Kartka z Powstania – film w technologii VR

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Niedawno miałem okazję obejrzeć niezwykły film. Niezwykły, bo dosłownie przenoszący nas w atmosferę Powstania Warszawskiego. Jest to zasługą technologii wirtualnej rzeczywistości, w której zrobiono ów film. Oczywiście sama technologia byłaby niczym bez dobrego reżysera, aktorów i całego otoczenia, które im towarzyszy. Film ogląda się po nałożeniu specjalnych gogli i słuchawek. W porównaniu do tradycyjnego kina nie ma tu kadru. Możemy się rozglądać naokoło i przyglądać temu co nas akurat zaciekawi. Również otoczenie dźwiękowe jest inne niż w tradycyjnym filmie. Zostajemy umieszczeni w środku rzeczywistości, w której toczy się akcja. W niektórych częściach filmu ta rzeczywistość będzie bardziej ruchoma, w innych bardziej statyczna. Nie chciałbym za wiele zdradzać, by nie psuć zabawy tym z Was, którzy zdecydują się wybrać na pokaz, bo sam film nie jest zbyt długi (trwa 16 minut). Mogę tylko powiedzieć, że będziemy przemieszczać się razem z grupą powstańców po kanałach i zrujnowanej Warszawie. Napotkamy też oczywiście na swojej drodze Niemców.

Tytuł i fabuła filmu nawiązuje do autentycznej historii z czasów Powstania Warszawskiego. Jeden z powstańców został obdarzony przez córkę niezwykłym prezentem – kartką z życzeniami i modlitwą. Nosił ją w swoim portfelu. Podczas walk został postrzelony w okolice serca. Kula zatrzymała się na portfelu, w którym była owa kartka i dzięki temu przeżył. Dożył 96 lat, a kartka jest dziś jednym z eksponatów Muzeum Powstania Warszawskiego. Została podarowana Muzeum przez córkę żołnierza. Tym żołnierzem był kapitan Władysław „Sabała” Sieroszewski, dowódca Reduty Wawelskiej na Ochocie.

Film można obejrzeć za darmo w dniach od 1 sierpnia do 16 września w galerii Kordegarda w Warszawie (znajduje się dokładnie naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego). Seanse odbywają się co 30 minut, we wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 11-19. Zapisać na seans można się drogą mailową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. bądź na miejscu. Film jest projektem Narodowego Centrum Kultury. Reżyserem filmu jest Tomasz Dobosz, a producentem Mariusz Laszuk. Prace nad filmem trwały ponad 2 lata. Twórcy nie ukrywają, że jednym z adresatów produkcji jest młode pokolenie. Może to porównanie wyda się niektórym niewłaściwe, wręcz deprecjonujące, i żaden „poważny” portal filmowy w ten sposób o tym filmie nie napisze, ale oglądając go można się poczuć trochę jak w grze komputerowej, co z punktu widzenia popularyzacji historii Powstania Warszawskiego wśród młodego pokolenia stanowi niewątpliwie zaletę. Szczerze polecam wszystkim, którzy będą mieli możliwość obejrzeć.

Dyskusja o filmie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: materiały promocyjne producenta

Opublikowano 14.08.2018 r.

Poprawiony: wtorek, 14 sierpnia 2018 15:26