Konkurs Wydawnictwa Bellona (6 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Lech Wyszczelski – „Nasielsk 1920” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Krzysztof Marcinek – „Don 1917-1918” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Stanisław Rek – „Mohacz 1526” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. W czasach swojej świetności państwo to uchodziło za potęgę morską i posiadało jedną z najlepiej wyszkolonych flot wojennych. Było też jednym z największych centrów handlu niewolnikami. U wejścia do portu stał wielki posąg hellenistycznego boga, który niedługo po wybudowaniu został zniszczony przez trzęsienie ziemi. Posąg ów nawet po obaleniu budził zachwyt starożytnych, a pamięć o nim pozostała na długo. O jakie państwo chodzi?

2. Starożytna twierdza, powstała w II w. p.n.e., znajdująca się w górzystym obszarze, na szczycie pustynnego płaskowyżu o stromych, niedostępnych zboczach. Została znacznie rozbudowana przez władcę, który był klientem Rzymian, stanowiąc jego ostatnie schronienie. Wzniesione przez niego mury oraz różne instalacje, takie jak magazyny na żywność i zbiorniki na wodę, pozwalały wytrzymać długie oblężenie. Do twierdzy prowadziła jedna, bardzo wąska, zygzakowata droga. W kolejnym stuleciu twierdza wpadła w ręce przeciwników Rzymu i stała się jednym z ich ostatnich punktów oporu. Rzymianie oblegli wtedy twierdzę. Jej nieliczna załoga była pewna swego, uważając, że ze względu na położenie jest ona nie do zdobycia. Zgromadzone zapasy, zbiorniki na wodę i niewielka liczebność załogi sprawiały, że wzięcie jej głodem nie wchodziło w grę. Mimo trudnych warunków terenowych, Rzymianom udało się jednak zbudować ogromną skarpę, którą podprowadzili do murów taran i wieżę oblężniczą, co ostatecznie doprowadziło do zdobycia twierdzy. Tuż przed jej zdobyciem załoga popełniła samobójstwo. O jaką twierdzę chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 3 sierpnia 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.


Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 09.07.2020 r.

Poprawiony: czwartek, 09 lipca 2020 07:31