Dwa szlaki

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Patrycja Obiegała
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2021
Stron: 726
Wymiary: 21 x 14,8 x 3,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-423-5

Recenzja
Recenzowana książka jest debiutem autorskim wydanym w 2021 roku. Jest to powieść historyczna opowiadająca o burzliwej historii XVII-wiecznej Polski i Ukrainy. Z notatki autorskiej wynika, że to pierwsza część powieści.

O Pani Patrycji nie wiemy za wiele, poza krótką notą znajdującą się na skrzydle okładki książki. Po zdanej maturze autorka podejmowała studia na różnych kierunkach, niestety żadne nie spełniały jej oczekiwań. W 2013 roku wyjechała do Niemiec, gdzie spędziła 8 lat. Jak pisze sama autorka, emigracja pomogła jej w zakończeniu dzieła, którego proces twórczy rozpoczął się jeszcze na studiach.

Powieść rozpoczyna się od najazdu na Subotów – osadę kozacką pod wodzą Bohdana Chmielnickiego w listopadzie 1646 roku. Dalej opisywane są późniejsze losy, waśnie i mariaże rodów osiedlonych na terenie ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów (zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie). W kraju panuje chaos, który nie ominie nikogo, wojna jest tuż za rogiem, a z czasem rozwija się zakazana „kozacka miłość”. W książce znajdziemy wiele postaci autentycznych, poznamy losy rodzin m.in. Czaplińskich, Długołęckich, Horoszewiczów i Ogińskich. W tekście pojawia się również krótki wątek dotyczący historii XVII-wiecznej Anglii. Jeśli chodzi o kwestie miłosne, zauroczenia i miłość siostrzaną lub braterską, momentami odnoszę wrażenie, że opisy inspirowane były twórczością Jane Austen lub sióstr Bronte. Tło utworu, opisy miast, wsi, budynków, a nawet pomieszczeń, ubiorów i etykiety są dokładne, ale nie za długie, przez co możemy poczuć klimat tamtych lat.

Dość obszerna książka na swej okładce posiada grafikę przygotowaną przez Pawła Kołodziejskiego znanego z ilustracji m.in. do „Historii Polski w komiksie”. Powieść podzielona została na 36 rozdziałów ujętych na 726 stronach. Duża czcionka i mała ilość błędów w treści pozwala przejść przez tę zawartość dość sprawnie. Nie oznacza to jednak, że nie napotkamy pewnych trudności podczas czytania. W moim przypadku były to zbyt długie wątki dialogów możnych opatrzone łacińskimi zwrotami wraz z tłumaczeniem w dolnych przypisach, co dla innych może jednak okazać się dużym plusem publikacji.

Trudno stwierdzić czy książkę należy zaliczyć bardziej do gatunku powieści historycznej czy romansu, na pewno każdy znajdzie w niej ciekawe tematy. Podczas rozmów ze znajomymi, gdy podawałam im opis niniejszej publikacji, często padało pytanie – „Czy to coś podobnego do Ogniem i mieczem?”. Nie mnie to oceniać, ponieważ wstyd się przyznać, ale nie udało mi się nigdy do końca przebrnąć przez to dzieło, film natomiast widziałam wielokrotnie, i dlatego zostawię Państwa z tym pytaniem. Może ktoś odważy się na porównanie książki Pani Obiegały z klasyką?

Autorka: Karolina Kiełkowska

Opublikowano 29.04.2022 r.