Konkurs Wydawnictwa Erica – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć konkurs Wydawnictwa Erica, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Przed jedną ze starożytnych bitew morskich, jak to nieraz bywało w takich sytuacjach, Rzymianie czynili wróżby, czyli auspicja, by spytać bogów o radę, czy warto wydawać przeciwnikowi bitwę. Na pokład okrętu wypuszczono kurczęta wróżebne. Te jednak nie chciały dziobać podsuniętego im ziarna. Był to znak, że bitwy nie należy wydawać. Rzymski konsul dowodzący flotą zlekceważył ten znak, a kurczęta kazał wyrzucić za burtę, dodając: „Nie chcą jeść, to niech się napiją”. Bogowie mieli jednak rację, Rzymianie ponieśli sromotną klęskę. Co to za bitwa i jak nazywał się ów konsul?

Bitwa pod Drepanum (249 p.n.e.), konsul Publiusz Klaudiusz Pulcher

2. W XII wieku Kościół zabronił używania pewnej broni w walkach między chrześcijanami (podczas krucjat jej użycie było jednak dopuszczone). O jaką broń chodzi?

kusza

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Cezary Rogala – książka Waldemara Pasiuta „Nie tylko pod Salaminą. Wojny morskie Hellady do 355 r. p.n.e.”

2) Tomasz Hebel – książka Juraja Červenáka „Bohatyr. Żelazny kostur”

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi. Dziękujemy również za życzenia świąteczne i komentarze dotyczące konkursu.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 29.12.2020 r.