Konkurs Wydawnictwa Bellona (29 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (do wyboru spośród poniższych tytułów):

1) Paweł Korzeniowski – „Gallipoli 1915-1916” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Szymon Jagodziński – „Pomorze 1807” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Dominik Stasiak – „Kadesz 1274 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych będzie przez nas odtąd preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego miała miejsce szczególna demonstracja. Jej celem było skłonienie parlamentu do podjęcia kwestii praw mieszczan. Przeszła do historii pod nazwą nawiązującą do strojów uczestników. Ostatecznie odniosła sukces, bowiem Sejm Czteroletni podjął problem praw mieszczan i znalazły one odzwierciedlenie w uchwalonej przez niego Konstytucji 3 maja. Jak nazywała się ta demonstracja?

2. Generał rosyjski walczący w powstaniu kościuszkowskim przeciwko Polakom oraz pewien działacz komunistyczny i zarazem polityk sowiecki nosili to samo nazwisko. Bardziej znaną postacią jest ten drugi. Karierę rozpoczął w czasie wojny domowej w Rosji, kiedy to w 1918 roku został komisarzem. W 1934 roku wszedł w skład KC WKP (b), a w 1939 w skład Biura Politycznego KC WKP (b). W czasie II wojny światowej jako członek rady frontu brał udział w jednej z najważniejszych operacji tej wojny. Bardziej znaczącą rolę przyszło mu jednak odegrać po wojnie. Jakie nazwisko nosiły te dwie postacie?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 24 maja 2022. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.


Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 03.05.2022 r.

Poprawiony: wtorek, 03 maja 2022 06:44