V Strategos

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Za nami piąta edycja konwentu STRATEGOS! Trwająca od 12 do 14 kwietnia impreza odbyła się w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Wydział znany jest z życzliwości dla różnych niestandardowych inicjatyw, przyciągających studentów i budujących pozytywny wizerunek uczelni. To tutaj już od dobrych kilku lat działa klub gier planszowych „Agresor”, w ramach którego mieliśmy okazję wielokrotnie się spotykać.

Co roku staramy się by na imprezie pojawiało się coś nowego z naszego rodzimego podwórka. Tym razem nowością była obecność ekipy wydawnictwa Rebel, pod wodzą Tomasza Chmielika, redaktora naczelnego „Rebel Times”. Przywieźli ze sobą kilka lżejszych gier z historią w tle, wydanych przez Rebela. Również w piątkowy wieczór, z racji połączenia konwentu ze zwyczajowym o tej porze spotkaniem graczy euro, na stołach gościły tego rodzaju tytuły. Jest to wyraźny symptom, że zgodnie z zapowiedziami jeszcze z zeszłego roku, impreza ewoluuje, choć generalnie dążymy do tego by wszystkie gry miały jakiś, chociaż minimalny, związek z historią. Powodów zmian jest wiele. Jeden z nich stanowi obecność dzieci, towarzyszących niektórym uczestnikom imprezy. Staramy się je w ten sposób wprowadzać w świat gier planszowych. Konwenty są dobrą do tego okazją, ale wymusza to pewne modyfikacje repertuaru.

Inną nowością była gra Iganie 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), która ukazała się w listopadzie 2018 r. W zeszłym roku na STRATEGOSIE pokazywany był prototyp, w tym roku już wydana gra. Nie doszła niestety do skutku, z powodów technicznych, zapowiadana na niedzielę rozgrywka w Kampanię wrześniową 1939 autorstwa Marka Domańskiego. Mam nadzieję, że uda się to niedługo nadrobić w klubie. Gra była już kiedyś pokazywana na naszych konwentach, ale ostatnio została gruntownie przerobiona przez autora, mającego duże doświadczenie jeśli chodzi o tą tematykę.

Mimo wspomnianych wcześniej zmian, na imprezie tradycyjnie dominowały jednak gry wojenne o tematyce historycznej. Nie będę w stanie wymienić wszystkich rozgrywanych tytułów, nie wszystkie rozgrywki znalazły się też na zdjęciach (za co z góry przepraszam, zwłaszcza jednego z moich przeciwników). Z tego co odnotowałem grano w następujące tytuły: For the People (wyd. GMT Games), Fort Sumter: Secession Crisis 1860-1861 (wyd. GMT Games), Iganie 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), Orły i rakiety (wyd. Mars Games), Pandemic: Upadek Rzymu (wyd. Rebel), Warrior Knights (wyd. Fantasy Flight Games), Ostrołęka 26 maja 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), Assyrian Wars (wyd. Udo Grebe Gamedesign), Cataclysm: A Second World War (wyd. GMT Games), Cywilizacja: Poprzez wieki (wyd. Rebel), Napoleon’s Triumph (wyd. Simmons Games), Orzeł i Gwiazda (wyd. Leonardo), Stawka większa niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.), Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games), World at War: Eisenbach Gap (wyd. Lock ‘n Load), Infidel (wyd. GMT Games), Ostrołęka 16 lutego 1807 (prototyp), Time of Crisis (wyd. GMT Games), Zimna wojna (wyd. GMT Games/Bard), Unhappy King Charles (wyd. GMT Games), Flying Colors (wyd. GMT Games), 2 de Mayo (wyd. Gen-X Games). Dodam jedynie, że w niektóre tytuły grano po kilka razy. Rekordzistą jest tu Napoleon’s Triumph, które podczas imprezy (tylko w sobotę) rozegrano cztery razy.

Spośród pozostałych rozgrywek chciałbym wspomnieć epicką (jak zawsze) partię w Assyrian Wars (wyd. Udo Grebe Gamedesign), która trwała całą sobotę i wyjątkowo pochłonęła wszystkich jej uczestników. Mimo tak długiego czasu, nie udało się jej dokończyć, choć do końca było blisko (na szczęście stan gry został zapisany). Bardzo mnie cieszy osobiście, że udało się rozegrać będącą jeszcze prototypem Ostrołękę 16 lutego 1807. Gra jest szykowana do wydania na jesieni. Swoją drugą młodość przeżywała Stawka większa niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.), również dzięki obecności jednego z autorów – Roberta Sypka, i Marka Domańskiego, który był jej głównym testerem. Większość z tych, którzy tego dnia zasiedli nad planszą Stawki większej niż życie, otrzymała gratisowe egzemplarze, na życzenie z autografem. Szczególnie cieszy obecność na imprezie nowych graczy, a zwłaszcza to, że nie bali się sięgać po bardziej zaawansowane tytuły. Mam nadzieję, że przynajmniej kilku dołączy na stałe do naszej planszówkowej społeczności.

Dziękuję wszystkim, którzy byli na tej edycji imprezy. Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście i liczę na to, że pojawicie się na kolejnym STRATEGOSIE.

 

Przygotowania do rozgrywki w For the People (wyd. GMT Games) w piątkowe popołudnie. Ponoć Konfederacja wspięła się podczas tej gry na wyżyny swoich możliwości. Grę kontynuowano jeszcze następnego dnia.

 

Rozgrywka w nie tak dawno temu wydanie Iganie 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica). Na zeszłorocznym STRATEGOSIE pokazywaliśmy po raz pierwszy prototyp gry. W tym roku jest to pierwszy konwent, na którym pokazujemy wydaną grę.

 

W piątek liczne grono zgromadziła gra Warrior Knights (wyd. Fantasy Flight Games), za sprawą jej miłośnika Silvera i ze względu na to, że gracze nie mogli się zdecydować na inny tytuł.

 

Szary przygotowuje się do rozgrywki w Fort Sumter (wyd. GMT Games). Tego dnia miał jeszcze kilka ciekawych, krótkich gier, ale jak to w życiu bywa, trzeba się było na coś zdecydować, bo w jeden piątkowy wieczór ciężko zagrać w więcej niż jeden tytuł.

 

Tomek i Sandra, czyli nasi goście specjalni z Rebela (po prawej) i Krzysiek (po lewej) grają w Pandemic: Upadek Rzymu (wyd. Rebel). Na wielu masowych konwentach gier tego typu raczej się nie pokazuje, bo są... za trudne. U nas nie było tego rodzaju problemów.

 

Ważą się losy Polski. ZBiR wtargnął w nasze granice a w powietrzu toczą się zacięte walki z udziałem polskich F-16. Xardas i Filip nad grą Orły i rakiety (wyd. Mars Games).

 

Rozgrywka w Fort Sumter (wyd. GMT Games). Grają Szary i Krzysiek.

 

Kolejna rozgrywka w Pandemic: Upadek Rzymu (wyd. Rebel). Tym razem obrońcom rzymskiej cywilizacji nie poszło już tak gładko jak podczas pierwszej rozgrywki, w której miałem okazję uczestniczyć. Wandale, Wizygoci, Ostrogoci, Hunowie oraz Anglowie, Sasi i Frankowie licznie przenikali przez limes, siejąc zamęt. Szczęśliwie w ostatniej chwili udało się Rzymianom zawrzeć sojusz z ostatnim z plemion i ocalić Imperium Romanum.

 

Sobotnia rozgrywka w Assyrian Wars (wyd. Udo Grebe Gamedesign). Czasy odległej starożytności zaabsorbowały na niemal cały dzień pięcioosobowe grono graczy. Rozgrywki nie udało się dokończyć, zrobiono jednak zdjęcia i zapis stanu gry, które pozwolą do niej powrócić (o ile będzie taka wola uczestników).

 

Stara gwardia (powiedzmy, w większości...) nad Cataclysm: A Second World War (wyd. GMT Games). Po tytule tym wiele się spodziewano, niestety warstwa militarna gry wypadła niezbyt udanie.

 

W sobotę ekipa Rebela przez cały dzień prowadziła rozgrywki w Cywilizację: Przez wieki (wyd. Rebel).

 

Jedna z wielu rozgrywek w Napoleon's Triumph (wyd. Simmons Games) podczas tej edycji imprezy. Grają Kristo i Maciej.

 

Rozgrywka w Orła i Gwiazdę (wyd. Leonardo), również nie jedyna podczas tego konwentu.

 

Filip i Xardas nad Stawką większą niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.) w trakcie rozgrywki.

 

Nagroda dla naszego młodego, zdolnego wywiadowcy, wręczana osobiście przez Roberta Sypka, jednego z autorów Stawki większej niż życie.

 

A to już gra Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games) i antyczne pole bitwy ukazane w tak prosty sposób, że pojąć zasady są w stanie nawet małe dzieci. Po lewej weteran naszego klubu, Micelius, który odwalił tego dnia kawał dobrej roboty, przybliżając zasady gry kilku osobom i prowadząc rozgrywkę, której losy ważyły się do ostatnich chwil.

 

Niedziak i Czmielon (nowy właściciel sklepu Fort Gier) grają w World at War: Eisenbach Gap (wyd. Lock 'n Load).

 

Lehto i SeeM grają w Infidela (wyd. GMT Games). Rozgrywany był scenariusz przedstawiający bitwę pod Doryleum (1097).

 

Rozgrywka w Ostrołękę 16 lutego 1807 (prototyp). Grano w scenariusz Bitwa na wschodnim brzegu Narwi, ukazującym końcową fazę bitwy. Z początku przebieg walk wyglądał nieco zaskakująco, bowiem Francuzi wręcz odbili się od rosyjskiej linii i przez chwilę można było odnieść wrażenie jakby Rosjanie atakowali. Później sytuacja wróciła jednak do normy (Francuzi są w tym scenariuszu stroną ofensywną, co wynika z warunków zwycięstwa). Grają Grzegorz i Maciej.

 

Kolejna rozgrywka w Napoleon's Triumph (wyd. Simmons Games). Grają Daniel i Kristo. Tego dnia Kristo ograł po kolei wszystkich, łącznie z piszącym te słowa.

 

A to już Time of Crisis (wyd. GMT Games) i znane nam grono weteranów.

 

Skupienie nad planszą, nie na darmo, bo oto ważą się losy świata... Zbyszek i Strzelec nad Zimną wojną (wyd. GMT Games/Bard).

 

Cisza i Pablo grają w Unhappy King Charles (wyd. GMT Games), grę o wojnie domowej w XVII-wiecznej Anglii.

 

W niedzielę Silver wcielił się w rolę francuskiego doradcy i wspierał radą polskie dowództwo niczym gen. Weygand w wojnie polsko-bolszewickiej. Myślę, że dla gracza kierującego Polakami to było bardzo dobre szkolenie i na dłużej je zapamięta.

 

Coś dla miłośników żagli i morskich klimatów, czyli Flying Colors (wyd. GMT Games), gra o bitwach żaglowców.

 

Choć Stawka większa niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.) jest grą dwuosobową, można się w nią świetnie bawić także we czterech. Zwłaszcza gdy gra się z twórcami gry (pierwszy od lewej – Robert Sypek, jeden z autorów; pierwszy od prawej – Marek Domański, główny tester). Poza tym grają Strzelec (drugi od lewej) i Ewok (drugi od prawej).

 

Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 16.04.2019 r.

Poprawiony: wtorek, 16 kwietnia 2019 09:12