Życie w średniowiecznej wsi

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Frances & Joseph Gies
Tłumaczenie: Jakub Janik
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2018
Stron: 448
Wymiary: 20,8 x 13,5 x 2,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-240-4281-4

Recenzja
Życie w średniowiecznej wsi to kolejna książka w dorobku małżeństwa historyków i pisarzy Frances i Josepha Gies. Jest to druga część serii opisującej życie w średniowieczu. Recenzowana pozycja przenosi nas w średniowieczną codzienność życia na wsi. Poruszane są w niej tematy z zakresu przywilejów związanych z hierarchią społeczną, sądownictwem, regulaminem pracy i religią. Książka bazuje na przykładzie rolniczej osady Elton znajdującej się w Anglii.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej części (Życie w średniowiecznym zamku), książka wyposażona została w słownik pojęć, tabelę wag i miar, obszerną listę przypisów i bibliografię. Ułatwia to czytelnikowi poruszanie się po lekturze. W treści zostały umieszczone czarno-białe ryciny, mapy i fotografie. Publikacja ze względu na poruszane zagadnienia została podzielona na 10 rozdziałów, które tworzą spójną całość.

Do najciekawszych fragmentów dzieła należy przedstawienie historii wsi w Elton, na której oparta jest niniejsza książka (Prolog i rozdział 2). Stopniowo poznajemy rozwój mieściny, jak i etymologię związaną z jej nazewnictwem. Wśród licznych ciekawostek i niebanalnych historii na wyróżnienie zasługują fragment opowieści o buntowniku Szymonie de Montfort i dachach krytych strzechą (s. 64), a także kwestie odzwierciedlające problemy z niedoborem białka i tłuszczy w diecie (s. 178-179).

W rozdziale 7, poświęconym pracy, możemy dowiedzieć się o znamienitych rzemiosłach rozwijających się w dobie średniowiecza. Jeden z lepiej rozwiniętych wątków dotyczy piwowarstwa. Oprócz przedstawienia procesu doboru składników, warzenia piwa i roli trunku dowiadujemy się m.in. o roli kobiet. I tu ciekawostka – w średniowiecznej Anglii piwowarami były głównie kobiety. Niemal każda osada miała swojego własnego specjalistę, czy raczej specjalistkę (s. 282-283).

Pozostałe rozdziały opisują postać chłopa. Z treści możemy wyczytać jak wyglądało jego życie, m.in. codzienna praca na roli lub jako rzemieślnika, życie w związku małżeńskim, jaką rolę dla niego odgrywał władca, wymiar sprawiedliwości i Kościół.

Zarówno pierwsza, jak i druga część cyklu opowiadającego o życiu w średniowieczu są warte polecenia nie tylko historykom i znawcom tematu. Książka napisana jest łatwym, przystępnym, nieraz humorystycznym językiem. Publikację polecam każdemu kto choć trochę interesuje się okresem czy to za sprawą nauk historycznych, popularnych filmów i seriali czy powieści historycznych lub posiada tzw. głód wiedzy powszechnej.

Dopiero co ukazała się trzecia część cyklu, pod tytułem Życie w średniowiecznym mieście. Za jej wydanie ponownie odpowiada wydawnictwo Znak Horyzont. Czekam z niecierpliwością na kolejną odsłonę serii.

Autorka: Karolina Kiełkowska

Opublikowano 05.10.2018 r.