Konkurs wydawnictwa AVALON (I edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

We współpracy z wydawnictwem AVALON mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki wydawnictwa AVALON z serii poświęconej władcom średniowiecznym, ufundowane przez wydawnictwo. Aby wziąć udział w losowaniu nagród należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe. Każdy z trzech nagrodzonych będzie mógł sobie wybrać jedną pozycję spośród poniższych biografii władców średniowiecznych wydanych przez wydawnictwo AVALON:

1. Bezprym
2. Leszek inowrocławski
3. Bolesław II Przemyślida
4. Jan II żagański
5. Knut Wielki
6. Konrad mazowiecki

PYTANIA KONKURSOWE

1. Książę ten, będący zwierzchnim władcą całej Polski, został zabity podczas zjazdu książąt dzielnicowych w wyniku zdradzieckiego ataku oddziału Pomorzan. Zgodnie z przekazami historycznymi, do ataku miało dojść kiedy władcy przebywali w łaźni. Książę zdążył wskoczyć na konia i zaczął uciekać, ale wtedy został postrzelony. Pomnik poświęcony tym wydarzeniom ukazuje nagiego jeźdźca z wbitą w ciało strzałą. O jakiego księcia chodzi?

2. Książę ten, będący władcą Mazowsza, został zabity przez Litwinów i Prusów (niektóre źródła podają także jako sprawców Rusinów) podczas najazdu na jego ziemie. Część przekazów historycznych wskazuje, że po uśmierceniu księcia najeźdźcy spalili jego ciało zgodnie ze swoimi pogańskimi zwyczajami. Tragedia nastąpiła po zdobyciu przez napastników grodu, gdzie wraz z księciem przebywał jego najstarszy syn, który dostał się do niewoli. O jakiego księcia chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 25 kwietnia 2018. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.


Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 04.04.2018 r.

Poprawiony: wtorek, 17 marca 2020 00:10