Kontrast 2021

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W dniach 20-21 listopada 2021 miałem przyjemność wziąć udział w Festiwalu Malarstwa Figurkowego „Kontrast”, odbywającym się w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Organizatorami festiwalu byli Miniature Night Painting, Dzielnica Ursynów m. st. Warszawy i Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów. To pierwsza edycja tej imprezy, wszystko było więc nowe. Gwóźdź programu stanowił konkurs malarstwa figurkowego, z racji obecności gości i uczestników z zagranicy mający charakter międzynarodowy. Festiwal miał także dobrze zorganizowaną część wargamingową, ładnie wyeksponowaną, bowiem zlokalizowaną tuż przy wejściu. W jej ramach odbywały się pokazowe rozgrywki w różne systemy bitewne, zorganizowane przez ich twórców, producentów, sklepy bądź kluby (wielu spośród wystawców pełniło jednocześnie więcej niż jedną spośród tych funkcji). Jedynym mankamentem jeśli chodzi o wargaming były okrągłe, niezbyt duże (jak na potrzeby gier) stoły, na których odbywała się większość rozgrywek. Inne atrakcje imprezy to: warsztaty malarskie, wykłady mistrzów malarstwa, zawody speedpaintingu i koncert zespołu Weljar, który miał miejsce w sobotni wieczór. Nie zabrakło także stoisk firm i sklepów modelarskich. Impreza jako całość dedykowana była bardziej modelarzom niż wargamingowcom, ale miała sporo do zaoferowania zarówno jednym, jak i drugim. Nie miałem okazji obserwować wszystkiego ani być obecnym na całości festiwalu. Jako że nasz portal adresujemy w większym stopniu do wargamingowców niż do modelarzy (w przypadku gier bitewnych modelarstwo jest oczywiście ich nieodłączną częścią), zatem w relacji skupię się na tym, co na tej imprezie było interesujące z punktu widzenia tych pierwszych. Tak czy inaczej będzie to więc mój subiektywny wybór. Pod koniec festiwalu zapowiedziano już kolejną jego edycję. Planowana jest na czerwiec 2022 roku.

 

Rozgrywka w Bogowie wojny: Lee, jeden z trzech systemów bitewnych firmy GM Boardgames, oparty na figurkach w skali 6 mm. Większość rozgrywek odbywała się na okrągłych stołach, co jednak w przypadku tego systemu nie dawało się tak we znaki. Po prawej jeden z redaktorów zasad systemu – Witold Janik.

 

Bogowie wojny: Lee – oddziały Unii rozwijają się do natarcia

 

Młodzież pod okiem Gonzo gra w drugowojenny system Bolt Action na jednym ze stoisk firmy Warlord Games

 

Kolejny stół Warlord Games. Na tym grano w system napoleoński Black Powder, oparty na figurkach w skali 28 mm

 

Rozgrywka w Bogowie wojny: Togo. To trzeci już (po Bogowie wojny: Napoleon i Bogowie wojny: Lee) system bitewny stworzony przez GM Boardgames. Trwają prace końcowe przed wydaniem zasad, które nadal są intensywnie testowane. Pośrodku za stołem jeden z autorów systemu – Maciej Molczyk.

 

Nie ma to jak salwa burtowa! Pojedynek okrętów na bliski dystans w Bogowie wojny: Togo. Przy okazji warto zwrócić uwagę na bardzo zgrabne miarki przygotowywane przez wydawcę systemu. Z pewnością ułatwią one rozgrywkę.

 

Pierwszy ze stolików Wargamera, tym razem z czymś zupełnie nowym – grą Aristeia!, będącą w zasadzie planszówką, z mocno rozwiniętym komponentem figurkowym. Jej producentem jest znana graczom figurkowym firma Corvus Belli.

 

Rozgrywka w Infinity. System ma grono wiernych fanów. Jego weterani nieraz pojawiają się na różnych imprezach, promując go, tutaj pod egidą firmy Wargamer.

 

Stoisko firmy Figurkowe Gry Bitewne, będącej zarazem sklepem i klubem. Na imprezie prezentowali system Kill Team. Pośrodku za stołem sama Szefowa Firmy...

 

Rozgrywka w Ogniem i mieczem, flagowy system Wargamera, choć ostatnimi czasy nieco zaniedbywany. Aktualnie trwają jednak intensywne prace nad drugą edycją, w tym testy zasad, dzięki czemu system zyska zapewne nową świeżość. Za stołem po lewej jako prowadzący rozgrywki nasz stary, dobry znajomy Ewok.

 

Zasępiona twarz szwedzkiego dowódcy podczas potyczki z wojskami Rzeczypospolitej w systemie Ogniem i mieczem. Nie ma lekko, zwłaszcza gdy kości nie sprzyjają, obnażając nędzę strategiczną gracza. Ewok był jednak tak miły, że tego dnia przegrywał niemal wszystkie bitwy...

 

Stoisko Wargamera, za ladą wartę tego dnia pełniła ekipa z Wilczej

 

Moje największe odkrycie na tej imprezie, czyli firma Grom Art, produkująca modele żołnierzy jednostki GROM. Posiada całą linię figurek dedykowanych wyłącznie GROMOWI, która jest nadal rozwijana. Na zdjęciu dumny właściciel wraz z żoną.

 

Główna część stoiska firmy Grom Art

 

Jedna z figurek żołnierzy GROMU na stoisku firmy Grom Art

 

Stoisko firmy Spellcrow, szerzej znanej przede wszystkim za sprawą systemu Umbra Turris. Podczas imprezy mieli bardzo dobre rabaty dla kupujących i pod tym względem wyróżniali się na tle innych wystawców (rabaty obowiązywały w tym czasie także w ich sklepie internetowym).

 

Stoisko sklepu Bolter, z szerszą niż zwykle ofertą sci-fi (ach ten Battletech wyzierający z pudełek...) i fantasy. Za ladą właściciel – Adam Cwynar. Impreza była dla mnie kolejną okazją do wysłuchania laurek na temat tego sklepu, co warto zaznaczyć, ze strony ludzi z nim niepowiązanych.

 

W sobotnie i niedzielne popołudnie hol Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”, gdzie prezentowano prace uczestniczące w konkursie malarskim, zalał tłum widzów. Dość rygorystycznie przestrzegano noszenia maseczek, zwłaszcza w tych porach dnia, kiedy było bardziej tłoczno.

 

Kto pamięta tą armię do DBA? Tak, to figurki Maciejusa, niegdyś wystawiane w naszym konkursie modelarskim. To było przeszło 5 lat temu, zanim Maciejus został jurorem. W tych dniach ponownie stanęły w konkursowe szranki, ale z uwagi na silną konkurencję i dominację tematów sci-fi oraz fantasy nie przebiły się. Tym niemniej dumnie reprezentowały wargaming historyczny w małej skali. Faktem jest, że od tamtych czasów Maciejus znacznie rozwinął swoją technikę. Jego dawniejsze prace były malowane głównie na potrzeby wargamingu, bez technicznych fajerwerków, które tutaj są decydujące.

 

Jedna z najnowszych prac Maciejusa, która w odbywającym się w ramach imprezy konkursie malarskim zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Popiersie historyczne”. W sumie z czterech wystawionych przez niego prac, trzy zajęły miejsca na podium (dwa razy pierwsze miejsce, raz trzecie miejsce). Spośród innych znanych mi bywalców naszego forum i uczestników naszego konkursu modelarskiego, w konkursie zorganizowanym w ramach imprezy wziął także udział Gusła, który otrzymał wyróżnienie.

 

Ceremonia zakończenia festiwalu. Jako że festiwal miał charakter międzynarodowy, czego głównym przejawem było to, iż pojawili się goście z zagranicy (również wśród uczestników konkursu malarskiego), całość była dwujęzyczna. Jak podczas ogłaszania wyników zakończonego niedawno Konkursu Chopinowskiego, tak i tutaj od czasu do czasu emocje brały górę i zapominano tego i owego przetłumaczyć na angielski. Wśród uczestników ceremonii obecny był burmistrz dzielnicy Ursynów oraz jego zastępcy, a także organizatorka jednej z dużych zagranicznych imprez o podobnym profilu, z którą organizatorzy Kontrastu zamierzają rozwijać współpracę. Wszystko odbywało się bardzo spontanicznie...

 

Rozdanie nagród w konkursie malarskim. Na ekranie widoczne kategorie konkursowe, których jak widać było całkiem sporo. Dość dużo nagród za miejsca na podium przyznano ex aequo kilku osobom. Większość nagrodzonych odbierała nagrody nieco zakłopotana, starając się jak najszybciej opuścić scenę, czasami nawet nie odwracając się przodem do publiczności, niczym twórcy w średniowieczu chcąc pozostać anonimowymi. Szybkie tempo wręczania i odbierania nagród miało jednak tę zaletę, że ceremonia, i tak sama w sobie dość długa, nie przeciągnęła się. Co ważne, niemal wszyscy nagrodzeni pozostali do końca, by odebrać nagrody.

 

Galeria prac konkursowych

Niżej galeria prac biorących udział w konkursie malarskim na Kontraście 2021. Jak podali organizatorzy, wzięło w nim udział około 300 uczestników, zgłoszono około 500 modeli. Konkurs był głównym punktem imprezy. Prace konkursowe można było oglądać w sobotę i w niedzielę w galerii znajdującej się w holu Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”. Zdjęcia prac zrobiłem w niedzielę, po tym jak jury dokonało ich oceny. Przy pracach, które zajęły miejsca na podium, umieszczono kartki zapraszające autorów na ceremonię wręczenia nagród, podobne kartki umieszczono także przy pracach, które uzyskały wyróżnienie (z daleka można je rozpoznać w ten sposób, że na tych pierwszych część napisu jest ciemnoczerwona, a na kartkach z wyróżnieniami tekst jest w całości czarny). W przypadku laureatów, kartki informowały jedynie o zajęciu miejsca na podium, a które to było miejsce nagrodzeni dowiadywali się dopiero podczas ceremonii. Do końca zachowano więc element niepewności. Starałem się pokazać wszystkie prace, jednak z uwagi na ich umieszczenie w gablotach, nie wszędzie udało mi się zrobić dobre zdjęcia. Dotyczy to zwłaszcza prac w głębi gablot. Jednak generalnie zdjęcia obejmują wszystko to co zaprezentowano w galerii konkursowej. Ze zrozumiałych względów, choćby z uwagi na ich liczbę, jak i brak informacji na ten temat w ramach wystawy, nie miałem możliwości ustalenia autorów poszczególnych prac.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 05.12.2021 r.

Poprawiony: niedziela, 05 grudnia 2021 16:09