SAGA Grand Melee Poland 2021

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W ostatnią niedzielę miałem przyjemność gościć na turnieju SAGA Grand Melee Poland 2021, odbywającym się w dniach 2-3 października 2021, w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Turniej zorganizowała polska społeczność SAGA i Stowarzyszenie Hobbystów MAGMA. Gospodarzem turnieju był Warszawski Klub Gier Bitewnych DRAGON. Turniej prowadzili Jan Raszyński i Radosław Rawicz. Sponsorami turnieju byli: Gripping Beast, Tereny do Gier, Bolter.pl, Matisoft Gaming Club, Kirian Painting Studio, Kromlech.eu oraz EdgeBoxStudio. Wzięło w nim udział niemal 30 graczy. Rozgrywki odbywały się w ramach trzech grup, zwanych w systemie SAGA dywizjami, według podziału na ery: Hannibala, Wikingów i Krucjat. Z tego co zaobserwowałem, najmocniej obsadzona była Era Wikingów. Każdy z graczy rozegrał pięć bitew. Wyniki poszczególnych starć miały wpływ na dobór kolejnych przeciwników. O miejscu zajętym przez gracza decydował ostateczny łączny rezultat jego potyczek. Z moich rozmów z uczestnikami wynika, że wszystko ważyło się do ostatniej chwili.

Podczas rozgrywek panowała dobra atmosfera. Rywalizacja turniejowa nie przesłaniała przyjemności z gry. Różnie z tym bywa na turniejach, więc warto o tym wspomnieć. Wszystko przebiegało płynnie, nie widziałem żadnych poważniejszych problemów i dyskusji dotyczących interpretacji zasad. Od strony logistycznej wszystko bez zarzutu. Organizatorzy poradzili sobie z zapewnieniem zastępstwa za pojedynczych graczy, którzy nagle z przyczyn losowych wypadli z turnieju w trakcie jego trwania. Również samo zakończenie turnieju przebiegło sprawnie. Piszę to jako osoba patrząca na wszystko z boku, niezaangażowana w sam turniej ani jego organizację. Dla mnie osobiście impreza była także dobrą okazją do spotkania kilku starych znajomych. Z tego co wiem od organizatorów, mniej więcej połowa uczestników pochodziła z Warszawy. Pozostali przyjechali z całej Polski. Trzech graczy przybyło z Węgier. Świetnie spisali się podczas rozgrywek, bowiem dwóch z nich zajęło miejsca na podium. Jak to nieraz bywa, podczas zmagań na bitewnych stołach miały miejsce niecodzienne wydarzenia. Jednym z nich była bitwa między Galami prowadzonymi przez młodego Wiktora Siadula a Numidami doświadczonego gracza z Węgier – Gabora Kovacsa. Dość wspomnieć, że kawaleria Wiktora odparła atak słoni. Chyba było to nawet kilka ataków. Z punktu widzenia starożytnej sztuki wojennej wydarzenie należy rozpatrywać raczej w kategoriach cudu. Na zawsze pozostanie mi w pamięci twarz Gabora tłumaczącego mi w trakcie rozgrywki łamanym angielskim, że próbował już wszystkich sztuczek, ale Wiktor tak rzuca na Defence Rolle, że wychodzi z wszelkich opresji obronną ręką. Wiktor wygrał ten pojedynek, dzięki czemu zwyciężył turniej w Dywizji Ery Hannibala.

Świetna, bardzo przyjazna dla nowych graczy impreza. Cieszę się, że mogłem na niej być i przyglądać się rozgrywkom, a także podziwiać wiele pięknie pomalowanych figurek. Mam nadzieję, że uda mi się pojawić na kolejnej edycji turnieju. Życzę organizatorom i uczestnikom, aby była ona co najmniej równie udana jak ta dopiero zakończona.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

***

 

Zwycięzcy i rozdanie nagród

 

III miejsce w Erze Wikingów – Andrzej Kręt

 

II miejsce w Erze Wikingów – Jakub Wiśniewski

 

I miejsce w Erze Wikingów – Piotr Holanowski

 

III miejsce w Erze Krucjat – Marek Barej

 

II miejsce w Erze Krucjat – Marton Megyeri (HUN)

 

I miejsce w Erze Krucjat – Michał Pisarski

 

III miejsce w Erze Hannibala – Andrzej Górski

 

II miejsce w Erze Hannibala – Gabor Kovacs (HUN)

 

I miejsce w Erze Hannibala – Wiktor Siadul

 

Wreszcie na koniec nagroda dla najdzielniejszego z dzielnych... Damian „Waleczne Serce” Szreder 5 razy wyprowadził wojska w pole i 5 razy poniósł klęskę... ale nie zrezygnował i za każdym razem z takim samym zapałem stawał do kolejnej walki.

 

Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 08.10.2021 r.

Poprawiony: poniedziałek, 25 października 2021 22:26