Wrzesień 1939 – nr 39 (model czołgu dowodzenia Panzerbefehlswagen 35(t))

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Wysyp modeli niemieckich w pełni. Po lekkim czołgu Panzer 35(t) od razu dostaliśmy wersję dowodzenia, a fejsbukowe zapowiedzi pełne są informacji o kolejnych pojazdach armii niemieckiej. „Ławka rezerwowa” polskich modeli jest bardzo krótka. Jak we wrześniu 1939 roku.


Gazetka
Otrzymaliśmy pierwszą część opisu walk Armii „Poznań” w początkowych dniach wojny. Ostatnio, co już pisałem, artykuły czyta się coraz lepiej. Obecny może posłużyć do napisania ciekawego scenariusza: polska Obrona Narodowa, wsparta regularną piechotą, tankietkami i samochodami pancernymi atakuje oddziały Grenzschutzu.

Rozkładówka to jak zwykle dane techniczne modelu, schemat malowania, potrzebnych do tego farb oraz opis sposobu malowania.

Niestety druga część zeszytu to w większej części powtórzenie materiału, który dostaliśmy poprzednio. Informacji o historii powstania czołgu, jego służby i modyfikacji nie rozwinięto, a szkoda.

Wprawne oko zwróci uwagę na niewielką różnicę w strukturze organizacji kompanii czołgów lekkich. W ostatnim numerze, w plutonie dowodzenia znajdował się jeden czołg dowodzenia i jeden bojowy. W obecnym schemacie są dwa czołgi dowodzenia. Który schemat jest więc dobry? Zakładam, że drugi, skoro zadano sobie trud poprawienia, ale pewności nie mam, bo brak takowego wyjaśnienia. Aktualne jest zastrzeżenie, że brak w schemacie plutonu z czołgami Pz II.

Model
To prawie ten sam model, co poprzednio. Różni się dodaną dużą anteną ramową i zaślepką do kadłubowego km. Dostałem także ramkę z kadłubowym karabinem maszynowym, więc z powodzeniem można zrobić także wersję bojową. Ciekawe, czy miałem szczęście, czy to reguła. Jak pisałem poprzednio, minusem, i to sporym, jest brak elementu służącego obrotowi wieży. Nie przyklejona będzie wypadać. Niestety trzeba przykleić wieżę na stałe lub bawić się w tworzenie takiego zabezpieczenia samemu. Dołączona kalkomania zawiera niemieckie i słowackie krzyże, ale za to brak jakiegokolwiek numeru cyfrowego. Szkoda, będzie trzeba uruchomić zapasy.

Ogólna ocena – bardzo dobra z minusem za konieczność dłubania, aby nie zgubić wieży i brak numerów w kalkomanii.

Dyskusja o modelu na FORUM STRATEGIE

Autor: Marcin Sowa
Zdjęcia: Marcin Sowa

Opublikowano 03.11.2016 r.

Poprawiony: czwartek, 03 listopada 2016 10:44