Konkurs wydawnictwa AVALON (I ed.) – wyniki

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe

1. Książę ten, będący zwierzchnim władcą całej Polski, został zabity podczas zjazdu książąt dzielnicowych w wyniku zdradzieckiego ataku oddziału Pomorzan. Zgodnie z przekazami historycznymi, do ataku miało dojść kiedy władcy przebywali w łaźni. Książę zdążył wskoczyć na konia i zaczął uciekać, ale wtedy został postrzelony. Pomnik poświęcony tym wydarzeniom ukazuje nagiego jeźdźca z wbitą w ciało strzałą. O jakiego księcia chodzi?

Leszek Biały

2. Książę ten, będący władcą Mazowsza, został zabity przez Litwinów i Prusów (niektóre źródła podają także jako sprawców Rusinów) podczas najazdu na jego ziemie. Część przekazów historycznych wskazuje, że po uśmierceniu księcia najeźdźcy spalili jego ciało zgodnie ze swoimi pogańskimi zwyczajami. Tragedia nastąpiła po zdobyciu przez napastników grodu, gdzie wraz z księciem przebywał jego najstarszy syn, który dostał się do niewoli. O jakiego księcia chodzi?

Siemowit I (albo Ziemowit I)

Niemal wszystkie odpowiedzi, które otrzymaliśmy, były poprawne. Dziękujemy za nadesłane odpowiedzi i gratulujemy wiedzy uczestnikom konkursu. Po losowaniu nagrody książkowe trafiają do następujących osób:

Mateusz Dziuba
Joanna Galar
Jacek Janusz

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 26.04.2018 r.