Wrzesień 1939 – nr 6 (model Kfz 13)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Samochody pancerne Kfz 13 i Kfz 14 zostały opracowane na potrzeby Reichswery na początku lat 30-tych ubiegłego wieku. Początkowo trafiły do jednostek kawalerii, po utworzeniu jednostek pancernych znalazły się na ich wyposażeniu. Wykorzystywane głównie do szkolenia, były sukcesywnie zastępowane przez samochody pancerne nowszych typów. W chwili wybuchu wojny znajdowały się na wyposażeniu jednostek zwiadu dywizji piechoty i kawalerii. Po kampanii wrześniowej wycofane z jednostek liniowych, na tyłach używane praktycznie do końca wojny. Wyprodukowano 187 maszyn obu typów.

W pudełku z modelem dostajemy dwie ramki z 22 częściami. Detale w przeciwieństwie do modeli TKS'a czy ciągnika C2P są raczej „grubo ciosane”. Co w przypadku modelu przeznaczonego dla modelarzy było by wadą, w przypadku modelu dla graczy gwarantuje solidność, a początkującym ułatwi złożenie. Kadłub i tarcza karabinu maszynowego są grube, jednak doświadczeni modelarze powinni sobie z tym poradzić pilnikiem, a mniej doświadczeni mogą zostawić obie części takie jakie są – grubość ścianek ma niewielki wpływ na odbiór modelu. Wnętrze pojazdu zostało potraktowanie bardzo minimalistycznie. Największym plusem modelu w moim odczuciu jest układ jezdny – złożony ze sporej ilości części – jednak prosty do złożenia.

Martwią mnie trochę rozmiary modelu – posiadany model firmy ACE jest wyraźnie mniejszy (patrz zdjęcie porównawcze na końcu). Niestety nie mogę ocenić, który jest poprawny. Z konkurencji firma S-Model oferuje paczkę dwóch modeli za cenę około 50 zł, wspomniany model ACE kosztuje około 35 zł. Pod względem cenowym seria Wrzesień 1939 wypada więc korzystnie, nie po raz pierwszy zresztą. Nie da się też powiedzieć, by modele konkurencyjnych firm nadrabiały tę różnicę cenową pod względem jakościowym.

Do numeru została dołączona gazetka. Zawartością nie odbiega od poprzednich. Na pierwszych stronach otrzymujemy opis walk na Śląsku w 1939 roku. Potem mamy schemat malowania. Wydawca mógłby zamieścić dodatkowe sylwetki w malowaniach mniej standardowych, sam opis może nie wystarczyć osobom zaczynającym przygodę z modelarstwem. Dalej znajduje się opis konstrukcji i zastosowania bojowego pojazdu.

Za niską cenę otrzymujemy ładny model, generalnie prosty do złożenia, przeznaczony dla graczy. I ta ostatnia kwestia wzbudza w mnie największe kontrowersje. Czy nie lepiej było wydać model samochodów pancernych SdKfz 221 lub 222? Byłby to typowy sprzęt używany w 1939, a także bardziej perspektywiczny dla lat późniejszych. Wcześniejszy model – C2P bronił się statusem jedynego modelu na rynku, czego o Kfz 13 nie można powiedzieć. Reasumując, cieszę się z kolejnego modelu kolekcji, dzięki któremu będziemy mogli tworzyć niemieckie jednostki rozpoznania, przez co rozgrywki w kampanię wrześniową zyskają, jednak szkoda, że nie wydano popularniejszego sprzętu, który mam nadzieję także kiedyś ukaże się w kolekcji Wrzesień 1939.

Dyskusja o modelu na FORUM STRATEGIE

Autor: Maciej „xardas” Drążkiewicz
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 06.05.2014 r.

Poprawiony: piątek, 06 czerwca 2014 09:19