrzeba ich wiele. Pole bitwy to zwykle otwarte morze, nie są więc potrzebne tereny. Wszystko to obniża koszty i powinno ułatwiać start.

 

Saga oraz Ravenfeast cieszyły się niesłabnącym powodzeniem przez cały konwent. Kto wie, być może podczas kolejnego turnieju rozgrywanego w Warszawie organizatorom uda się pobić rekord liczby uczestników. Jeśli Gladius dołoży do tego swoją cegiełkę, będzie nam miło.

 

W niedzielne popołudnie nowa grupa śmiałków zasiadła nad stołem, gdzie rozłożony był system The Silver Bayonet. Gotyckie klimaty przeniesione w czasy napoleońskie – czegoś takiego jeszcze u nas nie było. Intrygujący jest sam podtytuł systemu: A Wargame of Napoleonic Gothic Horror.

 

Matheo przybliża system Basic Impetus 2 kolejnym graczom. Niektórzy z przysłuchujących się to konwentowi weterani. Ziarno powinno więc paść na żyzną glebę. Z drugiej strony, wiadomo jak to z weteranami bywa – każdy ma swoje upodobania i grywa w wiele systemów. Czy mechanika Basic Impetusa 2 okaże się na tyle przekonująca, że wygra z innymi systemami?

 

Victory at Sea wzbudzało zainteresowanie do końca imprezy...


 

Pierwsza część relacji

Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 25.05.2022 r.

Poprawiony: środa, 25 maja 2022 20:53