[Ostrołęka 16 lutego 1807] Scenariusz II – Kristo vs Raleen, 20.02.2022 (2)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Wiele dzieje się ostatnio na Ukrainie, aż się człowiek zastanawia czy warto teraz cokolwiek zamieszczać... Od strony historycznej zwrócę uwagę, że u nas w grze co prawda z Francuzami walczą wojska rosyjskie, ale tak naprawdę korpus Essena był... ukraiński. Wystarczy spojrzeć na nazwy pułków. To oczywiście też nic nie znaczy, bo np. Mariupolski Pułk Huzarów, Kijowski Pułk Dragonów, Kijowski Pułk Grenadierów, Ukraiński Pułk Muszkieterów, Wołyński Pułk Muszkieterów itd. niekoniecznie musiały być formowane z rekrutów pochodzących z tamtych stron, ale nazwy są znamienne. Taka przewrotna ta historia... Przed nami druga, właściwie zupełnie odrębna od pierwszej część rozgrywki. Na placu boju pojawia się nadciągająca pod Ostrołękę 1 Dywizja Piechoty gen. Sucheta. Francuzi dostają nowe siły. Ich celem jest uniemożliwienie Rosjanom odcięcia Ostrołęki. Mogą próbować przebić się do przyczółka (tym samym Rosjanie nie odetną miasta i drugiego brzegu) albo spróbować uderzyć na ich tyły, czyli mówiąc bardziej uczenie podstawę operacyjną. Ta druga opcja wydaje się zazwyczaj prostsza, choć zależy to od sytuacji. Tym, którzy nie śledzili dotychczas relacji, polecam PIERWSZĄ CZĘŚĆ.

 

1 Dywizja Piechoty nadciąga spoza zachodniej krawędzi planszy. Francuzi postanowili uderzyć w kierunku podstawy operacyjnej Rosjan, czyli de facto rosyjskich tyłów. 1 DP dysponuje trzema bateriami artylerii, towarzyszy jej także pułk dragonów (to jedyna kawaleria). Naprzeciwko Rosjanie... Podczas pierwszego ataku artyleria i kawaleria francuska rozbiły dwa dywizjony rosyjskiej kawalerii, które ustawiły się opodal miejsca pojawienia się Francuzów. Rosjanie przegrupowują siły naprzeciwko Francuzów. Znaczna część oddziałów dopiero ściąga w ten rejon. Wcześniej walczyła ze zgrupowaniem gen. Gazana.

 

Rosjanie przegrupowują siły, by zatrzymać Francuzów. Na przedpolu rozwinęła się artyleria konna, która próbowała ogniem rozbić francuskich dragonów. Obsadzono Antonie Szlacheckie, obok których rozwinęła się ciężka bateria, również ostrzeliwująca póki co francuskich dragonów. Las obsadzają słabe rosyjskie tyraliery, opóźniające marsz Francuzów. W drugiej linii przegrupowują się kolumny. Z tyłu artyleria rosyjska zajmuje miejsce na wzgórzach.

 

Na przeciwległym krańcu mapy trwa przegrupowanie sił rosyjskich powracających po intensywnych walkach... Wszystkie oddziały maszerują ku północy.

 

Część kawalerii rosyjskiej ścigała niedobitki oddziałów gen. Gazana. W następnym etapie ostatnie ukrywające się w zagajniku jednostki wyjdą za planszę.

 

Francuzi rozwinęli w lesie licznych tyralierów (cały 17 Pułk Piechoty Lekkiej) i wyparli bez walki słabe tyraliery rosyjskie, które na ich widok od razu się wycofały. Reszta zgrupowania szykuje się do ruchu naprzód, ale póki co zastanawiają się jak odrzucić rosyjską artylerię i kawalerię, która rozwinęła się przed wzgórzem. Francuscy dragoni chwilowo zajęli pozycję z tyłu. Rosjanie cofnęli się i skonsolidowali obronę koło Antonii Szlacheckich.

 

Kawaleria francuska ruszyła do szarży na pozycje rosyjskie koło Antonii Szlacheckich. Jeden dywizjon został rozbity ogniem kartaczowym, tym niemniej dwie baterie zmuszone zostały do oddania salwy. Następnie piechota francuska podeszła na skraj lasu, a jedna z kolumn zbliżyła się do pozycji rosyjskiej artylerii. Doszło do walki na bagnety z rosyjską kolumną stojącą opodal. Francuzi zostali odrzuceni i ciężko zdezorganizowani, lekkiej dezorganizacji uległa też rosyjska kolumna.

 

Francuzi nacierają dalej, chcąc opanować porośnięte lasem wzgórze ciągnące się na z północy na południe koło Antonii Szlacheckich. Do szarży rzucony został drugi dywizjon dragonów. Doszło do walki kawaleryjskiej w przewężeniu między lasami. Artyleria rosyjska została ostatecznie spędzona. Po tym do ataku ruszyła piechota. Za nią rozwinęły się trzy baterie francuskiej artylerii. Tymczasem siły rosyjskie zgęstniały. W rejonie, gdzie Francuzi usiłują przełamać linię rosyjskich wojsk pojawiają się nowe jednostki.

 

Ostatecznie Francuzom udało się wedrzeć na wzgórze, ale kosztem dalszych strat. Chwilowo nie mają kawalerii, bowiem oba dywizjony 13 Pułku Dragonów zostały rozbite. Udało im się odpędzić artylerzystów baterii konnej stojącej przed wsią, ale bateria pozycyjna na wzgórzu dalej jest obsadzona. W interwałach między lasami rosyjska kawaleria ma miejsce do wykonania szarży, choć jest to trudne. Jedną taką próbę podjęto, i to przed frontem tyralier. Szarżował dywizjon Tatarskiego Pułku Ułanów, który ostatecznie został rozbity, ale zmusił do przeprowadzenia ostrzału i tym samym związał jedną z francuskich baterii.

 

Rozgrywkę zakończyliśmy po 14 etapie (w sumie etapów jest 19). Francuzi osiągnęli pewne sukcesy, ale trochę im jeszcze zostało. Obrona rosyjska zgęstniała, tymczasem oddziały francuskie zużyły swój pierwszy impet. Rozbita została cała francuska kawaleria, a w części artylerii wkradło się pewne zamieszanie. Cały ciężar walki spoczywałby w tej sytuacji na piechocie. Być może Antonie Szlacheckie i wzgórze, na którym się znajdują, udałoby się Francuzom zdobyć, ale do celu zostało jeszcze pokonanie jednego wzgórza (kluczowe jest pole, na którym z czworobokiem piechoty znajduje się gen. Siedmioradzki). W okolicy szykowały się już liczne baterie rosyjskie. Atak pod ich ogniem byłby zapewne dla Francuzów ciężkim przeżyciem. Największą przewagę Francuzi mieli w tyralierze i zachowali ją do końca. Sądzę, że być może tutaj tkwiła ich największa szansa. Odpowiednie wykorzystanie tyralierów i celny ogień potrafią czasem zdziałać cuda, ale nie zawsze efekt przychodzi szybko. W tym przypadku Rosjanom raczej udałoby się utrzymać, choćby ze względu na duże rezerwy, które im jeszcze pozostały.

Pierwsza część relacji

Dyskusja o grze na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 09.03.2022 r.

Poprawiony: środa, 09 marca 2022 09:30