Bohaterowie Wyklęci – rozstrzygnięcie konkursu

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłane odpowiedzi. Pytania, mimo pewnych obaw sponsora nagród, znowu nie okazały się dla Was trudne. Widać też, że tematyka żołnierzy wyklętych niezmiennie wzbudza duże zainteresowanie. Przy okazji chcielibyśmy podziękować za wszystkie pozdrowienia, życzenia, i podziękowania, które dostajemy razem z odpowiedziami na pytania. Otrzymaliśmy 98 odpowiedzi, z czego zdecydowaną większość poprawnych. Niżej prawidłowe odpowiedzi i lista szczęśliwców, którzy otrzymują nagrody.

1. Znany plakat komunistyczny z 1945 roku ukazuje żołnierza Wojska Polskiego idącego z bronią do ataku i małego człowieczka z tabliczką „AK” opluwającego go. Na plakacie tym pojawia się pewne sformułowanie, którym określano wtedy i potem AK i antykomunistyczne podziemie niepodległościowe, a które z czasem stało się popularne w kręgach władzy komunistycznej. Jak brzmiało to pojawiające się na plakacie określenie?

Zapluty karzeł reakcji

2. Pisarz i dziennikarz, osadzony w więzieniu przez władze komunistyczne w 1945 r. za działalność w AK, podczas przesłuchania wielokrotnie torturowany, a potem skazany na karę śmierci (w 1953 r. zamienioną przez Sąd Najwyższy na karę dożywotniego więzienia, później po wznowieniu procesu ostatecznie uniewinniony). Przez pewien czas przebywał w celi razem ze znanym hitlerowskim zbrodniarzem, który pacyfikował Powstanie w Getcie Warszawskim. Udało mu się namówić tego ostatniego na rozmowę i zwierzenia, z których po latach powstała książka. Jak nazywał się ten pisarz?

Kazimierz Moczarski

3. W tym samym dniu zmarli: dyktator wielkiego dwudziestowiecznego mocarstwa i wybitny kompozytor, któremu przyszło w tym mocarstwie żyć. O jakie dwie postacie chodzi?

Józef Stalin i Sergiusz (Siergiej) Prokofiew

Wyniki losowania nagród

Egzemplarze gry „Bohaterowie Wyklęci” trafiają do następujących osób:

1) Dominik Pietrzak
2) Bernard Zakrzewski
3) Jacek Wójcicki

Organizatorami konkursu są:

 

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 04.11.2015 r.