[FoGR] Francuzi kontra Habsburgowie – rozgrywka w klubie Agresor 28.04.2019

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Od ostatniej relacji poświęconej systemowi Field of Glory Renaissance (wyd. Osprey) na naszym portalu minął już ponad rok. Brak czasu i wiele innych spraw nie sprzyjały ostatnio rozgrywkom. Jednak w związku z tym, że zbliża się trzecia już edycja konwentu gier bitewnych Gladius, postanowiliśmy odświeżyć sobie temat. Rozgrywka miała miejsce w Klubie Agresor na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Rozgrywaliśmy hipotetyczne starcie z początku XVI wieku, w którym naprzeciw siebie stanęły armie Francji i Habsburgów. Na konwent szykowana jest bitwa pod Pawią (1525 r.) toteż oddziały obu stron zostały wybrane na ten właśnie okres wojen włoskich, a spotkanie nasze stanowiło przygotowanie do tej rozgrywki.

 

Centrum armii Habsburgów. Po obu stronach średniej artylerii dwa oddziały landsknechtów. Po lewej stronie stoi jeszcze colunela, z tyłu za szykiem wojsk jest obóz. W oddali majaczy kolorowa linia szyku oddziałów armii francuskiej.

 

Lewe skrzydło armii Habsburgów tworzą arkebuzerzy, dwa oddziały ciężkiej jazdy (żandarmów), dalej mamy dwie colunele (jedna widoczna na poprzednim zdjęciu) i (również widoczne na poprzednim zdjęciu) oddział landsknechtów oraz artylerię.

 

Prawe skrzydło armii Habsburgów tworzą dwa oddziały landsknechtów (jeden widoczny na wcześniejszym zdjęciu) oraz lekka piechota walcząca w szyku luźnym i znajdująca się tuż przy krawędzi lekka jazda (jinetes).

 

Lewe skrzydło armii francuskiej tworzą oddział arkebuzerów oraz dwa oddziały szwajcarskich pikinierów. W centrum stoi średnia artyleria. Z tyłu za szykiem wojsk widoczny fragment obozu.

 

Prawe skrzydło armii francuskiej tworzą oddział pikinierów, arkebuzerzy, lekka artyleria oraz znajdujący się na prawej flance oddział kuszników. Z tyłu za prawym skrzydłem znalazły się dwa oddziały ciężkiej jazdy (żandarmów).

 

Obie armie ruszyły ku sobie. Najszybciej maszerują szwajcarscy pikinierzy żądni zmierzenia się z landsknechtami. Po stronie Habsburgów do przodu wysunęła się piechota lewego skrzydła (i częściowo centrum). Landsknechci prawego skrzydła zostali na pozycjach.

 

Na prawym skrzydle francuskim trwa przegrupowanie sił. Oddział kuszników został wysłany przez las, co trochę go spowalnia. Do przodu przesuwana jest lekka artyleria, która porusza się jednak dość wolno. W międzyczasie z tyłu pozostali też żandarmi. Stojące naprzeciw lewe skrzydło Habsburgów również nie spieszy się do walki...

 

Bloki szwajcarskich pikinierów zbliżają się do landsknechtów, a tymczasem na prawym skrzydle do akcji weszły oddziały lekkie Habsburgów. Lekka jazda razem z walczącą w szyku luźnym piechotą mają tu niewielką przewagę nad francuskimi arkebuzerami. Sukces odniesiony w tej części pola bitwy pozwoliłby im wyjść na tyły szwajcarskich pikinierów i skutecznie ich ostrzelać.

 

Mocniej do przodu ruszyły również lewe skrzydło Habsburgów i prawe francuskie. Obie strony uformowały i wyrównały szyk. Kusznicy francuscy powoli wychodzą z lasu. Flankę habsburskich arkebuzerów chronią jednak zabudowania.

 

Na prawej flance habsburskiej trwa już wymiana ognia między arkebuzerami francuskimi a lekką piechotą Habsburgów i ich lekką jazdą (jinetes) rzucającą oszczepami. Linia szwajcarskich pikinierów w spokoju mija walczące na jej skrzydle lekkie oddziały. W tym miejscu należy odnotować celny ogień artylerii habsburskiej, która zadała centralnemu blokowi pikinierów pierwsze straty.

 

Pierwsze straty od ognia artyleryjskiego poniósł także stojący w centrum blok landsknechtów. Francuzi musieli trochę pomanewrować, żeby odsłonić swoją stojącą w oddali średnią artylerię.

 

Francuscy kusznicy zaczynają wychodzić z lasu naprzeciw lewego skrzydła Habsburgów. Oddziały te mają mniejszą skuteczność niż arkebuzerzy, zwłaszcza wobec jednostek opancerzonych, ale dłuższy zasięg strzału.

 

Na skrajnym prawym skrzydle oddziałom lekkim Habsburgów udaje się zadać przeciwnikowi pierwsze straty.

 

Bloki szwajcarskich pikinierów zbliżają się do landsknechtów. Nieprzerwanie prowadzi ogień habsburska artyleria, ale jak dotychczas bez większych efektów (z wyjątkiem wspomnianej wcześniej straty).

 

Na prawym skrzydle Habsburgów francuscy arkebuzerzy giną, ale utrzymują dzielnie szyk, osłaniając flankę i tyły własnych pikinierów.

 

Artyleria habsburska przeniosła ogień. Pierwsze straty ponoszą pikinierzy znajdujący się na lewo od centrum. Habsburgowie liczyli, że ich słabe wyszkolenie ułatwi ich zdezorganizowanie, ale tym razem nic z tego nie wyszło.

 

Lewe skrzydło habsburskie i prawe francuskie zbliżyły się do siebie, ale obie strony muszą jeszcze chwilę poczekać. Habsburgowie potrzebują w pełni rozwinąć do walki swoją jazdę w linię, a Francuzi czekają na kuszników i posuwającą się powoli do przodu lekką artylerię. Bliżej centrum zaczyna się wymiana ognia między francuskimi arkebuzerami a colunelami Habsburgów.

 

W ostatniej chwili habsburska artyleria zdezorganizowała (Disrupted) blok szwajcarskich pikinierów nacierający na nią i na stojący opodal oddział landsknechtów. Szwajcarom uda się jednak szybko uporządkować szyki i wznowić natarcie.

 

Na skrajnym prawym skrzydle habsburskim w wyniku dalszych strat francuscy arkebuzerzy zostali zdezorganizowani (Disrupted). Straty od ostrzału ponieśli jednak także jinetes.

 

W centrum colunele i oddział landsknechtów stoją w oczekiwaniu na własną jazdę...

 

Szwajcarzy nacierają na landsknechtów na prawym skrzydle habsburskim. Dochodzi do zwarcia. Przy okazji zdobyta zostaje habsburska artyleria, którą Francuzi obsadzają własną załogą.

 

Lekkim oddziałom Habsburgów udaje się złamać (Broken) francuskich arkebuzerów na skrajnym prawym skrzydle. Swoim wytrwałym oporem arkebuzerzy kupili jednak własnej armii sporo czasu, zwłaszcza nacierającym blokom szwajcarskich pikinierów, które spokojnie mogą zewrzeć się z landsknechtami.

 

Lewy oddział landsknechtów przegrywa pierwsze starcie z pikinierami i zostaje zdezorganizowany. Prawy walczy dzielniej, ale zaczyna krwawić.

 

Tymczasem Habsburgowie ruszyli do przodu na lewym skrzydle. Niestety, zanim się przeformowali, francuscy kusznicy zdążyli wyjść z lasu i rozpocząć ostrzał, co też stało się ostatecznym sygnałem do habsburskiego natarcia.

 

Jeszcze bardziej do przodu poszły colunele i oddział landsknechtów, którzy przybliżyli się do przeciwnika, tak by w kolejnym posunięciu nawiązać walkę wręcz.

 

Opanowana przez Francuzów habsburska artyleria zaczyna strzelać w plecy oddziałowi landsknechtów w centrum, zadając mu straty i dezorganizując (Disrupted) go, co chwilowo powstrzymuje natarcie.

 

Tymczasem trwa walka szwajcarskich pikinierów z landsknechtami na prawym skrzydle habsburskim. Walkę tą landsknechci zaczynają stopniowo przegrywać. Zdezorganizowany (Disrupted) został drugi oddział landsknechtów.

 

Znajdujący się obok artylerii oddział landsknechtów zostaje złamany (Broken) i zaczyna uciekać. Dla niego bitwa już się skończyła...

 

Drugi z oddziałów landsknechtów walczy nadal, ale jest już ciężko zdezorganizowany (Fragmented). Jego bohaterski opór nie na wiele się jednak zdał, bo wkrótce on także został złamany. Tym samym walka na prawym skrzydle habsburskim faktycznie dobiegła końca. Pozostały na nim zwycięskie oddziały lekkie Habsburgów, które niewiele mogły zrobić Szwajcarom, z kolei ci byli zbyt powolni by się za nimi uganiać. Lekka kawaleria (jinetes) popędziła w stronę pozycji francuskiej artylerii, ale do końca bitwy nie udało jej się tam dotrzeć i zdobyć dział.

 

W czasie, gdy na przeciwnym skrzydle trwały zmagania landsknechtów i szwajcarskich pikinierów, zwarła się ze sobą ciężka kawaleria obu stron. Habsburgowie liczyli, że wobec porażki landsknechtów w walce z przeważającymi nad nimi szwajcarskimi pikinierami, być może na tym odcinku uda im się uzyskać sukces.

 

W walce kawalerii fortuna ma jednak duże znaczenie. Tego dnia sprzyjała ona wyraźnie Francuzom. Nie bez znaczenia była także nieznaczna przewaga, jaką posiadała ich jazda (zarówno w wyszkoleniu, jak i za sprawą długich, ciężkich kopii). Oba oddziały habsburskich żandarmów zostają już na początku zdezorganizowane (Disrupted), do tego prawoskrzydłowy poniósł straty.

 

Celny ogień opanowanej przez Francuzów artylerii habsburskiej opóźnił natarcie colunel i ostatniego oddziału landsknechtów, gdyż ten ostatni musiał uporządkować szyk. Wchodzenie do walki zdezorganizowaną jednostką jest bowiem niebezpieczne.

 

Habsburska ciężka jazda przegrywa walkę z francuskimi żandarmami. Znajdujący się po lewej oddział poniósł straty i został złamany (Broken). Znajdujący się na prawo oddział, mimo ciężkich strat wynoszących połowę stanu, dzięki elitarnemu morale nadal walczy, ale jest ciężko zdezorganizowany (Fragmented) i w tej sytuacji jego rozbicie jest tylko kwestią czasu.

 

Ogólna sytuacja na lewym skrzydle Habsburgów nie przedstawia się dla nich zbyt korzystnie. Ich jazda została rozbita. Co więcej, na skrajnym lewym skrzydle kusznikom francuskim udało się zdezorganizować stojących naprzeciwko nich habsburskich arkebuzerów. Tymczasem w centrum dwie colunele i oddział landsknechtów nie weszły jeszcze do walki...

 

Pierwszy z rozbitych (Broken) oddziałów ciężkiej jazdy Habsburgów wycofuje się na z góry upatrzone pozycje, by tam zreorganizować się i ponownie przystąpić do boju. Francuzi ścigają ich, ale bez przekonania.

 

Bliżej centrum dochodzi wreszcie do zwarcia dwóch colunel i oddziału landsknechtów z arkebuzerami i pikinierami francuskimi. Habsburgowie wygrywają nieznacznie starcie, zadając większe straty, ale jedna z colunel uległa dezorganizacji (Disrupted).

 

W wyniku kolejnych strat złamany zostaje drugi oddział habsburskiej ciężkiej jazdy, z którego po walce niewiele już zostało.

 

Zmagania w centrum trwają nadal. Habsburgowie nieznacznie przeważają, ale w walce słabnie środkowa colunela, która została ciężko zdezorganizowana (Fragmented). Zdezorganizowani zostali także francuscy pikinierzy (Disrupted).

 

Ostatnim akordem bitwy była walka na skrajnym lewym skrzydle Habsburgów francuskich kuszników z habsburskimi arkebuzerami. Kusznikom udało się najpierw zdezorganizować (Disrupted), a następnie ciężko zdezorganizować (Fragmented) arkebuzerów ostrzałem. Wreszcie ruszyli do ataku wręcz na zmieszanego przeciwnika. Arkebuzerzy nie wytrzymali i uciekli (Broken). W wyniku tych walk jedynymi trzymającymi szyk oddziałami habsburskimi na lewym skrzydle zostały dwie colunele (z czego jedna ciężko zdezorganizowana) i oddział landsknechtów, wszystkie związane walką z francuską piechotą.

 

Zdecydowane zwycięstwo w bitwie odnieśli Francuzi, którzy w ciągu 7 tur (etapów) rozbili 6 jednostek habsburskich (2 oddziały landsknechtów, 2 oddziały żandarmów, artylerię i 1 oddział arkebuzerów), do tego jeszcze jeden oddział habsburski (colunela) był niedaleko od załamania. Habsburgom udało się rozbić tylko jeden oddział arkebuzerów oraz byli blisko dopadnięcia francuskiej artylerii stojącej w centrum. Nie da się ukryć, że fortuna bardziej sprzyjała tego dnia Francuzom. Poza tym dała o sobie znać wyższa jakość bojowa ich najcięższych jednostek (żandarmi i szwajcarscy pikinierzy) w stosunku do ich habsburskich odpowiedników. Po stronie habsburskiej nie do końca optymalnie dobrano skład wojsk (np. aż trzech dowódców, którzy nie byli aż tak potrzebni, a w miejsce których można było wzmocnić oddziały bądź wystawić jeszcze jeden słaby oddział). Jeśli chodzi o możliwe zagrania i inny rozwój sytuacji, z pewnością za późno weszła do walki habsburska piechota lewego skrzydła. Została ona jednak w decydującym momencie zatrzymana nieoczekiwanym ostrzałem artylerii. Z kolei możliwy był też manewr trzecim oddziałem landsknechtów na flankę nacierającego w centrum oddziału szwajcarskich pikinierów i tym samym wspomożenie dwóch walczących na prawym skrzydle oddziałów landsknechtów, tym bardziej, że landsknechci stojący na lewo od artylerii zostali specjalnie w tym celu wysunięci wcześniej do przodu. Taki manewr miał tę wadę, że zostawiał dwie colunele naprzeciw przeważającego przeciwnika. Jednak nawet to posunięcie, gdyby zakończyło się sukcesem, wobec klęski jazdy prawdopodobnie nie zmieniłoby losów lewego skrzydła habsburskiego i tym samym całej bitwy.

Dyskusja o rozgrywce na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 05.05.2019 r.

Poprawiony: niedziela, 05 maja 2019 19:26