Wrzesień 1939 – nr 32 (model czołgu lekkiego 7TP w wersji dwuwieżowej)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Tym razem wraz z 32 numerem gazetki otrzymaliśmy trochę „starszego brata” czołgu 7TP – to znaczy jego wersję dwuwieżową. Jedyną rzeczą, do której można się przyczepić, jest to, że się ukazał właśnie teraz. Sympatycy serii oczekiwali raczej wydania finalnej wersji zasad do gry, na co dawały nadzieję wpisy na firmowym „fejsbuku” oraz reaktywacja strony internetowej Wydawcy. Na zasady gry przyjdzie nam jeszcze niestety trochę poczekać, a na razie dostaliśmy model będący od jakiegoś czasu w „rezerwie”. Ponieważ wszyscy wiedzieli, że ten model się kiedyś ukaże i wszyscy znali zawartość pudełka już przed ukazaniem się numeru, toteż nie rozpalał on takiego oczekiwania na jakie by zasługiwał. Tymczasem z modeli będących w „rezerwie” mamy już tylko 3 – Pragę RV w wersji polskiej, niemiecką armatkę piechoty w wersji zmotoryzowanej i z nową obsługą oraz zapowiadaną polską armatę kal. 75 mm.


Gazetka
W pierwszej części otrzymaliśmy artykuł dotyczący udziału jednostek wyposażonych w dwuwieżowe czołgi 7TP w obronie Warszawy. Najpierw przedstawiono formowanie improwizowanych plutonów i kompanii pancernych, a następnie szerzej omówiono wypad na Okęcie, który był największą bitwą tych oddziałów.

Rozkładówka to jak zwykle dane techniczne czołgu, schemat malowania i potrzebnych farb, oraz opis sposobu malowania.

Drugi artykuł poświęcono mobilizacji polskich jednostek pancernych wyposażonych w czołgi 7TP – to jest 1. i 2. Batalionu Czołgów Lekkich, a następnie omówiono przebieg walk, w których brały udział.

Ostatnim materiałem jest przedstawienie struktury Kompanii Czołgów Lekkich Dowództwa Obrony Warszawy oraz przełożenie tego na potrzeby gry. Złą informacją jest, iż do złożenia kompanii potrzeba aż 11 modeli. Jej stworzenie raczej będzie więc z konieczności „grą zespołową”.

Model
Trudno napisać coś nowego o modelu, ponieważ wszyscy, którzy na bieżąco kupują zestawy FtF już go znają. Ramka podwozia była już w numerze 26 z jednowieżowym czołgiem 7TP, natomiast ramka z wieżami była w dwuwieżowym Vickersie (numer 28). Zmianą w stosunku do wież Vickersa jest jedynie to, że kominki wentylacyjne trzeba przykleić na obu wieżach zamiast tylko na wieży dowódcy.

Poziom wykonania poszczególnych elementów jest bardzo dobry. Jak przy innych modelach w trakcie sklejania trzeba uważać na tych kilka drobnych części – reflektory, klakson, hak holowniczy. Części są zresztą bardzo dobrze spasowane. Nie powiem niczego nowego, model skleja się świetnie, a finalnym produkt jest bardzo ładny. Jak zresztą wszystkie poprzednie.

Ponownie na tylnej okładce umieszczono reklamę dotychczas wydanych modeli, a nie informacje o tym co dalej.

Dyskusja o modelu na FORUM STRATEGIE

Autor: Marcin Sowa
Zdjęcia: Marcin Sowa, Raleen

Opublikowano 14.01.2016 r.

Poprawiony: czwartek, 14 stycznia 2016 12:49