Dziewczyny wojenne

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Łukasz Modelski
Wydawca: Znak
Seria: Prawdziwe historie
Rok wydania: 2011
Stron: 336
Wymiary: 26,6 x 16,8 x 3,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-1814-7

Recenzja
Czytając wiele publikacji poświęconych II wojnie światowej wciąż napotykamy na opisy walk, zwycięstw i porażek wojsk, generałów, żołnierzy, powstańców... Łukasz Modelski podjął się jednak innego spojrzenia na wojnę – z kobiecego punktu widzenia. W swojej książce Dziewczyny wojenne autor opisał prawdziwe historie dziewcząt, które przeżyły wojnę na różny sposób. Publikacja powstała z udziałem samych bohaterek, podczas wielogodzinnych rozmów z pomysłodawcą książki.

Łukasz Modelski urodził się w 1970 roku. Studiował historię sztuki i cywilizacji średniowiecza w Warszawie, Poitiers i Paryżu. Z zawodu dziennikarz – reporter. W swoim dotychczasowym dorobku ma dwie publikacje: Dziewczyny wojenne (2011) i Fotobiografia PRL (2013). Jeśli chodzi o samo wydanie, to dużym plusem jest twarda oprawa, natomiast papier, na którym wydrukowano treść, mógłby być ewentualnie lepszej jakości (lekki, żółtawy). Wydaje się jednak, że został on dobrany na zasadzie równowagi pomiędzy kosztami wydania a ceną detaliczną.

Wątkiem przewodnim książki są losy kobiet uczących się, idących na studia, poznających pierwszą miłość, których codzienność zaburzyła wybuchająca wojna. Dziewczyny wkraczają w dorosłość z dnia na dzień. Najmłodsza z bohaterek Magda Rusinek w 1939 roku miała 14 lat. Nie chcąc pozostać bierne postanawiają wspomóc działania wojenne. Wkraczają w szeregi konspiracji, gdzie stają się łączniczkami podziemia, sanitariuszkami, członkiniami wywiadu.

W książce opisanych jest 11 historii kobiet pochodzących z różnych części ówczesnej Polski. Wiele z nich nie zdawało sobie sprawy, że żyły tak blisko siebie, często działając nawet w tych samych organizacjach. Do ciekawszych opowiadań należą historie Jadwigi (Jagody) Piłsudskiej – córki Marszałka, pilotki Wojska Polskiego, Zeni Żurawskiej – adeptki w sekcji żywych torped Marynarki Wojennej, Dzidzi Rajewskiej – aresztowanej, co ciekawe, podczas własnego wesela, Magdy Rusinek – pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Komendy Głównej AK, Basi Matys – pielęgniarki i pirotechniczki, jak i Zosi Wikarskiej, dla której wojna rozpoczęła się w momencie zesłania do Kaługi.

Praca podzielona jest na 11 rozdziałów poprzedzonych rozdzialikiem „Malowane”, który wprowadza nas w problematykę publikacji wraz z kilkuzdaniowym przedstawieniem poszczególnych bohaterek. Każda z części zapoczątkowana jest krótką notatką biograficzną. W opowiadaniach przedstawione są losy postaci sprzed i w trakcie wojny. Kobiety wspominają w nich swoich najbliższych, przyjaciół, współpracowników i partnerów życiowych, o których możemy się dowiedzieć czegoś więcej za pomocą umieszczonych krótkich biografii. Opis ma charakter wspomnieniowy, przedstawiany z perspektywy danej uczestniczki, z jedynie niewielkimi wtrętami i dopowiedzeniami autora. Na końcu każdego z rozdziałów widnieją adnotacje autora informujące nas o losach niektórych osób po zakończeniu wojny. Na zakończenie pracy w niewielkim rozdziale zatytułowanym „Zamiast dwunastej historii” sprawca publikacji przytacza kolejne skrócone historie innych kobiet, z których opowieściami również dane było się zapoznać autorowi. W tym miejscu tłumaczy on również dlaczego dokonał takiego doboru historii do publikacji. Opisuje także pokrótce sam proces pozyskiwania informacji.

Książkę czyta się jednym tchem i dość ciężko się od niej oderwać. Napisana jest prostym językiem, ubarwiona zdjęciami z prywatnych archiwów bohaterek. Autor nie przytacza konkretnych wydarzeń wojennych, jednak mamy do czynienia zarówno z historiami dziejącymi się pośród okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej. Panowie znajdą w tej książce ciekawe i inne oblicze wojny, przedstawionej z perspektywy kobiet. Panie z kolei może przyciągnąć sama tematyka pracy, a poprzez jej lekturę mogą one zainteresować się coś więcej nie tak wcale odległą historią, w tym wypadku II wojny światowej. Omawiana praca jest godna polecenia i wydaje się, że powyższe aspekty czynią ją przystępną dla każdego czytelnika.

Autorzy: Karolina Kiełkowska, Andrzej „Leyas” Zyśko

Opublikowano 14.07.2014 r.

Poprawiony: wtorek, 15 lipca 2014 16:18