Konkurs Wydawnictwa Erica

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Instytutem Wydawniczym Erica mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki Wydawnictwa. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są dwie nagrody książkowe:

1. Waldemar Pasiut – „Nie tylko pod Salaminą. Wojny morskie Hellady do 355 r. p.n.e.”

2. Juraj Červenák – „Bohatyr. Żelazny kostur”

Pierwsza z książek to dobre wprowadzenie do historii starożytnych bitew morskich i omówienie najdawniejszego ich okresu. Druga książka to powieść z gatunku fantastyki historycznej, osadzona w czasach wczesnośredniowiecznej Rusi.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Przed jedną ze starożytnych bitew morskich, jak to nieraz bywało w takich sytuacjach, Rzymianie czynili wróżby, czyli auspicja, by spytać bogów o radę, czy warto wydawać przeciwnikowi bitwę. Na pokład okrętu wypuszczono kurczęta wróżebne. Te jednak nie chciały dziobać podsuniętego im ziarna. Był to znak, że bitwy nie należy wydawać. Rzymski konsul dowodzący flotą zlekceważył ten znak, a kurczęta kazał wyrzucić za burtę, dodając: „Nie chcą jeść, to niech się napiją”. Bogowie mieli jednak rację, Rzymianie ponieśli sromotną klęskę. Co to za bitwa i jak nazywał się ów konsul?

2. W XII wieku Kościół zabronił używania pewnej broni w walkach między chrześcijanami (podczas krucjat jej użycie było jednak dopuszczone). O jaką broń chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 28 grudnia 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.


Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 21.12.2020 r.

Poprawiony: poniedziałek, 21 grudnia 2020 18:06