II Memoriał Tomasza Bulzackiego

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Za nami II Memoriał Tomasza Bulzackiego. Impreza stawia sobie za cel upamiętnienie naszego zmarłego pod koniec 2015 roku kolegi, założyciela i pierwszego prezesa klubu „Agresor”. Przypominamy o nim i wspominamy go w taki sposób, w jaki prawdopodobnie najbardziej by sobie życzył – nad planszą. Impreza terminem nawiązuje do daty jego pogrzebu, który odbył się w styczniu 2016 roku. Mam nadzieję, że w tych dniach spogląda na nas z zaświatów szczególnie życzliwie. Konwent odbywa się w klubie „Agresor”, w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, którego Tomek był absolwentem. Sam Wydział jest jednym z najlepszych miejsc do studiowania w naszym kraju, gwarantującym znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem studiów, a przy tym bardzo przyjaznym dla studentów.

Konwent traktujemy jako imprezę integracyjną naszego klubu, jednocześnie jesteśmy otwarci na graczy z całej Polski. Znajdzie się tu miejsce dla wszystkich, od fanów gier wojennych i bitewnych, poprzez eurogry, po erpegowców. Szczególną grupę stanowią fani gry Star Wars: Destiny, którzy od paru miesięcy na dobre się u nas zadomowili i chyba zostaną już na stałe. Ze względu na powyższe impreza ma charakter przekrojowy. Nie będę się nawet starał wyliczać wszystkich tytułów, które zagościły na stołach. Zdecydowaną większość widać na zdjęciach, ale jak to zwykle bywa, jest to mój subiektywny wybór. Cieszę się, że pojawiły się zupełnie nowe osoby i że ci, którzy byli na imprezie, spróbowali gier niekoniecznie odpowiadających temu w co najczęściej do tej pory grywali. Warto poszerzać horyzonty. Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i że spotkamy się za rok w jeszcze większym gronie.

 

Rozgrywka we Friedricha (wyd. Histogame) była jedną z kilku wieloosobowych partii podczas II Memoriału Tomasza Bulzackiego. Zmagania rozpoczęły się w sobotę i były kontynuowane w niedzielę. Ostatecznie zwyciężyła Francja, która wykazała się największą wytrwałością i niemałym jak na swoje możliwości duchem bojowym. W tle rozgrywka w Ostrołękę 16 lutego 1807 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica).

 

Impreza odbyła się na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Wydział jest jednym z najlepszych miejsc do studiowania w naszym kraju, gwarantującym znalezienie pracy zgodnej ze zdobytym wykształceniem. W 2019 roku Wydział zajął pierwsze miejsce w rankingu kierunków studiów, opublikowanym przez magazyn edukacyjny „Perspektywy”. Szczegółowe informacje na temat oferty edukacyjnej i działalności Wydziału można znaleźć na jego stronie internetowej: www.is.pw.edu.pl

 

Jedna z sal została w piątkowy wieczór zdominowana przez graczy wojennych. Na pierwszym planie rozgrywka w Triumph & Tragedy (wyd. GMT Games), poświęcone II wojnie światowej w skali strategicznej. W oddali rozgrywka w Paths of Glory (wyd. GMT Games). Po prawej odbywała się rozgrywka w starą rosyjską grę o bitwie pod Cuszimą (1905), a po lewej dwie kolejne rozgrywki, z których jedna będzie widoczna na następnym zdjęciu.

 

Petru Rares i Szary grają w prostą, miłą i sympatyczną grę bloczkową Commands & Colors Tricorne: The American Revolution (wyd. Compass Games).

 

Rozgrywka z udziałem klubowych weteranów, dobrze pamiętających ś.p. Tomka Bulzackiego – zza stołu spoglądają na nas Geko i Michał Stajszczak, a na stole gra Studium w Szmaragdzie (wyd. Phalanx Games).

 

Xardas, Filip i Sarmor grają w World at War: Eisenbach Gap (wyd. Lock 'n Load). Gra poświęcona jest hipotetycznemu konfliktowi NATO i Układu Warszawskiego.

 

Kolejna piątkowa rozgrywka w osobnej sali dla prawdziwych planszocholików... Można tu było znaleźć ciszę i spokój, czego nie można powiedzieć tego dnia o trzech pozostałych salach.

 

Turniej Star Wars: Destiny (wyd. Fantasy Flight Games), zwyczajowo rozgrywany w (niemal) każdy piątek

 

Ciąg dalszy turnieju Star Wars: Destiny. Grają starzy i młodzi, rozrywkowi goście w bluzach i poważni panowie w garniturach...

 

Leo i Namek pochylają się nad Paths of Glory (wyd. GMT Games). Partia była dokończeniem rozgrywki rozpoczętej na jednym z wcześniejszych konwentów.

 

A to szybka, łatwa i przyjemna, ale zarazem dość wierna realiom historycznym gra 1631: Un Empire in Flammes (wyd. Vae Victis), poświęcona wojnie trzydziestoletniej w Niemczech. Gra była rozgrywana kilka razy podczas tej edycji konwentu.

 

Rozgrywka w Roota (wyd. Portal Games). Gra jest przebojem ostatnich miesięcy, prawdopodobnie za sprawą połączenia eurowej mechaniki z wojennymi klimatami, choć w ujęciu mocno rozrywkowym.

 

Rozgrywka w Modern Art (wyd. Dice Tree Games), czyli kupowanie i sprzedaż dzieł sztuki. Jak zwykle, cała sztuka polega na tym, by tanio kupić i drogo sprzedać.

 

Kolejna rozgrywka w Roota (wyd. Portal Games). Kto tym razem zostanie władcą lasu i zbuduje w nim swoje imperium?

 

Namek i Aldarus głowią się nad uproszczoną wersją Empire of the Sun (wyd. GMT Games).

 

Rozgrywka w Space Empires 4x (wyd. GMT Games)

 

Grono doświadczonych weteranów eurogier zasiadło nad grą The Gallerist (wyd. Eagle-Gryphon Games). Później grali jeszcze w Lisboa (wyd. Eagle-Gryphon Games), niestety nie udało się uwiecznić tej rozgrywki (szczęśliwie, są zdjęcia z rozgrywki w nią z poprzedniej edycji imprezy).

 

The Gallerist (wyd. Eagle-Gryphon Games)

 

Jacek i Kristo grają w Ostrołękę 16 lutego 1807 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica). To konwentowy debiut tej gry, wydanej niedawno, bo zaledwie niecałe 2 miesiące temu. Na planszy wylądował scenariusz pierwszy, przedstawiający obronę Ostrołęki. Za sprawą mechaniki aktywacyjnej wyraźnie różni się on od pozostałych.

 

Rozgrywka we Friedricha (wyd. Histogame). Micelius (za stołem w kraciastej koszuli) jako Maria Teresa kwiecistą przemową dodaje ducha swoim sprzymierzeńcom, by nie opuścili go w walce z Fryderykiem Wielkim.

 

Rozgrywka w będącą jeszcze w fazie prototypu grę Aurea Mediocritas, autorstwa Jędrzeja Jabłońskiego. Gra ukazuje Europę środkową w XV wieku, pod względem mechaniki nawiązując do Here I Stand.

 

Gra Aurea Mediocritas, póki co jeszcze w fazie prototypowej.

 

Przygotowania do rozgrywki w Battletecha (wyd. Encore). Za stołem wertuje instrukcję nasz stary, dobry kompan – SeeM.

 

Sala okupowana wcześniej przez wojenników w sobotę nieco zmieniła swoje oblicze...

 

Jedna z bardzo wielu rozgrywek w Zimną wojnę (wyd. Bard)

 

Długo szykowana rozgrywka w Sword of Rome (wyd. GMT Games), grę opowiadającą o Italii zanim została opanowana przez starożytnych Rzymian. To czasy Etrusków, Samnitów, Galów, ale także Greków, usadowionych na Sycylii i w południowej części półwyspu.

 

A tu już rozgrywka we wspominany ostatnio często na forum Wrzesień 1939, czyli prototypową grę Marka Domańskiego (po prawej), przedstawiającą całą kampanię wrześniową. Skala gry jest duża i pozwala w stosunkowo zadowalający sposób na zasymulowanie całej kampanii, choć znając Marka, nadal będzie pracował nad jej uproszczeniem i skróceniem oraz różnymi smaczkami historycznymi. Przeciwnikiem Marka podczas tych zmagań był Ogmios (po lewej).

 

Wrzesień 1939 (prototyp)

 

Rozgrywka w Nemesis (wyd. Rebel)

 

Zimna wojna (wyd. GMT Games) po raz kolejny na stole... Tym razem późniejsze wydanie.

 

Długa, niedzielna rozgrywka w Spartacus: A Game of Blood & Treachery (wyd. Gale Force Nine)

 

Nasz stary, dobry kolega, forumowej społeczności znany jako PzKpfw II, gra w FAB: Golan '73 (wyd. GMT Games).

 

Coś dla siebie znaleźli też najmłodsi. Tym czymś okazała się gra Commands & Colors: Medieval (wyd. GMT Games). Grają Mateusz i Jeremi.

 

Fragment rozgrywki w Kircholm 1605 (wyd. Dragon), której niestety nie udało się doprowadzić do końca.

 

Adam, niczym Seneka, kontempluje karty do Warhammer: Inwazja (wyd. Galakta). Jeszcze niedawno gra była wielkim przebojem, zwłaszcza turniejowym.

 

Antyczna odsłona Kwatermistrza, czyli Victory or Death (wyd. PSC Games), poświęcona wojnie peloponeskiej.

 

Na koniec rarytas, zwłaszcza dla pamiętających złote czasy gier planszowych w Polsce, czyli lata 90-te. Gra Obcy (wyd. Gambit). To była ostatnia, ale jakże klimatyczna rozgrywka podczas tej edycji imprezy. Grali Niedziak i Ogmios.

 

Obcy (wyd. Gambit)

 

Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 21.01.2020 r.

Poprawiony: czwartek, 13 lutego 2020 08:09