[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Rewlem 1790 – Raleen vs Silver, 21.12.2016 (cz. 1)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Tą relacją rozpoczynamy nowy cykl na naszym portalu. Będzie on poświęcony grze Blue Cross, White Ensign wydawnictwa GMT Games. Gra przedstawia działania flot żaglowych w II połowie XVIII wieku i I połowie XIX wieku. Jest to trzecia część systemu Flying Colors, poświęcona bitwom floty rosyjskiej z flotami turecką i szwedzką. Miałem już kilkakrotnie okazję zagrać w ten system, jednak póki co jesteśmy wraz z moim przeciwnikiem raczej na początku drogi. Zasady gry starają się zasymulować działania morskie na szczeblu całych flot. Jako jeden z pierwszych scenariuszy wzięliśmy bitwę pod Rewlem z 2 maja 1790 r. między flotami szwedzką i rosyjską. Zdecydowały prozaiczne względy: stosunkowo niewielka liczba etapów (12) i niezbyt duża liczba jednostek, chociaż trzeba powiedzieć, że liczebność floty rosyjskiej w wielu scenariuszach nie jest dużo większa niż w tym.

Rosjanie – Silver, Szwedzi – Raleen.


Pozycje wyjściowe flot przed bitwą. W głębi zatoki flota rosyjska stoi na kotwicy. Flota szwedzka zbliża się do niej z wiatrem w szyku torowym. Morze stanowią tylko pola ciemnoniebieskie. Pola oznaczone jaśniejszym kolorem to mielizny, na których łatwo utknąć, zwłaszcza większym okrętom. Skraj planszy to ląd (tutaj oznaczony w jaśniejszych barwach).

 

Flota szwedzka przed bitwą (czoło szyku)

 

Flota rosyjska przed bitwą (cz. 1)

 

Flota rosyjska przed bitwą (cz. 2)

 

Czołowe okręty szwedzkiej eskadry nawiązują walkę, wychodząc przed szyk eskadry rosyjskiej. Największe straty ponosi jednostka płynąca jako pierwsza w szyku.

 

Rosjanie także żeglują z wiatrem, co daje im duże możliwości manewrowe. Pierwsza jednostka szwedzka została zapalona wskutek użycia przez Rosjan jednorogów. Ich użycie spowodowało jednak straty także na pokładach rosyjskich okrętów.

 

Okręty szwedzkie, za cenę dużych strat, przełamują czoło szyku eskadry rosyjskiej. Rosjanie skupili swój ogień na pierwszym okręcie szwedzkim, który poniósł tak duże straty, że załoga bliska jest opuszczenia bandery.

 

Sytuacja po zdjęciu żetonów oznaczających wykonanie ostrzału. W wyniku ostrzału w tej turze ranny został jeden z rosyjskich admirałów (Khamykow), co spowodowało, że część rosyjskich okrętów po prawej stronie straciła dowodzenie.

 

Szwedzki liniowiec Riksens Stander zatonął. Szwedzka fregata Camilla, która najpierw odważnie przeszła przez szyk okrętów rosyjskich, starając się je zdemolować ogniem wzdłuż kadłuba, została niemal całkowicie zniszczona i opuściła banderę. Bliski załamania jest także idący jako pierwszy w szyku Dristigheten.

 

Dalsza część floty szwedzkiej płynie na pełnych żaglach, by włączyć się do bitwy.

 

Sytuacja po zdjęciu żetonów oznaczających wykonanie ostrzału. Czoło szwedzkiej eskadry jest w trudnej sytuacji, bo musi walczyć z przeważającymi siłami rosyjskimi.

 

Kolejny szwedzki okręt, uszkodzony wcześniej poważnie Dristigheten, najpierw wszedł na mieliznę, by pociągnąć za sobą okręty rosyjskie, a następnie zatonął. W dalszej walce ucierpiały poważnie trzy okręty rosyjskie, które są uszkodzone (fregata i dwa liniowce), ranny został rosyjski głównodowodzący floty (admirał Chichagov). Szwedzki okręt liniowy Dygden, ciężko uszkodzony opuścił banderę. Kolejna szwedzka fregata, która usiłowała strzelać wzdłuż kadłubów okrętów przeciwnika, jest poważnie uszkodzona. Pożar wybuchł na szwedzkim okręcie flagowym Gustav Adolf, do którego ostrzału Rosjanie użyli jednorogów. Gustav Adolf stracił już wszystkie maszty.

 

Dalsze okręty floty szwedzkiej przybywają na plac boju. Eskadra płynąca z tyłu ustawiła się na korzystniejszej pozycji względem wiatru i stara się wyjść na tyły floty rosyjskiej.

 

Rosjanie podpływają okrętem flagowym do Dygdena i zdobywają go abordażem. Druga ciężka jednostka rosyjska usiłowała przyczepić się linami do pozbawionego masztów i płonącego Gustava Adolfa, ale jej się nie powiodło. W międzyczasie w wyniku ostrzału zginął jeden z rosyjskich admirałów (M-Pushkhin – ostatni, który jeszcze nie był do tej pory ranny). W wyniku ostrzałów ogień ogarnął kolejną jednostkę szwedzką, a także jeden z liniowych okrętów rosyjskich. Po prawej stronie dwóm okrętom rosyjskim nie udało się wykonać manewru Tacking (obrót dziobem pod wiatr) i zostały złapane na pozycji pod wiatr (In Irons!). Wskutek tego jeden z okrętów dryfuje w stronę mielizn. Drugiemu także niewiele brakuje by wpaść na mieliznę. Po lewej stronie, w oddali dwie ciężko uszkodzone szwedzkie fregaty starają się uciec z placu boju.

 

Sytuacja po zdjęciu żetonów oznaczających wykonanie ostrzału. Gaszenie pożarów wypadło szczęśliwie dla Szwedów: ugasili pożary na obu płonących okrętach (m.in. Gustav Adolf) i to bez strat, tymczasem rosyjski okręt, który palił się wcześniej, płonie nadal. Po prawej okręt rosyjski, który wpadł na mielizny, uszkodził lekko kadłub, ale szczęśliwie dla Rosjan nie utknął. Spośród dwóch fregat szwedzkich, uciekających z pola bitwy, jedna, o nazwie Euridice, zatonęła, zaś druga opuściła banderę. Szwedzkie okręty przegrupowały się i są teraz lepiej ustawione, natomiast Rosjanie za bardzo stłoczyli swoje jednostki, co utrudniało im w tym etapie prowadzenie ostrzału.

 

Na tym koniec pierwszej część relacji. Do końca scenariusza pozostały już tylko cztery etapy. Rosjanie zadali wyraźnie większe straty i na koniec każdego etapu flota szwedzka może załamać się moralnie i uciec z pola bitwy – to byłby koniec rozgrywki. Do bitwy zmierzają dalsze okręty szwedzkie, które są świeże. Jeśli uda im się włączyć do walki, los bitwy może się odwrócić na stronę Szwedów. Sytuację Rosjan komplikuje wiatr, który spycha ich na brzeg zatoki, w stronę mielizn. Obrócenie się w stronę płynącej na pełnych żaglach szwedzkiej eskadry wymagać będzie wykonania skomplikowanego i czasochłonnego manewru Tacking.

Druga część relacji

Dyskusja o grze na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 22.12.2016 r.

Poprawiony: środa, 08 lutego 2017 08:58