Konkurs Wydawnictwa Bellona (11 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć jedenastą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Pytanie dotyczy jednej z bitew powstania listopadowego. Starcie miało miejsce późnym wieczorem i w większości rozgrywało się w ciemnościach. Rosjanie zagrodzili polskiemu korpusowi drogę dalszego marszu. Naprzeciwko polskich oddziałów uszykowali się rosyjscy kirasjerzy i artyleria konna. Pod wpływem sytuacji, jaka się wytworzyła, wśród polskich oddziałów dały o sobie znać objawy paniki. Udzieliły się one zwłaszcza baterii artylerii konnej korpusu. Naprzeciwko Polaków wyjechał młody rosyjski generał, który później zajmował będzie wysokie stanowisko w Królestwie Polskim. Zaproponował im honorową kapitulację, dając do zrozumienia, że są okrążeni. Polski dowódca odpowiedział mu krótko po francusku, że w tej sytuacji będą się przebijać i propozycji nie przyjął. Polska piechota uformowała pełne czworoboki i ruszyła na pozycje rosyjskie ostrzeliwana kartaczami. W ciemności doszło do starcia polskich strzelców konnych z rosyjskimi kirasjerami. Jeden z uczestników walk wspominał dźwięk szabel uderzających o rosyjskie kirysy. W decydującym momencie podczas walki strzelcy konni mieli użyć karabinków. Doskonałe wyszkolenie polskiej kawalerii i determinacja piechoty przesądziły wynik starcia. Ostatecznie Polakom udało się przebić i wydostać z matni. Część korpusu podążyła jednak inną drogą niż główne siły i spotkała się z nimi dopiero następnego dnia. Co do dowódcy owego polskiego korpusu, oskarżanego o zachowawczość i niechęć do powstania, były to jedne z najlepszych dni w jego karierze wojskowej. Co to za bitwa?

Bitwa pod Nurem (22 maja 1831)

2. Podczas powstania listopadowego na łamach prasy powstańczej pojawił się projekt powołania pewnej dość egzotycznej formacji kawaleryjskiej. Owa egzotyka wiązała się z podstawowym uzbrojeniem kawalerzystów. Przeciwnicy projektu wskazywali, że uzbrojenie to nie nadaje się do walki konnej i że jeździec prędzej zrobi nim krzywdę sobie i swojemu koniowi niż przeciwnikowi. Do powołania formacji nigdy nie doszło i do dziś stanowi ona pewną osobliwość. Co to za formacja?

konni kosynierzy

 

Niestety pytania okazały się na tyle trudne, że nie otrzymaliśmy żadnej poprawnej odpowiedzi (niepoprawnej też), zatem w tej edycji nie ma nagród. Ci, którzy nie lubią losowań, mieli tym razem szansę, bo podanie prawidłowych odpowiedzi właściwie gwarantowało otrzymanie nagrody.

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 17.12.2020 r.