Konkurs Wydawnictwa Bellona (15 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Cezary Namirski – „Fulford – Stamford Bridge 1066” (seria „Historyczne Bitwy”) + plakat

2) Grzegorz Cwyl – „Iłża 1864” (seria „Historyczne Bitwy”) + plakat

3) Grzegorz Kucharzyk – „Prusy. Pięć wieków” + plakat


PYTANIA KONKURSOWE

1. Była to improwizowana, rezerwowa brygada kawalerii Wojska Polskiego, powstała w trakcie kampanii wrześniowej na bazie ośrodków zapasowych dwóch regularnych brygad kawalerii, składająca się z czterech pułków kawalerii. Jednostka ta walczyła z Niemcami i Sowietami. Przez krótki czas broniła przed Sowietami ważnego polskiego miasta położonego dziś za naszą wschodnią granicą. Mimo bardzo nikłego wyposażenia w broń przeciwpancerną, oddziałom brygady udało się zadać poważne straty sowieckim wojskom pancernym. Wobec pogarszającej się sytuacji na froncie większość żołnierzy jednostki przekroczyła granicę z państwem niezaangażowanym w działania wojenne przeciwko Polsce w 1939 roku i została internowana. Aby dotrzeć do granicy, musiała jednak przebić się przez kordon wojsk sowieckich, co nie wszystkim się udało. Część żołnierzy pozostała na terytorium II RP i kontynuowała walkę, w tym jeden z pododdziałów aż do 1940 roku. Co to za brygada?

2. Twierdza ta była dwukrotnie atakowana przez Niemców we wczesnym okresie II wojny światowej, najpierw w 1939 roku wspólnie z Sowietami, a później w 1941 roku. Za pierwszym razem obrońcami byli Polacy, za drugim Sowieci. W obu przypadkach, zwłaszcza w 1941 roku, opór obrońców trwał dłużej niż zakładali napastnicy. W 1939 roku twierdza na kilka dni stała się miejscem postoju polskiego dowództwa wysokiego szczebla. Co to za twierdza?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 25 marca 2021. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.


Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 08.03.2021 r.

Poprawiony: wtorek, 09 marca 2021 21:48