Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Artur Szrejter
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2017
Stron: 141
Wymiary: 23,7 x 16,5 x 1,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65310-82-8

Recenzja
Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach to najnowsza publikacja autorstwa Artura Szrejtera. Sam tytuł doskonale wskazuje poruszany temat. Częściami składowymi recenzowanej pozycji są dwa opowiadania – sagi. Jak przy okazji publikacji Herosi mitów germańskich, tak i tym razem autor sam pokusił się o tłumaczenie (chociaż dotyczy to tylko pierwszej części książki). Opowieści mają proweniencję średniowieczną, jednak różni je miejsce gdzie powstały. Jedna została spisana w Danii – jest to historia z IX księgi kroniki Czyny Duńczyków autorstwa Saxona Grammaticusa, żyjącego w XII-XIII wieku. Druga zaś powstała na Islandii w XIII wieku, jest to Saga o Ragnarze Lodbroku.

Osoby autora nie będę przedstawiał, odsyłam do wcześniejszych recenzji jego dzieł. Przejdę od razu do omówienia książki. Tak jak wspominałem powyżej, dzieli się ona na dwie opowieści. Autor dokonał tłumaczenia sagi islandzkiej z języka staroskandynawskiego i zbeletryzował opowieść, tak aby była jak najbardziej przystępna dla dzisiejszego czytelnika. Jeśli chodzi zaś o drugą historię, to bazował on na polskim tłumaczeniu, jednak sięgał także do łacińskiej edycji. W przeciwieństwie do Herosów mitów germańskich nie ma w omawianej książce żadnych szczegółowych analiz i omówień. Taka sytuacja spowodowała też małą objętość publikacji (około 125 stron samego tekstu), której przeczytanie może zająć dwa wieczory.

Pierwszą część książki stanowi saga islandzka. Pochodzi ona z XIII wieku i jak sam autor pośrednio wskazuje we wstępie może być najmniej zmieniona i najbardziej zbliżona do pierwowzorów opowieści o Ragnarze i jego rodzinie – w przeciwieństwie do opowieści drugiej. Nie bez znaczenia byłoby tutaj swego rodzaju naturalne odizolowanie Islandii od reszty Europy.

Drugą część dzieła stanowi opowieść z Danmörku, czyli Danii. Oba opowiadania mają wątki które się powtarzają, ale raczej więcej jest przy nich różnic. W większości poruszają jednak zupełnie różne historie, o których nie ma mowy w „konkurencyjnej” opowieści. W przeciwieństwie do sagi islandzkiej, widać przy okazji drugiego opowiadania pewną ingerencję chrześcijaństwa w treść opowieści, odwołanie do moralności chrześcijańskiej itp.

Jeśli chodzi o samo wydanie książki, to stoi ono jak zwykle na bardzo dobrym poziomie. Książka ma solidną, twardą oprawę. W środku znajdziemy także kilka rysunków, które urozmaicają treść, oraz mapę oddzielającą od siebie obie wspomniane opowieści – ukazuje ona północną Europę. Błędów w publikacji nie zauważyłem. Asumptem do napisania książki była chęć przedstawienia czytelnikom prawdziwej historii Ragnara Lodbroka. Za największy minus książki, niezależny od autora, oceniam jej cenę okładkową. Uważam, że 49,90 zł za około 125 stron tekstu to zdecydowanie za dużo. Sądzę, że nawet najgorętsi fani zastanowią się przed zakupem za taką kwotę niniejszej pozycji.

Recenzowaną książkę czyta się dobrze i głównie ze względu na objętość bardzo szybko. Artur Szrejter, do czego nas już przyzwyczaił, pisze w sposób interesujący i przystępny dla czytelnika. Uważam, że książka jest pozycją obowiązkową dla interesujących się okresem wikingów oraz dla fanów popularnego serialu Wikingowie.

Autor: Andrzej „Leyas” Zyśko

Opublikowano 16.08.2017 r.