Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Erik Durschmied
Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawca: Amber
Rok wydania: 2001
Stron: 223
Wymiary: 23,4 x 16,6 x 1,1 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7245-673-9

Recenzja
Książka w 14 rozdziałach opisuje wpływ pogody na istotne (przeważnie) zdarzenia (głównie o charakterze militarnym – choć nie tylko) z historii świata. Na większość prezentowanych zdarzeń wpłynęła nagła zmiana warunków atmosferycznych a niektóre z nich związane były po prostu ze stałą charakterystyką klimatyczną terenu, na którym się rozgrywały (ten drugi rodzaj jest tu opisywany raczej niepotrzebnie).

Pod względem narracji oraz faktograficznym większość rozdziałów prezentuje się zupełnie dobrze – dostarcza wiedzy na temat samych wydarzeń, jak i wpływu na nie pogody. Zdarzają się też wpadki – np. rozdział o bitwie w Lesie Teutoburskim, gdzie daje o sobie znać jakiś pangermański i poetycki, górnolotny bełkot czy np. rozdział o konflikcie w Wietnamie, będący po prostu wycinkową relacją z jakiejś losowej potyczki. Generalnie jednak książka stanowi pożyteczne źródło informacji a niektóre, bardzo dobrze napisane rozdziały (np. wyprawa Napoleona do Rosji) stanowią jej ukoronowanie. Książkę uzupełnia rozdział na temat prowadzonych przez ludzkość badań nad pogodą i możliwościami jej kształtowania. Wybiega on również w przyszłość pokazując w jakich kierunkach badania te mogą się rozwijać.

Wpadek nie ustrzegł się tłumacz (Maciej Antosiewicz). Czasem tłumaczy jakby bez zrozumienia oryginalnego tekstu. To czuć, bo zdarza się, że jakieś zdania, zwroty nie mają sensu. Ewidentne plamy dotyczą natomiast terminologii wojskowej, np. „airborne division” pojawia się jako „dywizja lotnicza” (!), „battleship” jako „okręt bojowy” (!!), a „carrier” nieraz jako „transportowiec” (!!!), nie mówiąc już o nieszczęsnym „regimencie”, który w polskiej terminologii jest określany jako „pułk” (a przynajmniej w pewnych okresach historii, o których pisze Durschmied). Są też inne przykłady błędnych bądź wręcz idiotycznych tłumaczeń.

Książka zawiera mapy (przeważnie jedna na jeden rozdział), przypisy oraz indeks nazwisk i nazw.

Mimo słabszych momentów książkę należy ocenić pozytywnie – większość rozdziałów stoi na dobrym poziomie dostarczając wiedzy również na temat mniej znanych wydarzeń, a w przypadku tych znanych lepiej – także różnych ciekawostek. Dogłębnej wiedzy nie należy się spodziewać – wszak każdy rozdział to tylko od kilku do kilkunastu stron – ale walory edukacyjne i tak są niewątpliwe.

Autor: Jax

Opublikowano 04.10.2007 r.

Poprawiony: sobota, 14 grudnia 2019 09:38