Commands & Colors: Ancients. Expansion nr 1 – Greece vs The Eastern Kingdoms (GMT Games)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

C&C:A – Greece vs The Eastern Kingdoms Richarda Borga jest pierwszym dodatkiem do gry Commands & Colors: Ancients tegoż samego autora. Kwestią czasu tylko było kiedy się pojawi, bo że się pojawi to było pewne, zważywszy na fakt sukcesu podstawki. Dodatek został wydany w 2006 roku, czyli dość szybko, bo w rok po wydaniu wersji podstawowej tak jakby jego pomysł był gotowy razem z pierwotną wersją. Czekano chyba tylko na sukces podstawki i oczywiście mając na względzie aspekt marketingowy. C&C:A – Greece vs The Eastern Kingdoms skupia się głównie na bitwach wyprawy Aleksandra Wielkiego na Persów oraz na starciach epoki, która nastąpiła po jego śmierci.

W pudełku (takich samych, dużych gabarytów jak pudełko wersji podstawowej) znajdziemy: 342 bloczki dla armii Greków i Wschodnich Królestw, naklejki na nie (przed rozgrywką trzeba je ponaklejać na bloczki), 22 czarne markery dla punktów zwycięstwa i oznaczania jednostek specjalnych, 7 kostek (takich samych jak w wersji podstawowej), zasady z opisem nowych bitew oraz 2 karty pomocy, które zawierają statystyki jednostek z ich nowym wyglądem.

Dodatek pozwala na rozegranie 21 nowych bitew różnymi armiami. Są to:

Marathon – 490 BC (Greek vs Persian)

Himera – 480 BC (Carthaginian vs Syracusan)

Plataea – 479 BC (Greek vs Persian)

Leuctra – 371 BC (Thebans vs Spartans)

Mantinea – 362 BC (Thebans vs Spartans)

Crocus Plain – 352 BC (Macedonian vs Phocian)

Granicus – 334 BC (Macedonian vs Persian)

Issus – 333 BC (Macedonian vs Persian)

Gaugamela – 333 BC (Macedonian vs Persian)

Jaxartes River – 328 BC (Macedonian vs Scythians)

Hydaspes – 326 BC (Macedonian vs Indian)

Hellespont – 323 BC (Craterus vs Eumenes)

Paraitacene – 317 BC (Antigonus vs Eumenes)

Gabiene – 316 BC (Antigonus vs Eumenes)

Ipsus – 301 BC (Antigonus vs Seleucus)

Heraclea – 280 BC (Epirote vs Roman)

Asculum – 279 BC (Epirote vs Roman)

Beneventum – 275 BC (Epirote vs Roman)

Raphia – 217 BC (Ptolemaic vs Seleucid)

Cynoscephalae – 197 BC (Macedonian vs Roman)

Magnesia – 190 BC (Seleucid vs Roman)

Jak widać z powyższego spisu, pod tytułowymi wojskami Greków i Wschodnich Królestw kryje się tak naprawdę kilka armii różnych państw i z różnych okresów. Do zobrazowania np. Macedończyków służą bloczki Greków, a Scytów czy wojsk indyjskich służą bloczki Królestw Wschodnich. Są nawet Kartagińczycy i Rzymianie. Jednak dla tych ostatnich, jak i całego dodatku wymagane jest posiadanie wersji podstawowej gry. Bo w dodatku nie uświadczymy m.in. planszy i kart rozkazów.

A co jeszcze nowego przynosi dodatek oprócz nowych bitew i dwóch armii? Najprostsza z możliwych odpowiedzi to: niewiele. Dwa nowe oddziały: konnych łuczników i wojowników na wielbłądach. O ile ci pierwsi są obecni w kilku bitwach, to wielbłądy występują tylko w jednej. Wyodrębniono Aleksandra Wielkiego jako dowódcę. Posiada on własny obrazek i bardziej wpływa na grę (dodatkowo kostka do ataku). Trzecią i ostatnią nowością są specjalne markery do oznaczania specjalnych jednostek w grze. Mogą to być np.: Greccy Towarzysze Konni, Perscy Nieśmiertelni, Srebrne Tarcze czy Kartagiński Święty Zakon. Jednostki oznaczone markerem specjalnym mają lepsze statystyki, zależne od danej jednostki. I tak dla przykładu, Greccy Towarzysze Konni ignorują w walce jeden symbol miecza i jedną flagę.

Na zakończenie należy stwierdzić, że C&C:A – Greece vs The Eastern Kingdoms to solidny dodatek do dobrej gry. Poszerza ilość armii w grze, a także pozwala na rozegranie nowych bitew i sprawdzeniu się w nich jako wódz jednej ze stron. O wadach i zaletach nie ma potrzeby pisać, bo są one takie same jak w wersji podstawowej, a to ze względu, iż dodatek niewiele zmienia w mechanice gry. Osobiście cieszę się, że graczom pozwolono w nim na większe wykorzystanie słoni, bo 8 bitew zawiera owe jednostki, oraz na rozegranie starć, w których brali udział Macedończycy. Zaletą dodatku jest także to, że można do niego zasiąść „z marszu”, bez konieczności uczenia się nowych zasad.

Dyskusja o grze na FORUM STRATEGIE

Autor: Tomasz Arteusz Samek
Zdjęcia: Tomasz Arteusz Samek

Opublikowano 03.06.2009 r.

Poprawiony: czwartek, 21 czerwca 2012 14:35