Pokaz gry planszowej „Ostrołęka 1807” na IX Polach Chwały

  • PDF
  • Drukuj
  • Email
Zapraszam wszystkich na pokaz opracowywanej przeze mnie gry planszowej „Ostrołęka 1807”, który odbędzie się na tegorocznej edycji imprezy Pola Chwały (26-28.09.2014). Pokaz gry przygotowywany jest pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały”. Gra oparta jest na zasadach „Ostrołęki 1831” i wykorzystuje tą samą planszę.

Od zeszłego roku, kiedy to pokazywałem „Ostrołękę 1831”, projekt dalej się rozwija, zarówno jeśli chodzi o zasady, jak i nowe materiały historyczne, które starałem się wykorzystać, choć rzecz jasna obecnie skupiać się one będą głównie na bitwie z 1807 roku. Przygotowywaliśmy ikonki na żetony dla 1807 roku w oparciu o liczne źródła historyczne, starając się by na ile to możliwe przedstawiały umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy, którzy walczyli w bitwie, zgodnie z tym jak ono wyglądało. Tym razem przy rysowaniu obrazków zastosowana została nieco inna technika, myślę że z korzyścią dla strony wizualnej. W porównaniu z zeszłym rokiem mamy pod tym względem dużo więcej doświadczenia. Sądzę, że od strony barwy i broni udało nam się osiągnąć dobre efekty. Oczywiście patrząc na zamieszczone niżej ilustracje należy brać pod uwagę, że są one robione na żetony o wymiarach 1,5 na 1,5 cm, więc poziom szczegółowości jest odpowiedni dla tego typu elementów. Autorem ilustracji jest Szczepan Atroszko. Niżej kilka przykładów ilustracji na żetony.

Wszelkie prawa do wszystkich publikowanych w tym wątku elementów grafiki gry zastrzeżone.

Obrazek
Francuski piechur liniowy

Obrazek
Francuski piechur liniowy (stara wersja spodni z czasów Rewolucji)

Obrazek
Francuski huzar z 9 Pułku Huzarów (kompania wyborcza)

Obrazek
Francuski huzar z 10 Pułku Huzarów (kompania wyborcza)

Obrazek
gen. Oudinot, dowódca Dywizji Grenadierów (późniejszy marszałek)

Obrazek
Rosyjski grenadier w czaku (nowa wersja umundurowania)

Obrazek
Rosyjski grenadier w czapce biskupiej (stara wersja umundurowania)

Obrazek
Rosyjski kirasjer z Głuchowskiego Pułku Kirasjerów

Obrazek
gen. Essen, rosyjski głównodowodzący

Plansza gry została już opracowana jakiś czas temu. Jest to ta sama plansza, którą wykorzystujemy do bitwy pod Ostrołęką z 1831 r. Jej autorem jest Wojciech Dąbrowski. Całość była pierwotnie rysowana ręcznie techniką kropkowania i stylizowana na XIX-wieczne mapy. Stąd, w przeciwieństwie do plansz gier rysowanych komputerowo, w większości nie zawiera ona tych samych elementów powielonych dziesiątki czy setki razy, ale każda część planszy, każde wzgórze czy fragment lasu są trochę inne.

Winien jestem podziękowania wielu osobom, które pomogły (i nadal pomagają) przy opracowywaniu tej gry. Jednak w tym roku przede wszystkim bardzo wiele pomógł mi Fromhold, zwłaszcza jeśli chodzi o barwę i broń żołnierzy z tego okresu, ale nie tylko. Dzięki niemu ilustracje na żetonach mogą być nie tylko miłe dla oka, ale także są poprawne od strony historycznej, z czym w wielu grach autorzy mają problemy, niekiedy poważne.

Dyskusja o pokazie gry na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Ilustracje i grafiki: Szczepan Atroszko, Wojciech Dąbrowski

Opublikowano 22.08.2014 r.

Poprawiony: piątek, 22 sierpnia 2014 11:58