Żelazne Damy – konkurs z nagrodami

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Miło mi zaprosić Was do udziału w kolejnym konkursie, jaki organizujemy w związku z obchodzonym nie tak dawno temu 10-leciem forum. Tym razem do wygrania będzie książka Kamila Janickiego „Żelazne Damy”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont (premiera miała miejsce dziś, czyli 18 listopada). Opowiada ona o żonach pierwszych władców Polski z dynastii Piastów. Tytułowe żelazne damy to właśnie one: Dobrawa – pierwsza żona Mieszka I, Oda – druga żona Mieszka I, Emnilda – trzecia żona Bolesława Chrobrego, Oda Miśnieńska – czwarta żona Bolesława Chrobrego, i Przedsława – nałożnica Bolesława Chrobrego, siostra księcia ruskiego Jarosława Mądrego.

Pytania konkursowe:

1. Księżniczka pochodząca z dynastii Piastów. Żyła na przełomie X i XI wieku. W wyniku małżeństwa z pierwszym mężem została królową Szwecji. Po śmierci pierwszego męża wyszła za mąż po raz drugi i została królową Danii, Norwegii, a później także Anglii. Opiewana w sagach skandynawskich. Jak nazywała się ta królowa?

2. Królowa Polski w XI wieku. Uciekając z Polski do Niemiec wraz z mężem, który później zrzekł się korony królewskiej, zabrała insygnia królewskie. Insygnia przywiózł z powrotem do kraju jej syn, który potem również musiał uciekać z Polski, jednak ostatecznie z pomocą posiłków niemieckich udało mu się odzyskać panowanie i odbudować państwo. Jak nazywała się ta królowa?

Konkurs trwa od 18 listopada do 1 grudnia 2015 r.

Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Wśród wszystkich osób, które poprawnie odpowiedzą na największą liczbę pytań, rozlosujemy trzy egzemplarze książki „Żelazne Damy”.

Sponsorem nagród jest wydawnictwo Znak Horyzont.


Organizator konkursu:

 

 

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 18.11.2015 r.

Poprawiony: środa, 18 listopada 2015 09:53