[Stalingrad '42] Raleen vs Silver, 26.07.2020 (cz. 1)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Stalingrad '42 (wyd. GMT Games) to najnowsza gra Marka Simonitcha, powstała w jego znanej serii poświęconej II wojnie światowej. Nie jest to jeden system, bo gry różnią się między sobą, choć trzeba przyznać, że głównie w szczegółach (pośrednio wpływ na to ma także skala). Podobieństwa między nimi pozwalają jednak łatwo sięgać po kolejne tytuły bez konieczności uczenia się zasad i przyswajania mechaniki od nowa. Epidemia Covid-19 sprawiła, że rozgrywki planszówkowe na pewien czas zamarły. Ostatnio udaje nam się jednak wracać (choć trochę...) do normalności. O grze nazbierało się już opinii, w tym na naszym forum. Mam nadzieję, że podczas tej rozgrywki uda się przynajmniej niektóre z nich zweryfikować. Przed nami długa droga, bo gra ma wiele etapów.

Sowieci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Sytuacja przed rozpoczęciem ataku na kierunku stalingradzkim. Na północy Niemcy są przygotowani, na południu nie do końca, tym bardziej, że w pierwszym etapie mają ograniczone możliwości manewrowe. Inna sprawa, że nie wszystkie dywizje pancerne zostały uzupełnione do pełnych stanów.

 

Na północy Niemcom udało się uzyskać dość szerokie przełamanie. Podobnie w centrum, gdzie nacierano w kierunku północnym. Sowieci cofają się, zwłaszcza na północy, dywizje piechoty (właściwie strzeleckie, bo tak brzmiała ich oficjalna nazwa) pozostają jednak w większości na pierwotnej linii obrony, wystawione na okrążenie. W centrum linia obrony umocniła się za rzeką. Na południu póki co niewiele się działo.

 

Walki na południu ruszają dopiero w drugim etapie, po podciągnięciu dywizji pancernych i piechoty zmotoryzowanej. Niemcy przedzierają się na odcinku, gdzie biegnie linia kolejowa.

 

Drugi etap przyniósł także dalsze walki na północy. Niemcy opanowują Stary Oskoł, Sowieci cofają się na Woroneż. Ważny sukces Niemcy osiągnęli w centrum, gdzie dzięki wsparciu lotnictwa udało się przedrzeć przez rzekę wzdłuż linii kolejowej. Dzięki temu kolejne pole dające punkt zwycięstwa jest w zasięgu ręki. Sowieci odchodzą daleko, dużo dalej niż Niemcy mogliby się spodziewać...

 

W trzecim etapie na północy Niemcy posuwają się dalej. Sowieci w pełnym odwrocie w stronę Woroneża, a po części dalej na Stalingrad. Coraz więcej jednostek jest odciętych od zaopatrzenia. Część odciętych oddziałów jest niszczona przez niemiecką piechotę i przybywających na pole bitwy Węgrów.

 

Odcięte sowieckie jednostki na niemieckich tyłach. Część została zniszczona w walkach bezpośrednich, pozostałe zostały otoczone przez Węgrów i niemieckie dywizje piechoty.

 

Na południu doszło do przełamania frontu na całej linii. Niemcy powoli zbliżają się do Rostowa nad Donem. Po drodze trzeba będzie opanować Woroszyłowgrad. Na pierwszej linii umocnień tkwi jeszcze jedno zgrupowanie, które trzeba będzie zniszczyć, by nie blokowało ruchu czoła kolei.

 

W czwartym etapie w centrum Niemcom udaje się znaleźć słaby punkt w ugrupowaniu cofających się Sowietów. Jest nim samotny, osłabiony wcześniej w walkach korpus pancerny, który zostaje rozniesiony na strzępy w trakcie fazy ruchu przez niemieckie dywizje pancerne i piechoty zmotoryzowanej. Dzięki temu w środku linii sowieckiej powstaje spora luka.

 

W centrum Niemcom udaje się uchwycić most i tym samym stworzyć przyczółek po północnej stronie rzeki. Część jednostek wyszła w przestrzeń operacyjną. Za nimi pozostaje jednak trochę oddziałów sowieckich, które trzeba okrążyć i zniszczyć, by mieć zabezpieczone tyły. Sowieci odrywają się od przeciwnika, ale tylko nieznacznie.

 

Na południu Niemcy podeszli pod Rostów. Udało im się nawet zdobyć przejściowo wschodnią część pasa umocnień, zostali jednak później stamtąd wyparci. Atak frontalny od zachodu przyniósł Sowietom straty, ale został odparty. Do miasta zmierzają już koleją pierwsze uzupełnienia.

 

Sytuacja po zakończeniu 4 etapu. Widok od strony niemieckiej z perspektywą na Stalingrad. Jak widać, wyłom w linii sowieckiej jest duży, możliwości mnóstwo. Wkrótce trzeba będzie podjąć brzemienne w skutkach decyzje.

 

Druga część relacji

Dyskusja o grze na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 31.07.2020 r.

Poprawiony: piątek, 31 lipca 2020 12:05