Chwalebne Pola – Wrocław 2020

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W niedzielę 27 września 2020 r. w sklepie Bolter we Wrocławiu odbyło się wydarzenie historyczne „Chwalebne Pola – Wrocław 2020”. Poświęcone ono było wargamingowi historycznemu, czyli formie rozrywki, gdzie historia przeplata się z modelarstwem oraz z toczeniem bitew za pomocą miniaturowych żołnierzy na wspaniale wyglądających makietach, a także rekonstrukcji historycznej, czyli hobby polegającemu na odtwarzaniu dawnych wojsk.


W ramach wydarzenia można było poznać kilka popularnych gier historycznych:

BOGOWIE WOJNY: LEE – gra w mikroskali 6 mm. Jej tematyką są bitwy, które rozgrywały się w szeroko rozumianej połowie XIX wieku. Rozmiar figurek połączony z super klimatycznym wystrojem stołów bitewnych powoduje, że rozgrywki są mega epickie – nawet dla osób pełniących rolę obserwatorów. W trakcie wydarzenia odbył się turniej, w którym gracze rywalizowali o zwycięstwo w kilku bitwach.

 


BLACK POWDER – to gra osadzona w realiach, gdzie głównym orężem decydującym o wygraniu bitwy była broń prochowa. W naszym wykonaniu zajęliśmy się Wojnami Napoleońskimi. Czemu? To proste! Jest to najbardziej kolorowa i wciągająca część historii tego okresu. I z tych właśnie powodów zaprezentowane zostały nie jedną, a dwie bitwy. Odtworzono Wojnę na Półwyspie Iberyjskim oraz Kampanię Naddunajską.

BOLT ACTION – czym byłoby wydarzenie historyczne bez II Wojny Światowej? Specjalnie na potrzeby Chwalebnych Pól przygotowano stół do nauki tej niezwykle atrakcyjnej gry. Całość została wystylizowana na Talvisotę, czyli Wojnę Zimową pomiędzy Finlandią i Związkiem Sowieckim. Sama gra jest fajnym połączeniem rozgrywki taktycznej – gdzie decyduje szybkość reakcji na właśnie zaistniałą sytuację – z przemyślnym planowaniem.

ANNO DOMINI 1666 – jest połączeniem gry planszowej z bitewniakiem. Tłem rozgrywki jest XVII-wieczna Europa z mocnym elementem fantastycznym. Golemy, diabły, bazyliszki są codziennością na planszy, ale jeśli jesteście fanami grania historycznego, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pominąć te elementy. Gra posiada bardzo ładne modele. Oczywiście zachęcamy do ich malowania.

Goście, którzy przybyli do Boltera, mogli również spotkać się i porozmawiać z wieloma rekonstruktorami historycznymi, zobaczyć ich mundury, dowiedzieć się o różnych elementach wyposażenia, czy nawet o tym jak samemu zostać rekonstruktorem.

GRUPY REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ

GRH Suomen Armeija – Armia Fińska II Wojna Światowa
https://www.facebook.com/GrhSuomenArmeija/

Kompanija Oleśnickich Waszmościów – sarmacki XVII wiek
https://www.facebook.com/waszmosciowie/

58th New York State Volunteer Regiment – Wojska Unii Wojna Secesyjna 1861-65
https://www.facebook.com/58NYSV

Marta Dardzińska – dawne stroje kobiece
https://www.instagram.com/silva.rerum.xvii/

Konrad Kuna – rekonstrukcja warsztatu fotograficznego z lat 20-30 XX wieku
https://www.facebook.com/zakladfotograficznykonradkuna/

GRH Semper Fidelis
https://www.facebook.com/GRH-Semper-Fid ... 295477430/

Całość wydarzenia była ukłonem w stronę niepołomickich Pól Chwały, czyli jednej z największych (a na pewno najfajniejszych) imprez poświęconych historii w naszym kraju. W tym roku ze względu na pandemię nie można było jej zorganizować, stąd pomysł naszego wydarzenia.

Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Maciej „Torgill” Molczyk
Zdjęcia: Maciej „Torgill” Molczyk

Opublikowano 06.10.2020 r.

Poprawiony: sobota, 17 października 2020 17:32