Nie tylko pod Salaminą – konkurs z nagrodami

  • PDF
  • Drukuj
  • Email
Dopiero zakończyliśmy konkurs z planszówkami do wygrania, a już zaczynamy kolejny! 10-lecie forum zobowiązuje. Tym razem do wygrania będzie świeżo wydana książka Waldemara Pasiuta „Nie tylko pod Salaminą. Wojny morskie Hellady do 355 r. p.n.e.”. Książka ukazała się nakładem wydawnictw Erica i Tetragon. Pytania związane są z tematyką książki i dotyczyć będą starożytnych wojen morskich.Pytania konkursowe:

1. Jak nazywał się i ile rzędów wioślarzy miał podstawowy, najpopularniejszy typ okrętów wojennych używany przez Greków w czasie wojen z Persami w V w. p.n.e.?

2. Greckie państwo-miasto, położone na wyspie, posiadało znakomitą flotę, której wyszkolenie stało się, zwłaszcza w okresie hellenistycznym, wręcz legendarne. U wejścia do jego portu znajdował się w III w. p.n.e. ogromny posąg, uchodzący za jeden z cudów świata starożytnego. Co to za greckie państwo-miasto?

3. Grecka wyspa, w czasie swojej świetności była stolicą związku polityczno-wojskowego państw-miast greckich. W jednej ze znajdujących się na niej świątyń przechowywano skarbiec tego związku, mimo że sama nie była jego członkiem. Potem skarbiec przeniesiono. W tym samym stuleciu mieszkańcy wyspy zostali wygnani przez dawnego hegemona owego związku, wówczas już nieistniejącego. Wyspa znana była z licznych świątyń, a w późniejszym okresie jako jeden z głównych ośrodków handlu niewolnikami. Co to za wyspa?

Konkurs trwa od 4 do 17 listopada 2015 r.

Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Wśród wszystkich osób, które poprawnie odpowiedzą na największą liczbę pytań, rozlosujemy trzy egzemplarze książki „Nie tylko pod Salaminą. Wojny morskie Hellady do 355 r. p.n.e.”.

 

Organizatorzy konkursu:

 

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 04.11.2015 r.

Poprawiony: środa, 04 listopada 2015 09:15