AgroWar 2016

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W dniach 2-4 września 2016 w Brańszczyku nad Bugiem odbyła się trzecia edycja spotkań pod szyldem „AgroWar” organizowanych przez Wyszkowską Inicjatywę Planszówkową. Imprezę zapoczątkowano w 2014 jako rodzaj spotkania w wakacyjnej atmosferze, a w tym roku rozrosło się do sporych rozmiarów konwentu strategów planszowych z udziałem gości z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Samo miejsce oprócz możliwości grania oferuje okazję do oderwania się od miejskiego zgiełku, odpoczynku na spływie kajakowym czy wycieczce rowerowej po malowniczej okolicy.

W sumie od piątkowego popołudnia do niedzielnego popołudnia ponad 20 osób grało w najrozmaitsze strategie – i nie tylko. Łatwiej wymienić gry, których nie było, niż te obecne. Z klasyków nie mogło zabraknąć „Sukcesorów Aleksandra Wielkiego” czy „Struggle of Empires”. Na stołach znalazły się „Boże Igrzysko”, „For the People”, w którym Konfederaci odwrócili historię zdobywając Waszyngton czy też „Thirty Years War”, gdzie wyczerpane wojną strony katolicka i protestancka zawarły ze sobą pokój. Grano w „Sword of Rome”, „Quartermaster General” i „Falling Sky” z serii COIN. Alianckie bombowce leciały nad III Rzeszę w „Bomber Command”, zmagano się o wzgórza Golan w „FAB: Golan ‘73”, a w „Pax Pamir” walczono o dominację nad Afganistanem. Nie zabrakło także tytułów lżejszych jak „Manoeuvre”, „Orły i rakiety” czy „Wings of War”, w którym szkolili się najmłodsi adepci sztuki strategicznej.

Wspominałem wcześniej o gościach z zagranicy. Pojawił się Carl ze Szwecji, który zagrywał się z jednym z kolegów m.in. w „Empire of the Sun”; Dan Thorpe z Kanady wraz z Gene Buksa z USA grali w „A Victory Complete”, zmagając się pod Tannenbergiem, a cała czwórka wraz z gościem specjalnym zasiadła do nauki zasad „Wyścigu do Renu”. Gościem specjalnym był wybitny autor gier strategicznych Mark Simonitch. Znany m.in. z „Hannibal: Rome vs. Carthage”, cyklu gier drugowojennych jak „Normandy ‘44” i „France ‘40” czy najnowszego dzieła „The US Civil War”, w którym zresztą jeden z graczy miał okazję go pokonać. Prezentowano też mapę do planowanego jubileuszowego wydania „Hannibal: Rome vs. Carthage”.

Wśród uczestników konwentu rozlosowano nagrody książkowe i najcenniejszą nagrodę – prezent od Marka Simonitcha w postaci gry „France ‘40” wyd. GMT Games, która trafiła do Palladinusa. Uczestnicy konwentu nie pozostawali dłużni i do gości z zagranicy trafiły drobne upominki w postaci m.in. „7”, „111” oraz „303” wyd. IPN, zaś Mark otrzymał także „Ostrołękę 26 maja 1831” wyd. Erica wraz ze zorganizowaną ad hoc lekcją polskiej historii. Mam cichą nadzieję, że spodobało mu się na tyle, że pojawi się i za rok, chociaż podróż do Europy na pewno do najprostszych i najtańszych nie należy.

 

Mark, Dan i Gene uczą się grać w Wyścig do Renu (wyd. Phalanx)

 

Carl i Miku walczą o przestworza Pacyfiku (Empire of the Sun), podczas gdy Leliwa szykuje rozgrywkę w Lobositz

 

Wieczorna rozgrywka w Struggle of Empires (wyd. Warfrog Games) na tle flag państw uczestników konwentu

 

Przygotowania do walki o losy Rzeczpospolitej, czyli Boże Igrzysko (wyd. Phalanx)

 

Leliwa otrzymał pomoc w przygotowaniach do bitwy pod Lobositz

 

Przemek cierpliwie tłumaczy zasady serii COIN

 

Organizator znalazł czas, żeby powalczyć w Normandii

 

Profes i Clown walczą o rozstrzygnięcie kwestii niewolnictwa (For the People)

 

Jarek prezentuje planszę do jubileuszowego wydania Hannibal: Rome vs Carthage

 

Manewry bez Sukcesorów... to nie manewry

 

Szybka partia Quartermastera (wyd. Griggling Games)

 

Rzut okiem na część konwentowej sali

 

Sytuacja na Wzgórzach Golan nie wygląda dobrze... (FAB: Golan '73)

 

Dan i Gene zmagają się na polach Tannenbergu

 

Pomimo nadchodzącej porażki Mark szeroko uśmiechnięty nad US Civil War (wyd. GMT Games)

 

Filip zasępiony nad ledwie napoczętymi Lowosicami (Lobositz)

 

Mark prezentuje grę Ostrołęka 26 maja 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), jeden z podarków, jakie otrzymał na imprezie

 

Najtrudniejszą częścią rozgrywki jest posprzątanie po niej... (Struggle of Empires)

 

Polowanie na statki handlowe, czyli The Kaiser's Pirates (wyd. GMT Games)

 

Poranny Pax Pamir (wyd. Sierra Madre Games) dla cierpiących na bezsenność (rozgrywki zaczęto koło 7 rano...)

 

Palladinus z nowym nabytkiem

 

Maria (wyd. Histogame)


(Prawie) wszyscy uczestnicy konwentu

 

Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Profes
Zdjęcia: Profes, Bambrough, Kpt. Bomba

Opublikowano 08.09.2016 r.

Poprawiony: piątek, 09 września 2016 15:09