XIV Pola Chwały – gry planszowe

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Za nami XIV POLA CHWAŁY (27-29 września 2019). Jak co roku zawitało do nas wielu graczy. Cieszy mnie szczególnie, że są wśród nich zupełnie nowe osoby. Nieraz właśnie dzięki tej imprezie mają one okazję po raz pierwszy bliżej zapoznać się z naszym hobby. Pokazuje to, że nie jesteśmy grupą ludzi zamykających się we własnym gronie, ale otwartą społecznością, do której każdy łatwo może dołączyć. Jednocześnie doceniam obecność weteranów wargamingu, na których najczęściej skupia się uwaga i światło fleszy. Relacja z konwentu jak zwykle nie obejmuje, bo nie jest w stanie objąć, wszystkiego. Przyznam, że w tym roku nie zdołałem nawet zrobić zdjęć z każdej z moich rozgrywek. Zazwyczaj nie piszemy o tym wiele, skupiając się na tym co dzieje się na zamku, ale warto wspomnieć, że równolegle z nami na konwencie pojawiają się od pewnego czasu eurogry, mające przynajmniej w teorii nawiązywać do tematyki historycznej. Zazwyczaj są one ulokowane w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Osobne grupy stanowią gracze z klubu gier planszowych działającego przy bibliotece w Niepołomicach oraz harcerze. Łącznie z zaglądającymi do nas od czasu do czasu graczami bitewnymi, uczestnikami konferencji naukowej i gośćmi przewijającymi się przez sale z planszówkami, za sprawą masowego charakteru imprezy daje to w sumie co najmniej sto kilkadziesiąt osób. Co do samych harcerzy, jako ciekawostkę warto wspomnieć, że dokonali podczas tej edycji konwentu rzeczy dość niezwykłej. Otóż w grze Quartermaster General: 1914 udało im się doprowadzić do sytuacji, w której Państwa Centralne zajęły Rzym i Londyn, jednocześnie Ententa opanowała Berlin.

Osobiście cieszę się, że na imprezie udało się zagrać w Ostrołękę 16 lutego 1807, szykowane od dłuższego już czasu rozszerzenie Ostrołęki 26 maja 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), które ma się ukazać na dniach. To chyba ostatnia przedpremierowa rozgrywka. Grano też w Iganie 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), które przeżywały w pewnym momencie prawdziwe oblężenie. Spośród nowości nie mógłbym nie wspomnieć o The Last Vikings: The Swedish Army at Kliszów 1702 and Fraustadt 1706 (wyd. Strategemata). Niestety w tym roku, z przyczyn losowych, nie dopisali autor ani wydawca tej gry. Spośród autorów był z nami natomiast Jędrzej Jabłoński z prototypem swojej gry Rozbicie dzielnicowe. Pojawił się też Maciek Chmielewski, prowadzący sklep FortGier.pl, który prezentował gry Kevina Zuckera. Ponadto grano w następujące gry: Successors (wyd. GMT Games), Virgin Queen (wyd. GMT Games), Empire of the Sun (wyd. GMT Games), Paths of Glory (wyd. GMT Games), Arquebus (wyd. GMT Games), Triumph & Tragedy (wyd. GMT Games), Quartermaster General: 1914 (wyd. PSC Games), Time of Crisis (wyd. GMT Games), Hannibal & Hamilcar (wyd. Phalanx), Napoleon’s Triumph (wyd. Simmons Games), Kingdom of Heaven (wyd. Multi-Man Publishing), A Sheer Butchery: Solferino 1859 (wyd. Battles Magazine), 1631: Un Empire en Flammes (wyd. Cérigo Editions, Vae Victis), Conquest of Paradise (wyd. GMT Games), A Pragmatic War: The War of the Austrian Succession 1740-1748 (wyd. Compass Games), Blue Cross, White Ensign (wyd. GMT Games), Pursuit of Glory (wyd. GMT Games), Europe in Turmoil (wyd. Compass Games), Lincoln (wyd. Phalanx), A Distant Plain (wyd. GMT Games), Churchill (wyd. GMT Games), EastFront II (wyd. Columbia Games), Pax Renaissance (wyd. Sierra Madre Games), Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games), Commands & Colors: Medieval (wyd. GMT Games), Pandemic: Upadek Rzymu (wyd. Rebel), Neuroshima Hex (wyd. Portal), a także last but not least…. Bitwy XXI wieku (wyd. Taktyka i Strategia) oraz Healthy Heart Hospital (wyd. Victory Point Games). Kilka spośród gier, zwłaszcza Iganie 1831, Empire of the Sun, Paths of Glory, Napoleon’s Triumph i Quartermaster General: 1914, było granych po kilka razy. Jak widać z tego dość długiego wyliczenia, są tu obok siebie zupełnie różne tytuły, zarówno gry heksowe, jak i card driven, lżejsze i te dla bardziej wymagających. Pokazuje to, że jesteśmy wszechstronni i każdy może znaleźć na tej imprezie taki typ gier, jaki mu odpowiada.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę. Dziękuję za współpracę przy organizacji naszego spotkania Robertowi Kowalskiemu i Michałowi Stachurze. Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się w Niepołomicach w równie zacnym gronie.

 

Długa i emocjonująca rozgrywka w A Sheer Butchery: Solferino 1859 (wyd. Battles Magazine) między Czmielonem i Leliwą.

 

Jedna z pierwszych rozgrywek rozpoczęta w piątkowe popołudnie, gdy gracze dopiero zbierali się na konwent, i dokończona w sobotę. Na stole Empire of the Sun (wyd. GMT Games). Za stołem Samuel i Wally, tyłem siedzi Blaskowitz.

 

Khamul i Namek również pojawili się w tym roku jako jedni z pierwszych (pierwszym był Leliwa, który był w Niepołomicach w piątek przed południem). Na stole Paths of Glory (wyd. GMT Games), lepiej znane u nas jako Ścieżki Chwały (niegdyś polska edycja gry ukazała się nakładem wydawnictwa Gołębiewski).

 

Michał i Leliwa (nota bene też Michał...) nad niedawno wydaną grą The Last Vikings: The Swedish Army at Kliszów 1702 and Fraustadt 1706 (wyd. Strategemata).

 

Jedna z wielu rozgrywek w Conquest of Paradise (wyd. GMT Games). Grają Samuel i Konrad (po lewej) oraz Czmielon i Rafał (po prawej). Jest to dość prosta gra poświęcona starożytnej Polinezji, idealna do szybkich rozgrywek wieloosobowych.

 

Ernest von Lauenburg i nasi nowi koledzy ze Śląska grają w 1631: Un Empire en Flammes (wyd. Cérigo Editions, Vae Victis). W oddali rozgrywka w Successors (wyd. GMT Games).

 

Wczesna faza rozgrywki w A Sheer Butchery: Solferino 1859 (wyd. Battles Magazine). Obie strony grały bardzo ostrożnie i jak dowiedziałem się od jednej z nich, dość zachowawczo.

 

Prezentacja gier Kevina Zuckera wydanych przez Operational Studies Group przygotowana przez sklep FortGier.pl. Mamy nadzieję, że udało nam się zainteresować graczy tymi grami i zachęcić ich do sięgnięcia po nie. W najbliższym czasie wraz z Fortem Gier chcielibyśmy rozwinąć bliższą współpracę z tym wydawcą, bo gry są naprawdę znakomite.

 

Kristo przygotowuje się do rozgrywki w Ostrołękę 16 lutego 1807. To już ostatnia rozgrywka z wykorzystaniem prototypowych żetonów, bo gra ma się ukazać na dniach. Testy trwały około 5 lat i nie będzie przesadą napisać, że jest to chyba najlepiej przetestowana gra ostatniego pięciolecia spośród tytułów, jakie ukazały się w Polsce. Co ciekawe, graliśmy niemal cały ten czas tym samym zestawem ręcznie wyciętych i sklejonych, nielakierowanych żetonów. Aż dziw, że przetrwały tyle rozgrywek w tak dobrym stanie (uzupełnialiśmy tylko z drugiego zestawu braki, jeśli któryś żeton się zgubił).

 

Ciąg dalszy rozgrywek w Empire of the Sun (wyd. GMT Games). W sobotę do boju włączył się Jacek wraz z synem.

 

Leyas i Ernest von Lauenburg nad 1631: Un Empire en Flammes (wyd. Cérigo Editions, Vae Victis). Dalej na stole prototypowa gra Ernesta Rozbicie dzielnicowe.

 

Jedna z kilku rozgrywek w Arquebus (wyd. GMT Games) między Khamulem i Dajmiechem.

 

Rozgrywka Kristo i Dbj w Ostrołękę 16 lutego 1807. Tym razem grali nie na żarty. Była ostra rywalizacja, częściej niż zwykle pojawiały się pytania do autora o zasady. Zawodnicy posiadali duże doświadczenie zarówno ogólne, jak i jeśli chodzi o ten tytuł, więc walka była naprawdę mordercza i więcej niż zwykle myślenia nad każdym ruchem.

 

Empire of the Sun (wyd. GMT Games) po raz kolejny. Grają Wally i Blaskowitz.

 

Arkadiusz i Ernest von Lauenburg grają w 1631: Un Empire en Flammes (wyd. Cérigo Editions, Vae Victis), w oddali Namek gra z Montionem w Kingdom of Heaven (wyd. Multi-Man Publishing), jeszcze dalej do kolejnej rozgrywki szykują się Samuel i Konrad.

 

Rafał i Konrad grają w A Pragmatic War: The War of the Austrian Succession 1740-1748 (wyd. Compass Games).

 

Michał nad Iganiami 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), w które zagrał ze mną po niezbyt długim tłumaczeniu zasad i radził sobie znakomicie. Michał jest zdecydowanie największym odkryciem tej edycji konwentu. Wiedza historyczna i znajomość gier, jaką w tak młodym wieku zaprezentował, robiła wrażenie, a niejedno już przez te kilkanaście lat na różnych imprezach i jako prowadzący forum widziałem.

 

Rozgrywka w Triumph & Tragedy (wyd. GMT Games). Grają Maciek, Anders i Jacek w towarzystwie jednego z synów.

 

A to już Blue Cross, White Ensign (wyd. GMT Games), czyli trzecia część systemu Flying Colors. Na stole jedna z wielu dużych bitew okrętów w szyku liniowym, z udziałem floty rosyjskiej. Grają Oscar i Rafał.

 

Leliwa jako wiceorganizator naszej części imprezy pilnuje porządku... W oddali, pod ścianą kombinowane siły porządkowe w postaci przedstawiciela Policji Państwowej z okresu międzywojennego i XVII-wiecznego zbójnika z Podhala.

 

Kolejna rozgrywka w Paths of Glory (wyd. GMT Games), tym razem między Jackiem i Blaskowitzem. Podczas tej edycji gra była wyjątkowo często grana, niczym najbardziej oblegane nowości.

 

Rozgrywka w Virgin Queen (wyd. GMT Games) w pełnym składzie. Jak to zazwyczaj bywa, zeszło dość długo, ale udało się wyłonić zwycięzcę w stosunkowo rozsądnym czasie.

 

Zakończenie rozgrywki w Ostrołękę 16 lutego 1807 między Dbj i Kristo. Obie strony zgodziły się na zaszczytny i satysfakcjonujący dla każdej z nich remis. Fotografującemu z wrażenia trochę zaparowało aparat... Takie sceny przechodzą do historii.

 

Finał rozgrywki w Ostrołękę 16 lutego 1807 (gra jeszcze w wersji prototypowej) między Kristo i Dbj. Koledzy rozgrywali scenariusz III Bitwa na wschodnim brzegu Narwi. Ma on zaledwie 6 etapów, ale jest to od początku do końca bitwa na otwartej przestrzeni, na pełną skalę, z zaangażowaniem znacznych sił. Na zdjęciu widać sytuację w połowie 4 etapu. Wiele jednostek zostało rozbitych, część z nich reorganizuje się na tyłach, ale mało które zdążą włączyć się jeszcze do walki. W tym scenariuszu rozbicie oddziału na ogół eliminuje go z dalszej walki. Patrząc po liczbie oddziałów w stanie ucieczki (wszystkie jednostki przykryte żetonem pomocniczym z literą „U”, koło samej Ostrołęki wiele oddziałów francuskich zostało dopiero co zreorganizowanych) łatwo ocenić jak dynamiczna była rozgrywka. Celem Francuzów w tym scenariuszu jest opanowanie pięciu punktów terenowych (bądź czterech z pięciu, o ile zadadzą Rosjanom dużo większe straty niż sami poniosą). Przyglądając się sytuacji uważam, że Dbj jako Francuz prawdopodobnie odniósłby sukces, ale szala zwycięstwa ważyłaby się do ostatnich chwil.

 

Kolejna rozgrywka w Conquest of Paradise (wyd. GMT Games), tym razem z udziałem Leliwy.

 

W niedzielę, gdy zmęczenie dawało się bardziej we znaki, a wiele dodatkowych atrakcji, jak choćby tradycyjna defilada rekonstruktorów, odrywało od planszy, do łask doszło Commands & Colors (wyd. GMT Games).

 

Leyas i Maciek nad Time of Crisis (wyd. GMT Games).

 

Kolejna rozgrywka w Empire of the Sun (wyd. GMT Games). Tym razem grę postanowili wypróbować Namek i Khamul.

 

I wreszcie gra, na którą wszyscy czekali, czyli... Healthy Heart Hospital (wyd. Victory Point Games). W grze zostajemy dyrektorem tytułowego szpitala. Naszym zadaniem jest wyprowadzić go na prostą i przywrócić mu dawną renomę, którą utracił wskutek złego zarządzania. Temat ostatnio u nas w Polsce bardzo na czasie, bo wielu rodaków narzeka na jakość naszej służby zdrowia. Można więc spróbować swoich sił w jej reformowaniu. W tym miejscu chciałem podziękować wydawnictwu Victory Point Games za przekazanie nam tej gry, a także gry High Treason. Obie gry będą dostępne przez cały rok w klubie gier planszowych w Niepołomicach, działającym w miejscowej bibliotece. Za rok pojawią się na kolejnej edycji konwentu. Rozpoczynamy w ten sposób budowę biblioteki gier na potrzeby konwentu, która mam nadzieję będzie się w kolejnych latach poszerzać. Biblioteka będzie obejmowała zarówno gry euro, jak i wojenne. Warto wspomnieć, że klub planszówkowy w Niepołomicach współpracuje z konwentem przygotowując od pewnego czasu swój kącik gier, co poszerza ofertę planszówkową imprezy.


I ostatnie zdjęcie na dowód, że gry wojenne to nie jest wyłącznie męskie hobby, a także na to, że na tej imprezie zawsze trafiają się nowi ludzie, którzy dołączają do nas by pograć w gry planszowe o tematyce historycznej.

 

Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 01.10.2019 r.

Poprawiony: środa, 02 października 2019 12:26