Medieval Battle – rozstrzygnięcie konkursu

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wzięcie w nim udziału. Tym razem wiele wskazuje na to, że konkurs okazał się trudny (przyznajemy, że po części planowaliśmy zwiększenie skali trudności). Trzeba było odpowiedzieć na trzy pytania i do tego (tu uderzamy się w piersi) pytanie trzecie było początkowo sformułowane nie do końca fortunnie, sprawiając wrażenie, że jest trudniejsze niż było w rzeczywistości. Otrzymaliśmy od Was 17 odpowiedzi.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. W okresie rozbicia dzielnicowego jeden z polskich książąt wymówił się papieżowi z udziału w krucjacie brakiem (niedostępnością) piwa w Ziemi Świętej. Jak nazywał się ów książę?

Leszek Biały

2. Wymień księcia, który brał udział w pewnej XII-wiecznej bitwie, słynnej z pogromu wojsk, w których znajdował się ów książę. W straceńczym ataku książę rzucił się z szarżą na przeciwnika z niewielką częścią wojska, jednak szeregi wroga miały się niespodziewanie rozstąpić przed jego atakiem. W ten sposób nasz bohater wyrwał się z okrążenia i nie powrócił już do bitwy, w której jego pobratymcy zostali zmasakrowani, a król dowodzący pokonaną armią dostał się do niewoli (po bitwie władca, który zwyciężył owego króla, poczęstował go kubkiem wody, której tego dnia jego armii bardzo brakowało). Los nie był jednak zbyt długo łaskawy dla wspomnianego księcia, gdyż w krótkim czasie po bitwie zmarł. Co to za bitwa i o jaką postać chodzi?

Bitwa pod Hattin (albo Hittin) 1187 r., Rajmund z Trypolisu

3. Wymień dwóch słynnych książąt urodzonych w XIV wieku, których łączy Półwysep Iberyjski oraz fakt, że obaj byli wybitnymi synami władców swoich królestw, ale nigdy na ich tronach nie zasiedli.

Edward Woodstock (Czarny Książę) – syn króla Anglii Edwarda III, nie był synem ani następcą tronu żadnego z władców hiszpańskich, ale walczył na Półwyspie Iberyjskim wspierając króla Kastylii Piotra Okrutnego. W 1367 r. w bitwie pod Najera połączone siły Piotra Okrutnego i Czarnego Księcia odniosły zwycięstwo nad armią Henryka de Trastamare, wspieraną przez Francuzów pod wodzą Bertranda du Guesclin.

Henryk Żeglarz – był synem króla Portugalii Jana I Dobrego, znany jako pionier odkryć geograficznych, uważany jest za twórcę portugalskiego imperium kolonialnego.

Oczywiście wystarczyło wymienić te dwie postacie, bez rozpisywania się o nich.

Do trzeciego pytania winni jesteśmy szerszy komentarz. Pierwotnie pytanie naprowadzało na zły trop, bo mowa w nim była o „następcach tronu” w rozumieniu potocznym, co postanowiliśmy zmodyfikować w trakcie konkursu, rozszerzając na „synów władców”. Rzecz w tym, że formalnie Henryk Żeglarz nie był następcą tronu, chociaż był trzecim synem władcy i teoretycznie w razie śmierci braci miał szansę objąć tron. W związku z tymi wątpliwościami i modyfikacją treści pytania, uznawaliśmy wszystkie odpowiedzi, które w miarę sensownie odpowiadały temu o co nam chodziło (zwłaszcza na tle pierwotnej treści pytania). Ostatecznie problem z tym pytaniem okazał się też tego rodzaju, że trudno do końca przesądzić kto był wybitny, a kto nim nie był. W związku z tym postanowiliśmy uznać odpowiedź także jeśli ktoś wymienił następujące postacie:
- Jakub IV z Majorki, syn króla Jakuba III
- Jan z Gandawy, 1st duke of Lancaster, syn króla Edwarda III

Wyniki losowania nagród

Szczęśliwcami, do których trafiają egzemplarze gry „Medieval Battle”, są:

1) Michał Stępowski
2) Andrzej Kręt
3) Paweł Krzemiński

Organizatorami konkursu są:

 

 

 

Z osobami, które otrzymały nagrody, skontaktujemy się wkrótce w sprawie wysyłki gier. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursie.

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 25.01.2015 r.

Poprawiony: niedziela, 25 stycznia 2015 09:50