Historia państw świata XX wieku

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W poniższej recenzji chciałbym zwrócić Waszą uwagę tym razem nie na pojedynczą książkę, ale całą serię, publikowaną już od dobrych kilku lat przez warszawskie wydawnictwo TRIO. Jest to licząca już wiele pozycji seria „Historia państw świata XX wieku”. Tytuł mówi właściwie wszystko o zakresie tematycznym cyklu. W jego ramach ukazały się do tej pory dzieje Czechosłowacji, Węgier, Francji, Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Gruzji, Kanady, Turcji, Jugosławii oraz tzw. Rogu Afryki (Etiopia, Erytrea, Somalia, Sudan, Dżibuti). Książki z tej serii są dziełem różnych autorów, ale każdą z nich wyróżnia wysoki poziom merytoryczny, przystępny sposób narracji i, co jest oczywiste w przypadku cyklu wydawniczego, jednolita szata graficzna. „Historie państw…” w znacznym stopniu poszerzają naszą wiedzę o krajach często wydawałoby się bardzo bliskich nam, Polakom, ale tak naprawdę słabo przez nas poznanych. Wiele chociażby mówi się o tradycyjnej przyjaźni polsko-węgierskiej, lecz ilu spośród nas zna, nawet pobieżnie, historię naszych „bratanków”? Nawet tak spektakularne wydarzenia jak powstanie z 1956 roku są w Polsce praktycznie nieznane. Podobnie (albo jeszcze gorzej) jest z innymi europejskimi krajami, nie mówiąc już o pozostałych kontynentach… Dlatego też książki takie jak seria wydawnictwa TRIO spełniają ogromną rolę poznawczą i pozwalają spojrzeć na historię nie tylko z perspektywy „polocentrycznej”.

Również Czytelnicy interesujący się przede wszystkim historią wojskowości znajdą w każdej z tych książek coś dla siebie. Wprawdzie ograniczona objętość poszczególnych tomików zmusza autorów do skupienia się przede wszystkim na tzw. „wielkiej polityce” (co też oczywiście jest bardzo ciekawe), ale w książkach z tej serii nie brakuje rozmaitych „smaczków”. I tak na przykład „Hiszpania”, autorstwa Barbary Goi i Franciszka Ryszki, zawiera najpełniejszy i najbardziej obiektywny, jak do tej pory, opis hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939), opublikowany w języku polskim. Z kolei „Czechosłowacja” Jerzego Tomaszewskiego i „Ukraina” Andrzeja Chojnowskiego przynoszą dużo wiedzy na temat losów tych krajów i narodów podczas II wojny światowej (np. z pierwszej z nich dowiedziałem się, że Protektorat Czech i Moraw posiadał własne siły zbrojne, a to, co znalazłem w niej na temat Słowackiego Powstania Narodowego całkowicie zmieniło moje wyobrażenie o tym wydarzeniu).

Reasumując, jeżeli do tej pory nie zwróciliście uwagi na opisaną przeze mnie serię wydawniczą, to radzę rozejrzeć się po najbliższej księgarni. Publikacje z tego cyklu nie są drogie i warto przynajmniej niektóre z nich mieć w swojej biblioteczce.

Recenzja pochodzi z czasopisma „Dragon Hobby” nr (11) 1/01.

Autor: Leszek Kozłowski

Opublikowano 28.04.2008 r.

Poprawiony: poniedziałek, 13 stycznia 2020 14:22