Konkurs Wydawnictwa Bellona (15 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć piętnastą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Była to improwizowana, rezerwowa brygada kawalerii Wojska Polskiego, powstała w trakcie kampanii wrześniowej na bazie ośrodków zapasowych dwóch regularnych brygad kawalerii, składająca się z czterech pułków kawalerii. Jednostka ta walczyła z Niemcami i Sowietami. Przez krótki czas broniła przed Sowietami ważnego polskiego miasta położonego dziś za naszą wschodnią granicą. Mimo bardzo nikłego wyposażenia w broń przeciwpancerną, oddziałom brygady udało się zadać poważne straty sowieckim wojskom pancernym. Wobec pogarszającej się sytuacji na froncie większość żołnierzy jednostki przekroczyła granicę z państwem niezaangażowanym w działania wojenne przeciwko Polsce w 1939 roku i została internowana. Aby dotrzeć do granicy, musiała jednak przebić się przez kordon wojsk sowieckich, co nie wszystkim się udało. Część żołnierzy pozostała na terytorium II RP i kontynuowała walkę, w tym jeden z pododdziałów aż do 1940 roku. Co to za brygada?

Brygada Kawalerii „Wołkowysk” (oczywiście pełniejsze nazwy np. Rezerwowa Brygada Kawalerii „Wołkowysk” też uznawaliśmy)

2. Twierdza ta była dwukrotnie atakowana przez Niemców we wczesnym okresie II wojny światowej, najpierw w 1939 roku wspólnie z Sowietami, a później w 1941 roku. Za pierwszym razem obrońcami byli Polacy, za drugim Sowieci. W obu przypadkach, zwłaszcza w 1941 roku, opór obrońców trwał dłużej niż zakładali napastnicy. W 1939 roku twierdza na kilka dni stała się miejscem postoju polskiego dowództwa wysokiego szczebla. Co to za twierdza?

Twierdza Brzeska

Pytania okazały się łatwe, a nawet bardzo łatwe, i dostaliśmy od Państwa wiele prawidłowych odpowiedzi.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Michał Wasil – książka C. Namirskiego „Fulford – Stamford Bridge 1066” (seria HB) + plakat

2) Mariusz Pajnowski – książka G. Cwyla „Iłża 1864” (seria HB) + plakat

3) Jarosław Budzicz – książka C. Kucharzyka „Prusy. Pięć wieków” + plakat

Dodatkowa nagroda w tej edycji: książka A. Konstama „Świat piratów” wędruje do Antka.

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 27.03.2021 r.